Založ si blog

Poslanci a „prebehlíci“

V utorkovej Téme dňa (TA3, 20. 4. 2021) bol hosťom Petra Bielika aj poslanec NR SR a primátor Hlohovca Miroslav Kollár. Nepamätám si, čo všetko pán poslanec–primátor porozprával, zaujal ma však jeden jeho výrok: „Vstupoval som do strany Andreja Kisku, vystupoval som zo strany Veroniky Remišovej, čo nie je tá istá strana.“ Naozaj? V tejto vete je však mimovoľne ukrytý „pôvab“ súčasného vládnutia a pán Kollár nevdojak prezradil niekoľko vecí z jeho zákulisia: (1) programové zameranie politických strán sa neriadi žiadnymi ideami, ale určujú ho osobné priority a osobnostný profil ich vodcov (otcov-zakladateľov), (2) členstvo v týchto stranách sa nevyberá podľa programových priorít, ale mení sa podľa aktuálnej miery „sympatickosti“ ktoréhokoľvek z lídrov.

Výsledkom toho, že Juraj Hipš (predseda strany Spolu – pred ním Miroslav Beblavý) je poslancovi Kollárovi sympatickejší v porovnaní s Veronikou Remišovou (predsedníčka strany Za ľudí – pred ňou Andrej Kiska), máme v NR SR zrazu zastúpenú ďalšiu stranu, ktorá sa vo voľbách v roku 2020 do parlamentu vlastne nedostala. Nie je to však nič výnimočné, v parlamente rok po voľbách už sedí celý rad „nezaradených“ poslancov, t. j. poslancov, ktorých presvedčili „programové“ priority inej strany a nie tej, za ktorú kandidovali, prípadne u nich prevážili „sympatie“ k inému lídrovi. Postihlo to napr. Smer či Kotlebovcov. Pritom poslancami NR SR sa môžu stať iba ľudia uvedení na kandidátskej listine jednej konkrétnej politickej strany, ktorá navyše musí získať dostatočnú voličskú podporu. Logicky z toho vyplýva, že v parlamente by mali byť zastúpené iba zvolené strany, a nové majú šancu iba na základe budúceho volebného úspechu.    

Ak súčasná koalícia vydrží pokope celé štyri roky, tak na začiatku roku 2024 „prebehlíkov“ v parlamente bude celkom iste oveľa viac. Načo vlastne tie stranícke kandidátske listiny sú, nestačil by jednoduchý menný zoznam záujemcov o poslanecký mandát?        

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 09:55

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284204x
Priemerná čítanosť článkov: 2074x

Autor blogu

Kategórie