Založ si blog

Festival chaosu

Podľa generálnej riaditeľky Medzinárodného menového fondu sú V Európe počas tejto zimy veľmi pravdepodobné sociálne nepokoje kvôli zúfalej energetickej a ekonomickej situácii kontinentu. Je to jedno z mnohých varovaní, že kontinent čelí spoločenskej nestabilite a že verejnosť by mohla stratiť trpezlivosť, ak si v najbližších mesiacoch nebude môcť vykurovať svoje domovy.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron zasa opakovane nabádal obyvateľstvo, aby zostalo pokojné a spolupracovalo, keď sa krajina blíži k tomu, čo sám nazval „koncom hojnosti“.

Počas nedávnej rozpravy v Štrasburgu upozornila zasa na neúnosnú situáciu s astronomickými účtami za energie aj francúzska europoslankyňa Manon Aubry. Ukázala viacero účtov za plyn a elektrinu, ktoré jej poslali rozhorčení voliči. Šéfka EK Ursula von der Leyenová na interpeláciu odpovedala tak, že účty sa naozaj dajú označiť za „netolerovateľné“, a odporúčala poslankyni – poslať ich do Moskvy. Tam totiž podľa nej leží dôvod zdražovania.

Pani Uršula asi zabudla na vlastné rozhodnutie „nepodieľať sa“ na spolufinancovaní Putinovej vojny na Ukrajine a obmedziť dovoz najrôznejších surovín z Ruska. A keď sa Rusi zmieria so sankciami a s finančnými stratami a plyn z Ruska naozaj prestane tiecť do nemeckých „ekologických“ plynových elektrární, potom sú to oni, kto je zodpovedný za tmu a chlad v európskych domácnostiach. A oni (nie fyzika) tiež asi môžu za to, že vietor a slnko klasické energetické zdroje v EÚ nenahradia.

A čo u nás doma? Matovičov premiér Heger bol nedávno hosťom televíznej diskusnej relácie Na hrane, kde sa vyjadril aj k tomu, ako to bude s cenou za plyn a elektrinu. Podľa neho Slováci budú platiť „tú istú cenu, ako je to aj teraz, akurát teda že v inej výške“. V akej, to nám už neprezradil. Ak toto má byť obrazom niekoľkomesačného úsilia (v EÚ a aj u nás) o hľadanie východísk z energetickej krízy a zo zdražovania, potom mi napadá iba jedno: „festival chaosu“.

Na hodinách dejepisu sme sa pri preberaní Veľkej francúzskej revolúcie dozvedeli, že vtedajšia kráľovná Mária Antoinetta (dcéra Márie Terézie) po zistení, že ľudia sa búria preto, že nemajú chlieb, údajne reagovala otázkou: „A prečo nejedia koláče?“ Za odmenu jej revolučný ľud odsekol hlavu.

Aké z toho plynie poučenie? V prípade oprávnených požiadaviek ľudí sa neoplatí správať nechápavo. 

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pristál v Londýne, stretne sa aj s kráľom Karolom III.

08.02.2023 11:58

Ukrajinský prezident sa prihovorí aj k britskému parlamentu, stretne sa tiež s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284300x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie