Poslanci a „prebehlíci“

V utorkovej Téme dňa (TA3, 20. 4. 2021) bol hosťom Petra Bielika aj poslanec NR SR a primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Nepamätám si, čo všetko pán poslanec–primátor porozprával, zaujal ma však jeden jeho výrok: „Vstupoval som do strany Andreja Kisku, vystupoval som zo strany Veroniky Remišovej, čo nie je tá istá strana.“ Naozaj? V tejto vete je však mimovoľne ukrytý „pôvab“ súčasného vládnutia a pán Kollár nevdojak prezradil niekoľko vecí z jeho zákulisia: (1) programové zameranie politických strán sa neriadi žiadnymi ideami, ale určujú ho osobné priority a osobnostný profil ich vodcov (otcov-zakladateľov), (2) členstvo v týchto stranách sa nevyberá podľa programových priorít, ale mení sa podľa aktuálnej miery „sympatickosti“ ktoréhokoľvek z lídrov.

Výsledkom toho, že Juraj Hipš (predseda strany Spolu – pred ním Miroslav Beblavý) je poslancovi Kollárovi sympatickejší v porovnaní s Veronikou Remišovou (predsedníčka strany Za ľudí – pred ňou Andrej Kiska), máme v NR SR zrazu zastúpenú ďalšiu stranu, ktorá sa vo voľbách v roku 2020 do parlamentu vlastne nedostala. Nie je to však nič výnimočné, v parlamente rok po voľbách už sedí celý rad „nezaradených“ poslancov, t. j. poslancov, ktorých presvedčili „programové“ priority inej strany a nie tej, za ktorú kandidovali, prípadne u nich prevážili „sympatie“ k inému lídrovi. Postihlo to napr. Smer či Kotlebovcov. Pritom poslancami NR SR sa môžu stať iba ľudia uvedení na kandidátskej listine jednej konkrétnej politickej strany, ktorá navyše musí získať dostatočnú voličskú podporu. Logicky z toho vyplýva, že v parlamente by mali byť zastúpené iba zvolené strany, a nové majú šancu iba na základe budúceho volebného úspechu.    

Ak súčasná koalícia vydrží pokope celé štyri roky, tak na začiatku roku 2024 „prebehlíkov“ v parlamente bude celkom iste oveľa viac. Načo vlastne tie stranícke kandidátske listiny sú, nestačil by jednoduchý menný zoznam záujemcov o poslanecký mandát?        

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Russia Ukraine War

Zelenskyj odmietol ruskú požiadavku na stiahnutie ukrajinských vojsk

19.05.2025 22:56

Ukrajina nestiahne svoje vojská zo svojho územia, ako požaduje Rusko, vyhlásil pred novinármi ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

koronavírus očkovanie  vakcína

Schválili Pandemickú dohodu. Slovensko sa zdržalo, nebolo jediné. Aj Poľsko, Irán či Izrael

19.05.2025 21:57, aktualizované: 22:43

Svetové zdravotnícke zhromaždenie, ktoré je orgánom WHO, v pondelok podporilo znenie globálnej Pandemickej dohody.

Izrael, Palestína, Pásmo Gazy

Lídri Británie, Francúzska a Kanady pohrozili Izraelu 'konkrétnymi krokmi' za Gazu

19.05.2025 19:40

Británia, Francúzsko a Kanada tvrdia, že nebudú nečinne prihliadať "nehoráznym akciám" Netanjahuovej vlády a prijmú "konkrétne kroky".

Peter Kotlár / Robert Fico /

Slovensko proti celému svetu: Pandemickú zmluvu chcú vedci a lekári, Fico ju odmieta. Presvedčiť sa ho snažil aj šéf WHO

19.05.2025 19:30

Peter Pellegrini má právo v prípade pandemickej zmluvy rozhodnúť sám, bez vlády.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 345911x
Priemerná čítanosť článkov: 2453x

Autor blogu

Kategórie