Založ si blog

Láska je láska

Voľakedy sme na druhom stupni základnej deväťročnej školy mali predmet občianska náuka (niečo podobné je asi v školských osnovách dodnes).V rámci neho nás oboznamovali s rôznymi úskaliami vzájomnej koexistencie občanov a (vtedy socialistickej) spoločnosti. Okrem ústavy ČSSR, vedúcej úlohy strany, funkcií národných výborov, demokratického centralizmu, princípov socialistickej demokracie, kódexu budovateľa komunistickej spoločnosti a množstva iných užitočných vecí sa preberali aj problémy medziľudských vzťahov. Tie boli prezentované na troch úrovniach: kamarátstvo, priateľstvo, láska, pričom posledný (najvyšší) z nich bol definovaný ako (parafrázujem): vzťah muža a ženy na základe vzájomnej sexuálnej príťažlivosti. Už vtedy sme (aspoň niektorí) namietali – a čo láska k rodičom, láska k (socialistickej) vlasti, láska k Sovietskemu zväzu a podobne. Tiež ide o vzťahy mužov a žien? A musia sa odvíjať od sexuálnej príťažlivosti? O oidipovskom komplexe z nás pubertiakov vedel iba málokto a vzťah k socializmu a k ZSSR vtedy (v kontrarevolučnom roku) mnohí označovali za láskyplný ba až za intímny (je..m naň).

A že tomu, čo to „láska“ vlastne je, dodnes mnohí nerozumejú, svedčí aj fakt, že v online verzii Slovníka súčasného slovenského jazyka sa údajne zmenila definícia tohto pojmu. Doteraz sa používala definícia podobná tej z mojich školských čias: „náklonnosť jedného pohlavia k druhému“. Po novom sa láska vraj už definuje ako „silná náklonnosť k určitej osobe na základe telesnej, duševnej a citovej príťažlivosti“.

A čo tak „silná náklonnosť“ k predmetom, zvieratám, štátnym útvarom? To je čo? Odteraz už spisovne asi nebudeme hovoriť napr. o láske k vlasti.

Káblikové ponaučenie

03.11.2022

Národná rada Slovenskej republiky už niekoľko dní nezasadá a nehlasuje a Slovenskom stále hýbe „hackerský“ útok na jej informatickú infraštruktúru. Podľa slov predsedu NR SR mohlo pritom ísť priam o ohrozenie celého Slovenska. Nakoniec sa ukázalo, že kybernetická bezpečnosť našej zákonodarnej ustanovizne významne závisí aj od správneho zastrčenia/nezastrčenia [...]

Ulice plné odpadov?

27.10.2022

Pozornosti väčšiny našich „mienkotvorných“ médií unikla nedávna tlačová správa Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH), Zväzu odpadového priemyslu (ZOP), Združenia organizácií verejných prác (ZOVP), Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS), z ktorej vyplýva „nepodstatná maličkosť“ – reálna hrozba toho, že od [...]

Uhlíkovou neutralitou za mier!

09.10.2022

Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO) 7. októbra oznámila, že dospela k dohode o dosiahnutí nulových emisií uhlíka v leteckej doprave do roku 2050. Na jej 41. zhromaždení v Montreale sa zúčastnili zástupcovia 193 členských krajín a schválili „historickú dohodu“ o kolektívnom dlhodobom cieli zameranom na zníženie emisií uhlíka do roku 2050 na nulu. Len [...]

Ukrajina / Vojak / Zbraň / Puška / Samopal /

Syna otráveného agenta Litvinenka chceli naverbovať do armády

04.12.2022 15:38

Bývalého ruského agenta a prebehlíka na stranu Západu zavraždili v roku 2006 v Londýne rádioaktívnym prvkom polónium 210.

Veronika Remišová, Marián Viskupič

Remišová obvinila SaS. Snažia sa zlomiť poslancov, aby hlasovali za pád vlády: Podľa Viskupiča opäť klame

04.12.2022 15:15

Ani vlastná mať im nerozumie. Čo vlastne chcú? Pýta sa šéfka Za ľudí Veronika Remišová.

Michal Šipoš

Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte

04.12.2022 14:30

Šimečka a Tomáš majú okrem chýbajúcich výdavkových limitov výhrady aj k rozsahu všeobecnej pokladničnej správy.

maroš žilinka

Žilinka má podstatne vyššiu dôveru ako Lipšic a Hamran

04.12.2022 13:53

Generálny prokurátor Maroš Žilinka je podľa prieskumu Focusu pre televíziu Markíza dôveryhodnejší ako špeciálny prokurátor či policajný prezident.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 273310x
Priemerná čítanosť článkov: 2040x

Autor blogu

Kategórie