Založ si blog

Domácí festival politických absurdít

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší otcovia-zakladatelia únie (napr. M. Kňažko) považovali stotožnenie sa s majestátom najvyššej autority asi za dosť trúfalé. Ostali teda pri menej pompéznej skratke DÚ a nakoniec sa radšej zlúčili s SDKÚ.

Čo sa názvov politických strán a hnutí týka, na domácej scéne registrujeme najrôznejšie divočiny. Niektoré z pomenovaní sa skôr hodia ako výraz zbožne želaných dominantných vlastností (Smer, Hlas, Skok, Šanca, Princíp, Vzdor), iné názvy vymedzujú priestor a miesto, kde sa subjekty cítia doma (Za ľudí, Sme rodina, Zmena zdola, Sopka), časť stručne definuje základné poslanie a smerovanie subjektov.

Názvy strán z ovocnej ríše sa doteraz nevyskytli. Symbol čerešní (nie názov) svojho času používali komunisti, prekvapivo doteraz nikto angažovane nevyužil na Slovensku produktovo populárne slivky. Botanickú terminológiu čiastočne aplikoval Vladimír Mečiar, keď svoju pracovitú ministerku zahraničia pripodobnil k hruštičke húževnatej. Dendrologické reminiscencie môže snáď niekomu pripomínať aj zmienka o „ruskom dubisku“, ku ktorému sa po slovansky chceli primkýnať naši národovci (viacerí koncom devätnásteho storočia, niektorí aj dodnes).

Čo týka jablka (najnovšieho prírastku do panoptika symbolov slovenských politických strán) za zmienku snáď stojí patália, ktorú s ním a s hadom mali v raji prarodičia Adam a Eva. Možno ešte firma Apple nebude nadšená pri predstave jej firemného loga na našom partajnom smetisku. A kvôli úplnosti pripomeňme, že kedysi existovala (a možno snáď aj existuje) česká folková skupina Jablkoň a v Rusku okrajová politická strana Jabloko.

V súvislosti so zavádzaním pomologických názvov do aktuálnej politiky mi napadá bradatý cirkusový vtip z mojich školských čias:

  • Pán riaditeľ, viete, ako sa časuje „jablko“?
  • Klaun, podstatné mená sa nečasujú, tie sa skloňujú.
  • Naozaj? Počúvajte: Ja blkám, ty blkáš, on (ona, ono) blká, by blkáme, vy blkáte, oni (ony) blkajú.

Dúfajme, že z domácej klauniády politických absurdít sa nakoniec „nepoblkáme“ všetci. Ak áno, potom botanika, jablká, Apple a jablkoni v tom cirkuse budú naozaj celkom nevinne.

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Izrael, Palestína, Chán Junis, Pásmo Gazy,

Šéf OSN žiada prímerie v Gaze. Izraelský minister ho nazval hrozbou pre svetový mier

07.12.2023 06:40

Izraelský minister zahraničných vecí Eli Kohen ostro kritizoval generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa, ktorý varoval pred situáciou v Pásme Gazy.

náboje, zbraň, poprava

Streľba v centre Bruselu si vyžiadala štyroch zranených

07.12.2023 06:04

Pri streľbe na hlavnej nákupnej ulici v centre Bruselu boli v stredu večer zranení štyria ľudia, informovala polícia belgického hlavného mesta.

Delegácia EÚ v Číne

Čína žiada od EÚ spoluprácu na zabezpečení stability a vyhnúť sa zasahovaniu

07.12.2023 06:00

Čínsky prezident Si Ťin-pching vyzval EÚ, aby spolupracovala s Čínou na zabezpečení globálnej stability a vyhla sa zasahovaniu.

šimkovičová

Šimkovičová v Rakúsku, Taraba v Kanade. Majetkové priznania ukázali zahraničné majetky politikov

07.12.2023 06:00

Niektorí sa chystajú v zahraničných domoch stráviť dôchodok, iní preferujú mimoslovenské bývanie už dnes.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 309822x
Priemerná čítanosť článkov: 2197x

Autor blogu

Kategórie