Založ si blog

Vtipnejší vyhráva

Vôbec mi nie je ľúto za teatrálnou dôstojnosťou bývalých boľševických potentátov, ktorí svoju nekompetentnosť maskovali planým poučovaním podľa príručiek a nedostatok akejkoľvek idey ideologickým rečnením. Nenadarmo sa na Silvestra 1968 v „kontrarevolučnej“ Československej televízii objavila vtipná správa o tom, že okresného partajného tajomníka napadli dve myšlienky a že sa ich za pomoci privolanej hliadky Verejnej bezpečnosti (vtedajšie pomenovanie polície) úspešne podarilo zlikvidovať. Tiež mi nechýba insitná česko-slovenčina súdruha Husáka (v dvojjedinej funkcii generálneho tajomníka štátostrany a prezidenta republiky) s jeho „apřílovými“ plénami (po slovensky „aprílovými“, po česky „dubnovými“).

Funkcionári za minulého režimu museli pôsobiť prísne a škrobene a snažili sa vždy a všade zachovávať dekórum. Zlé jazyky hovorili, že aj metály si každý večer prepínali zo saka na pyžamu. Dubčekovi napríklad súdruhovia z „úvé“ vyčítali, že sa na fotografiách usmieva – aké tam úsmevy, na (s)prostý ľud patrí prísnosť.

Zdá sa mi, že v súčasnosti sme svedkami opačného extrému. Predstavitelia našej „najlepšej“ vládnej garnitúry najradšej hovoria štýlom, „čo slina na jazyk prinesie“. Slovník viacerých oficiálnych výstupov si v ničom nezadá s výrokmi „štamgastov“ zo štvrtej cenovej skupiny. Hitom ostatných dní je vtipkovanie na témy, o ktorých sa síce vtipkovať môže, no celkom sa to z úst „čelných predstaviteľov“ nehodí.

Na to, že istý predseda vlády (už emeritný) prednedávnom označoval vlastného podpredsedu a ministra hospodárstva za masového vraha a posielal ho kopať hroby, sa v záplave iných „pikošiek“ už akosi zabudlo. Najnovšími príspevkami v dlhodobej súťaží Vtipnejší politik vyhráva nie sú ani opice, ani dezoláti, ba ani vysoké platy pre zdravotníkov, ale prísľuby oficiálnej štátnej návštevy v Kaliningrade (Kráľovci) a zlomyseľné komentár explozívneho „narodeninového“ darčeka na Krymskom moste pre Vladimíra Vladimíroviča.

A čo sa týka jazyka, „trnafčina“ si v ničom nezadá s „kratkym zobakom“ bývalého vrchného ideológa Vasiľa Biľaka.

Káblikové ponaučenie

03.11.2022

Národná rada Slovenskej republiky už niekoľko dní nezasadá a nehlasuje a Slovenskom stále hýbe „hackerský“ útok na jej informatickú infraštruktúru. Podľa slov predsedu NR SR mohlo pritom ísť priam o ohrozenie celého Slovenska. Nakoniec sa ukázalo, že kybernetická bezpečnosť našej zákonodarnej ustanovizne významne závisí aj od správneho zastrčenia/nezastrčenia [...]

Ulice plné odpadov?

27.10.2022

Pozornosti väčšiny našich „mienkotvorných“ médií unikla nedávna tlačová správa Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH), Zväzu odpadového priemyslu (ZOP), Združenia organizácií verejných prác (ZOVP), Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS), z ktorej vyplýva „nepodstatná maličkosť“ – reálna hrozba toho, že od [...]

Láska je láska

19.10.2022

Voľakedy sme na druhom stupni základnej deväťročnej školy mali predmet občianska náuka (niečo podobné je asi v školských osnovách dodnes).V rámci neho nás oboznamovali s rôznymi úskaliami vzájomnej koexistencie občanov a (vtedy socialistickej) spoločnosti. Okrem ústavy ČSSR, vedúcej úlohy strany, funkcií národných výborov, demokratického centralizmu, princípov [...]

Ukrajina / Vojak / Zbraň / Puška / Samopal /

Syna otráveného agenta Litvinenka chceli naverbovať do armády

04.12.2022 15:38

Bývalého ruského agenta a prebehlíka na stranu Západu zavraždili v roku 2006 v Londýne rádioaktívnym prvkom polónium 210.

Veronika Remišová, Marián Viskupič

Remišová obvinila SaS. Snažia sa zlomiť poslancov, aby hlasovali za pád vlády: Podľa Viskupiča opäť klame

04.12.2022 15:15

Ani vlastná mať im nerozumie. Čo vlastne chcú? Pýta sa šéfka Za ľudí Veronika Remišová.

Michal Šipoš

Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte

04.12.2022 14:30

Šimečka a Tomáš majú okrem chýbajúcich výdavkových limitov výhrady aj k rozsahu všeobecnej pokladničnej správy.

maroš žilinka

Žilinka má podstatne vyššiu dôveru ako Lipšic a Hamran

04.12.2022 13:53

Generálny prokurátor Maroš Žilinka je podľa prieskumu Focusu pre televíziu Markíza dôveryhodnejší ako špeciálny prokurátor či policajný prezident.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 273298x
Priemerná čítanosť článkov: 2040x

Autor blogu

Kategórie