Založ si blog

Zlepšovací návrh

Zdá sa, že ostatná výmena ministrov pomohla k tomu, že konečne vieme, ako ochrániť peňaženky Slovákov pred rastúcimi cenami energií. Šéf rezortu hospodárstva Hirman nám radí: „Znížte kúrenie o stupeň, znížite spotrebu o šesť percent.“ Chcel nám tým asi povedať, že v bytoch v zime postačí teplota nižšia v porovnaní s vlaňajškom zhruba o tri stupne a odporúčaná (nariadená?) pätnásťpercentná úspora spotreby je doma.

Aplikáciou elementárnej aritmetiky na výrok pána ministra dostaneme, že na nulovú spotrebu palív (a teda aj na nulovú platbu za ne) postačí pretočenie termostatu zhruba o 17 dielikov nadol. Čosi mi tu však nesedí. Akú teplotu v byte to bude v realite znamenať, závisí totiž od toho, akú hodnotu si zvolíme ako východiskovú. Pre teplomilných, ktorí dodnes považujú 25 stupňov za optimum, bude stopercentnú úsporu znamenať sviežich osem stupňov v obývačke. Sporovliví a otužilí dôchodcovia, ktorí to vo svetroch a v teplých ponožkách vydržali už vlani pri osemnástich stupňoch, nebudú platiť nič pri teplotách mierne nad nulou.

Ak sa nebudeme zaoberať detailmi, výrok vládneho energetického guru môžeme zhrnúť tak, že ak zima nebude príliš tuhá, postačí vypnúť kúrenie a značné úspory palív sú v každej domácnosti isté. A napadá mi aj zlepšovák pre našu najlepšiu vládu – dať za pravdu europoslankyni Lucii Nicholsonovej a uznať, že sme príliš zhýčkaní socializmom, zaviesť navrhnutý princíp povinne do praxe distribučných spoločností a dodávky tepla do bytov umožniť iba pri záporných vonkajších teplotách.

Že by námet na skrátené legislatívne konanie?  

Káblikové ponaučenie

03.11.2022

Národná rada Slovenskej republiky už niekoľko dní nezasadá a nehlasuje a Slovenskom stále hýbe „hackerský“ útok na jej informatickú infraštruktúru. Podľa slov predsedu NR SR mohlo pritom ísť priam o ohrozenie celého Slovenska. Nakoniec sa ukázalo, že kybernetická bezpečnosť našej zákonodarnej ustanovizne významne závisí aj od správneho zastrčenia/nezastrčenia [...]

Ulice plné odpadov?

27.10.2022

Pozornosti väčšiny našich „mienkotvorných“ médií unikla nedávna tlačová správa Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH), Zväzu odpadového priemyslu (ZOP), Združenia organizácií verejných prác (ZOVP), Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS), z ktorej vyplýva „nepodstatná maličkosť“ – reálna hrozba toho, že od [...]

Láska je láska

19.10.2022

Voľakedy sme na druhom stupni základnej deväťročnej školy mali predmet občianska náuka (niečo podobné je asi v školských osnovách dodnes).V rámci neho nás oboznamovali s rôznymi úskaliami vzájomnej koexistencie občanov a (vtedy socialistickej) spoločnosti. Okrem ústavy ČSSR, vedúcej úlohy strany, funkcií národných výborov, demokratického centralizmu, princípov [...]

Ukrajina / Vojak / Zbraň / Puška / Samopal /

Syna otráveného agenta Litvinenka chceli naverbovať do armády

04.12.2022 15:38

Bývalého ruského agenta a prebehlíka na stranu Západu zavraždili v roku 2006 v Londýne rádioaktívnym prvkom polónium 210.

Veronika Remišová, Marián Viskupič

Remišová obvinila SaS. Snažia sa zlomiť poslancov, aby hlasovali za pád vlády: Podľa Viskupiča opäť klame

04.12.2022 15:15

Ani vlastná mať im nerozumie. Čo vlastne chcú? Pýta sa šéfka Za ľudí Veronika Remišová.

Michal Šipoš

Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte

04.12.2022 14:30

Šimečka a Tomáš majú okrem chýbajúcich výdavkových limitov výhrady aj k rozsahu všeobecnej pokladničnej správy.

maroš žilinka

Žilinka má podstatne vyššiu dôveru ako Lipšic a Hamran

04.12.2022 13:53

Generálny prokurátor Maroš Žilinka je podľa prieskumu Focusu pre televíziu Markíza dôveryhodnejší ako špeciálny prokurátor či policajný prezident.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 273304x
Priemerná čítanosť článkov: 2040x

Autor blogu

Kategórie