Založ si blog

Definícia bláznovstva, alebo bude to stačiť?

Einsteinovi býva pripisovaný výrok : „Definícia bláznovstva je robiť stále to isté a pritom očakávať iný výsledok“. Neexistujú však žiadne dôkazy o tom, že by Einstein niečo podobné povedal. Podľa knihy The Ultimate Quotable Einstein (2010) sa citát, ktorý sa údajne objavil v polovici 80-tych rokov, zaraďuje medzi neautentické. Totožná formulácia býva mimochodom prisudzovaná aj Markovi Twainovi či Benjaminovi Franklinovi. 

Bez ohľadu na autora spomenutého postrehu sa zamyslime nad jeho obsahom – obzvlášť v spojitosti so súčasnou politickou situáciou na Slovensku a s očakávanou výmenou vládnych stoličiek. Podstatou aktuálneho chaosu nie je to, na ktorej stoličke sedia páni Matovič, Sulík, či Heger. Príčina tkvie v tom, že naša „historicky najlepšia“ koalícia po roku spoločného vládnutia drží ako celok horko-ťažko pokope. Bez výraznej zmeny vnútorných mechanizmov a bez sebareflexie protagonistov je jej ďalšie dlhodobé fungovanie viac ako otázne. A „výraznou“ zmenou určite nie je, ak ich – ako deti v základnej škole – rozsadíme.

Pomôžme si aj ďalším citátom – tentokrát z dielne nikdy nežijúceho českého génia Jaroslava Cimrmana, ktorý Čechova smoliaceho drámu „Dve sestry“ prekvapil otázkou: „A bude to stačiť, Anton Pavlovič?“.

Takže: „Bude to stačiť, Igor Matovič?“ A mnohých už určite napadla aj (správna) odpoveď.

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pristál v Londýne, stretne sa aj s kráľom Karolom III.

08.02.2023 11:58

Ukrajinský prezident sa prihovorí aj k britskému parlamentu, stretne sa tiež s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284289x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie