Založ si blog

Ulice plné odpadov?

Pozornosti väčšiny našich „mienkotvorných“ médií unikla nedávna tlačová správa Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH), Zväzu odpadového priemyslu (ZOP), Združenia organizácií verejných prác (ZOVP), Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS), z ktorej vyplýva „nepodstatná maličkosť“ – reálna hrozba toho, že od začiatku budúceho roka sa na Slovensku zastaví zber komunálnych odpadov.

O čo vlastne ide? Od 1. januára 2023 nás čaká povinná úprava odpadov pred ich zneškodnením na skládkach. Týka sa predovšetkým zmesových komunálnych odpadov, teda odpadov v čiernych zberových nádobách. Táto povinnosť sa definuje v článku 2 Smernice rady 1999/31/ES o skládkach odpadov ako fyzikálny (tepelný, chemický alebo biologický) proces, ktorý zmení vlastnosti odpadov, s cieľom zmenšiť ich objem, znížiť ich nebezpečné vlastnosti, uľahčiť manipuláciu s nimi alebo zlepšiť možnosti ich zhodnotenia. U nás túto povinnosť zaviedol do praxe zákon č. 79/2015 Z. z. o odpadoch – pôvodne od 1. januára 2021, následne od začiatku roka 2023.

Znamená to, že žiadny zmesový komunálny odpad, ktorý nebude upravený, nemožno ukladať na skládkach. Možné to bude teda iba po vybudovaní patričných prevádzok a zariadení. A tu sme pri koreni problému. Na Slovensku doteraz takéto technológie prakticky neexistujú a to aj napriek tomu, že väčšina zainteresovaných spoločností v dostatočnom predstihu začala s ich projektovaním a s prípravou. Štátna správa totiž nie je schopná súvisiace projekty viac ako dva roky posúdiť a vydať stavebné povolenia. Bežnou praxou u nás je, že proces EIA (posudzovanie vplyvov na životné prostredie) a stavebné konanie trvá štyri až päť rokov – najmä vďaka žalostnému personálnemu vybaveniu a kvalifikácii štátnej správy a aj s ohľadom na „zelené“ obštrukcie „aktivistov“ využívajúcich (zneužívajúcich?) medzery v predpisoch.

Organizácie a inštitúcie, ktorých sa spomínaná povinnosť týka, žiadali Ministerstvo životného prostredia SR  o jej presunutie aspoň o dva roky, kedy sa dá predpokladať, že väčšina predložených projektov bude mať stavebné povolenia a nevyhnutné technologické zariadenia budú môcť byť vybudované. Vedenie MŽP SR viackrát avizovalo, že v tejto súvislosti „niečo spraví“, no dodnes „sa“ nestalo nič. 

Nová povinnosť tiež zdraží systém nakladania s odpadmi – odhadom možno aj o sto percent, čo predstavuje pre komunálnu sféru ďalšiu (novú) finančnú záťaž. Obce a mestá navyše budú musieť novú povinnosť verejne obstarať. Všetci dobre vieme, že proces verejného obstarávania trvá spravidla niekoľko mesiacov, takže už dnes je jasné, že väčšina miest a obcí to do konca roka nestihne – navyše ani nevie ako, keďže doteraz nebolo vydané žiadne relevantné usmernenie.

Od 1. januára 2023 u nás teda reálne hrozí, že „sa“ nebudú môcť zneškodňovať komunálne odpady a že zo Slovenska „sa“ stane veľká čierna skládka – so všetkými súvisiacimi ekonomickými, zdravotnými a finančnými rizikami.

Signatári spomínanej tlačovej správy sa domnievajú, že súčasný kritický stav je výsledkom nedostatočnej odbornosti pri príprave a posudzovaní legislatívnych zmien na strane Ministerstva životného prostredia a absencie relevantnej diskusie s odborníkmi na strane pôvodcov odpadu a špecialistov v danom sektore. Uvažujú tiež o vyhlásení štrajkovej pohotovosti, prípadne ostrého štrajku, aby upozornili na možné kritické dôsledky hroziaceho nezbierania odpadov od obyvateľov, ktoré sa na Slovensku tvoria nepretržite každý deň. 

Povinná úprava odpadov je len jedným z celého radu pálčivých problémov v oblasti odpadového hospodárstva. Oprávnenou a logickou sa preto zdá aj ďalšia požiadavka signatárov, aby Ministerstvo životného prostredia bezodkladne zriadilo krízový štáb zložený so zástupcov ministerstva a so zástupcov ZMOS, ÚMS, APOH, ZOVP a ZOP, ktorý prehodnotí aktuálny stav tohto sektora a spolu s MŽP SR navrhne nevyhnutné zmeny a stratégiu jeho ďalšieho rozvoja.

Káblikové ponaučenie

03.11.2022

Národná rada Slovenskej republiky už niekoľko dní nezasadá a nehlasuje a Slovenskom stále hýbe „hackerský“ útok na jej informatickú infraštruktúru. Podľa slov predsedu NR SR mohlo pritom ísť priam o ohrozenie celého Slovenska. Nakoniec sa ukázalo, že kybernetická bezpečnosť našej zákonodarnej ustanovizne významne závisí aj od správneho zastrčenia/nezastrčenia [...]

Láska je láska

19.10.2022

Voľakedy sme na druhom stupni základnej deväťročnej školy mali predmet občianska náuka (niečo podobné je asi v školských osnovách dodnes).V rámci neho nás oboznamovali s rôznymi úskaliami vzájomnej koexistencie občanov a (vtedy socialistickej) spoločnosti. Okrem ústavy ČSSR, vedúcej úlohy strany, funkcií národných výborov, demokratického centralizmu, princípov [...]

Uhlíkovou neutralitou za mier!

09.10.2022

Medzinárodná organizácia pre civilné letectvo (ICAO) 7. októbra oznámila, že dospela k dohode o dosiahnutí nulových emisií uhlíka v leteckej doprave do roku 2050. Na jej 41. zhromaždení v Montreale sa zúčastnili zástupcovia 193 členských krajín a schválili „historickú dohodu“ o kolektívnom dlhodobom cieli zameranom na zníženie emisií uhlíka do roku 2050 na nulu. Len [...]

Ukrajina / Vojak / Zbraň / Puška / Samopal /

Syna otráveného agenta Litvinenka chceli naverbovať do armády

04.12.2022 15:38

Bývalého ruského agenta a prebehlíka na stranu Západu zavraždili v roku 2006 v Londýne rádioaktívnym prvkom polónium 210.

Veronika Remišová, Marián Viskupič

Remišová obvinila SaS. Snažia sa zlomiť poslancov, aby hlasovali za pád vlády: Podľa Viskupiča opäť klame

04.12.2022 15:15

Ani vlastná mať im nerozumie. Čo vlastne chcú? Pýta sa šéfka Za ľudí Veronika Remišová.

Michal Šipoš

Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte

04.12.2022 14:30

Šimečka a Tomáš majú okrem chýbajúcich výdavkových limitov výhrady aj k rozsahu všeobecnej pokladničnej správy.

maroš žilinka

Žilinka má podstatne vyššiu dôveru ako Lipšic a Hamran

04.12.2022 13:53

Generálny prokurátor Maroš Žilinka je podľa prieskumu Focusu pre televíziu Markíza dôveryhodnejší ako špeciálny prokurátor či policajný prezident.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 273311x
Priemerná čítanosť článkov: 2040x

Autor blogu

Kategórie