Založ si blog

Uhlíkovou neutralitou za mier!

Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO) 7. októbra oznámila, že dospela k dohode o dosiahnutí nulových emisií uhlíka v leteckej doprave do roku 2050. Na jej 41. zhromaždení v Montreale sa zúčastnili zástupcovia 193 členských krajín a schválili „historickú dohodu“ o kolektívnom dlhodobom cieli zameranom na zníženie emisií uhlíka do roku 2050 na nulu. Len štyri členské krajiny ICAO vyjadrili voči uvedenému cieľu „určité výhrady“. 

Letecká doprava je pritom zodpovedná len zhruba za tri percentá celosvetových emisií oxidu uhličitého a  dosiahnutie nulových emisií uhlíka do roku 2050 si podľa odhadov leteckých spoločností vyžiada investície vo výške približne 1,5 miliardy dolárov. Dodajme, že celkom iste ich zaplatia pasažieri.

Neviem, či sa doteraz niekto vážne zaoberal elektromobilitou v letectve, no batériové (prípadne solárne) monštrum asi transatlantických letov schopné nebude. Pravdepodobne ani v tom prípade, že pôjde o obrovský klzák využívajúci na časti trasy tzv. dýzové prúdenie (jet stream). Je však možné, že sa po roku 2050 opäť vrátime k vzducholodiam s vrtuľovými elektromotormi a so solárnymi článkami na celom povrchu.

Spomínaná „ekologická“ aktivita Medzinárodnej organizácie pre civilné letectvo celkom iste súvisí s emisiami oxidu uhličitého, ktorými sa už niekoľko rokov argumentuje v najrôznejších súvislostiach. Na jednu by som rád upozornil – zaujímali by ma množstvá zlopovestného sódovkového plynu, ktoré sa od 24. februára dodnes uvoľnili do ovzdušia na Ukrajine. S ohľadom na to, by som „zeleným“ na celom svete odporúčal, aby aspoň v rámci NATO začali požadovať direktívne zavedenie bezuhlíkovej munície a aby rozpútali kampaň za povinné bojové nasadzovanie nízkoemisných tankových a motorizovaných jednotiek a elektroletectva vo všetkých armádach.

A hneď – nie po roku 2050!    

Káblikové ponaučenie

03.11.2022

Národná rada Slovenskej republiky už niekoľko dní nezasadá a nehlasuje a Slovenskom stále hýbe „hackerský“ útok na jej informatickú infraštruktúru. Podľa slov predsedu NR SR mohlo pritom ísť priam o ohrozenie celého Slovenska. Nakoniec sa ukázalo, že kybernetická bezpečnosť našej zákonodarnej ustanovizne významne závisí aj od správneho zastrčenia/nezastrčenia [...]

Ulice plné odpadov?

27.10.2022

Pozornosti väčšiny našich „mienkotvorných“ médií unikla nedávna tlačová správa Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH), Zväzu odpadového priemyslu (ZOP), Združenia organizácií verejných prác (ZOVP), Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS), z ktorej vyplýva „nepodstatná maličkosť“ – reálna hrozba toho, že od [...]

Láska je láska

19.10.2022

Voľakedy sme na druhom stupni základnej deväťročnej školy mali predmet občianska náuka (niečo podobné je asi v školských osnovách dodnes).V rámci neho nás oboznamovali s rôznymi úskaliami vzájomnej koexistencie občanov a (vtedy socialistickej) spoločnosti. Okrem ústavy ČSSR, vedúcej úlohy strany, funkcií národných výborov, demokratického centralizmu, princípov [...]

Veronika Remišová, Marián Viskupič

Remišová obvinila SaS. Snažia sa zlomiť poslancov, aby hlasovali za pád vlády: Podľa Viskupiča opäť klame

04.12.2022 15:15

Ani vlastná mať im nerozumie. Čo vlastne chcú? Pýta sa šéfka Za ľudí Veronika Remišová.

Michal Šipoš

Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte

04.12.2022 14:30

Šimečka a Tomáš majú okrem chýbajúcich výdavkových limitov výhrady aj k rozsahu všeobecnej pokladničnej správy.

maroš žilinka

Žilinka má podstatne vyššiu dôveru ako Lipšic a Hamran

04.12.2022 13:53

Generálny prokurátor Maroš Žilinka je podľa prieskumu Focusu pre televíziu Markíza dôveryhodnejší ako špeciálny prokurátor či policajný prezident.

Kamenický Gyimesi Viskupič

Pre Gyimesiho je odvolávanie vlády absurdné, Kamenický sa pýta na plán B

04.12.2022 13:10

Poslanec Marián Viskupič z SaS, ktorá odvolávanie iniciovala, na dôvodoch trvá.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 273297x
Priemerná čítanosť článkov: 2040x

Autor blogu

Kategórie