Založ si blog

Budeme šúchať tyče?

Ako žiaci prvého stupňa základnej deväťročnej školy sme sa na vlastivede dozvedeli, že elektrina vzniká šúchaním ebonitovej tyče líščím chvostom, no vo veľkom sa vyrába predovšetkým vo vodných a v tepelných (uhoľných) elektrárňach. Učili sme sa tiež, že od roku 1958 za pomoci sovietskych odborníkov budujeme aj atómovú elektráreň v Jaslovských Bohuniciach – do prevádzky bola uvedená na Vianoce v roku 1972. O vetre sa ako o energetickom zdroji hovorilo iba v súvislosti s plachetnicami a s veternými mlynmi a o dňoch bohatých na slnečné žiarenie bývala zmienka v bedekroch a v turistických príručkách.

Boj so zmenou klímy uviedol na scénu ďalšie zdroje vhodné na výrobu elektrickej energie: biomasu a zemný plyn. Zopár odborníkov sa tiež domnieva, že ako energetická surovina by sa dali využívať aj vhodne upravené komunálne odpady. 

Po niekoľkých desiatkach rokov zisťujem, že pre predstaviteľov zozelenej Európskej únie ako jediné prijateľné riešenie energetickej krízy do úvahy prichádzajú iba slnko a vietor. Nemci, ktorí si ako posvätnú mantru určili likvidáciu moderných a funkčných jadrových elektrární, nás ešte presviedčajú, že „ekologické“ sú aj plynové elektrárne. O tom že sú to zdroje značne nespoľahlivé, hovoriť asi netreba. Zimné slnko dosť intenzívne nehreje, vietor tiež nefúka podľa želaní euroúradníkov a energetika postavená na dodávkach plynu z Ruska (ktorý navyše na znak protestu proti vojne na Ukrajine vlastne ani nechceme) takisto nie je zárukou stability. Čo sa týka energetickej budúcnosti Európy, optimizmus nevzbudzujú ani aktuálne zelené predstavy o riadenej likvidácii automobilov so spaľovacími motormi a ich kompletná náhrada elektromobilmi.

Možno sa čoskoro stane aktuálnym budovateľské heslo: „Šúchaním tyče za európsku energetickú bezpečnosť!“ Len neviem, či bude dostatok líšok, a netuším tiež, aké máme strategické zásoby ebonitových tyčí. Možno by nezaškodilo zvolať k tomu samit ministrov hospodárstva alebo premiérov krajín Európskej únie. 

Ebonitovou tyčou za mier!   

Káblikové ponaučenie

03.11.2022

Národná rada Slovenskej republiky už niekoľko dní nezasadá a nehlasuje a Slovenskom stále hýbe „hackerský“ útok na jej informatickú infraštruktúru. Podľa slov predsedu NR SR mohlo pritom ísť priam o ohrozenie celého Slovenska. Nakoniec sa ukázalo, že kybernetická bezpečnosť našej zákonodarnej ustanovizne významne závisí aj od správneho zastrčenia/nezastrčenia [...]

Ulice plné odpadov?

27.10.2022

Pozornosti väčšiny našich „mienkotvorných“ médií unikla nedávna tlačová správa Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH), Zväzu odpadového priemyslu (ZOP), Združenia organizácií verejných prác (ZOVP), Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS), z ktorej vyplýva „nepodstatná maličkosť“ – reálna hrozba toho, že od [...]

Láska je láska

19.10.2022

Voľakedy sme na druhom stupni základnej deväťročnej školy mali predmet občianska náuka (niečo podobné je asi v školských osnovách dodnes).V rámci neho nás oboznamovali s rôznymi úskaliami vzájomnej koexistencie občanov a (vtedy socialistickej) spoločnosti. Okrem ústavy ČSSR, vedúcej úlohy strany, funkcií národných výborov, demokratického centralizmu, princípov [...]

Ukrajina / Vojak / Zbraň / Puška / Samopal /

Syna otráveného agenta Litvinenka chceli naverbovať do armády

04.12.2022 15:38

Bývalého ruského agenta a prebehlíka na stranu Západu zavraždili v roku 2006 v Londýne rádioaktívnym prvkom polónium 210.

Veronika Remišová, Marián Viskupič

Remišová obvinila SaS. Snažia sa zlomiť poslancov, aby hlasovali za pád vlády: Podľa Viskupiča opäť klame

04.12.2022 15:15

Ani vlastná mať im nerozumie. Čo vlastne chcú? Pýta sa šéfka Za ľudí Veronika Remišová.

Michal Šipoš

Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte

04.12.2022 14:30

Šimečka a Tomáš majú okrem chýbajúcich výdavkových limitov výhrady aj k rozsahu všeobecnej pokladničnej správy.

maroš žilinka

Žilinka má podstatne vyššiu dôveru ako Lipšic a Hamran

04.12.2022 13:53

Generálny prokurátor Maroš Žilinka je podľa prieskumu Focusu pre televíziu Markíza dôveryhodnejší ako špeciálny prokurátor či policajný prezident.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 273313x
Priemerná čítanosť článkov: 2040x

Autor blogu

Kategórie