Založ si blog

Domácí festival politických absurdít

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší otcovia-zakladatelia únie (napr. M. Kňažko) považovali stotožnenie sa s majestátom najvyššej autority asi za dosť trúfalé. Ostali teda pri menej pompéznej skratke DÚ a nakoniec sa radšej zlúčili s SDKÚ.

Čo sa názvov politických strán a hnutí týka, na domácej scéne registrujeme najrôznejšie divočiny. Niektoré z pomenovaní sa skôr hodia ako výraz zbožne želaných dominantných vlastností (Smer, Hlas, Skok, Šanca, Princíp, Vzdor), iné názvy vymedzujú priestor a miesto, kde sa subjekty cítia doma (Za ľudí, Sme rodina, Zmena zdola, Sopka), časť stručne definuje základné poslanie a smerovanie subjektov.

Názvy strán z ovocnej ríše sa doteraz nevyskytli. Symbol čerešní (nie názov) svojho času používali komunisti, prekvapivo doteraz nikto angažovane nevyužil na Slovensku produktovo populárne slivky. Botanickú terminológiu čiastočne aplikoval Vladimír Mečiar, keď svoju pracovitú ministerku zahraničia pripodobnil k hruštičke húževnatej. Dendrologické reminiscencie môže snáď niekomu pripomínať aj zmienka o „ruskom dubisku“, ku ktorému sa po slovansky chceli primkýnať naši národovci (viacerí koncom devätnásteho storočia, niektorí aj dodnes).

Čo týka jablka (najnovšieho prírastku do panoptika symbolov slovenských politických strán) za zmienku snáď stojí patália, ktorú s ním a s hadom mali v raji prarodičia Adam a Eva. Možno ešte firma Apple nebude nadšená pri predstave jej firemného loga na našom partajnom smetisku. A kvôli úplnosti pripomeňme, že kedysi existovala (a možno snáď aj existuje) česká folková skupina Jablkoň a v Rusku okrajová politická strana Jabloko.

V súvislosti so zavádzaním pomologických názvov do aktuálnej politiky mi napadá bradatý cirkusový vtip z mojich školských čias:

  • Pán riaditeľ, viete, ako sa časuje „jablko“?
  • Klaun, podstatné mená sa nečasujú, tie sa skloňujú.
  • Naozaj? Počúvajte: Ja blkám, ty blkáš, on (ona, ono) blká, by blkáme, vy blkáte, oni (ony) blkajú.

Dúfajme, že z domácej klauniády politických absurdít sa nakoniec „nepoblkáme“ všetci. Ak áno, potom botanika, jablká, Apple a jablkoni v tom cirkuse budú naozaj celkom nevinne.

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Zbraň / Zbrane /

USA uvalili sankcie na občana Slovenska za pokus predať zbrane z KĽDR do Ruska

30.03.2023 18:11, aktualizované: 18:30

Rusko bolo údajne pripravené prijatými zbraňami a muníciou nahradiť vybavenie, ktoré stratilo v bojoch na Ukrajine.

Polícia / Policajné auto /

Muž počas hádky priložil exmanželke pištoľ k hlave. Pozeralo sa na to ich dieťa

30.03.2023 17:39

Žena v obave o svoj život privolala policajné hliadky, ktoré ho zadržali a predviedli na oddelenie polície.

F-16, stíhačky

Ukrajina potrebuje americké stíhačky F-16, zopakoval vrchný veliteľ armády

30.03.2023 16:01

Zlikvidovať riadenú strelu alebo Šáhed zo stíhačky MiG-29 je ozajstné umenie.

drogy, droga, zatknutie, zatknuty, puta

Jeden z najhľadanejších Slovákov skončil v kolumbijskej base

30.03.2023 15:40

Zadržaný bol na základe medzinárodného zatýkacieho rozkazu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 295250x
Priemerná čítanosť článkov: 2094x

Autor blogu

Kategórie