Založ si blog

Voda bude vrieť pri osemdesiatich stupňoch

Tí, ktorí si na to ešte pamätajú, celkom iste vedia, že súdruhovia vo vtedajšom socialistickom Československu prijali ako jedno zo „súboru opatrení na úsporu palív a elektrickej energie“ aj zavedenie tzv. letného času (mimochodom – vládnuci „nesúdruhovia“ v EÚ ho dodnes nezrušili). 

V krajinách „zahnívajúceho“ kapitalizmu zaviedli zasa v čase ropnej krízy v sedemdesiatych rokoch minulého storočia ako opatrenie na úsporu pohonných hmôt jazdenie automobilov podľa poznávacích značiek. V nepárne dni (pondelok, streda, piatok) smeli jazdiť iba vozidlá, ktorých poznávacia značka (dnes by sme povedali EČV) sa končila nepárnou číslicou, v párne dni (utorok, štvrtok, sobota) vozidlá s párnou koncovkou, už si nepamätám, ako to bolo v nedeľu, vtedy snáď mohli jazdiť všetci. Keďže vtedy sme boli so Sovietskym zväzom, v ktorom boli aj Rusko a aj Ukrajina, nerozluční bratia, nafty a benzínu sme mali habadej a opatrenia v „imperialistickej“ cudzine nám boli na smiech.

Opäť máme v Európe (v celej, nielen v jej „zahnívajúcej“ časti) energetickú krízu a únijní mocipáni sa nás vehementne snažia presvedčiť, že sa začala presne 24. februára tohto roku. Zabudli asi na dlhodobú politiku „zeleného údelu“, pomocou ktorej v rozpore so „zdravým sedliackym rozumom“ a aj s elementárnymi fyzikálnymi princípmi zdevastovali, okrem iného, aj európsky trh s energiami. „Nazeleno“ sa totiž v Nemecku už niekoľko rokov podstatná časť elektrickej energie vyrába spaľovaním plynu – lebo jadro je fuj a neekologické a ruský plyn je dostatočne „green“. Celá Európa bude v dôsledku toho za elektrickú energiu platiť možno desať-, dvadsaťnásobok toho čo vlani, pretože ceny elektriny na európskej energetickej burze sa odvodzujú od ceny najdrahšie vyrábanej energie.

Sankcie zo strany EÚ, ktoré majú Putina potrestať za vojnu na Ukrajine, vedú k tomu, že Rusi namiesto toho, aby kompromitovali európskych lídrov prijímaním peňazí na financovanie vojny, radšej do Európy obmedzujú dodávky plynu, prípadne ich aj zastavia. Plynu z iných zdrojov možno bude v únii dosť, no jeho ceny celkom iste priveľmi klesať nebudú a vďaka spomenutému burzovému systému ostanú vysoké aj ceny elektriny.

Rozpaky súčasných európskych lídrov veľmi dobre môžeme pozorovať pri hľadaní tzv. spoločných „európskych“ východísk z energetickej krízy. Keďže je v rozpore s prírodnými zákonmi súčasne napĺňať princípy „green dealu“, sankčne obmedzovať dodávky plynu z Ruska a mať aj dostatok energie, vybrať si veru nebude jednoduché.

Koncom šesťdesiatych rokov bol natočený český film „Prípad pre začínajúceho kata“. V ňom vedci zistili, že najviac chrípky sa vyskytuje v novembri. Politici, aby eliminovali chrípkové epidémie, následne v kalendári zrušili november. Koncom sedemdesiatych rokov minulého storočia s cieľom „pridať“ pracujúcim hodinu svetla na práce v záhradke súdruhovia zaviedli letný čas. Dnešní európski lídri by v podobnom duchu napríklad mohli nariadiť, že voda musí vrieť, povedzme, pri osemdesiatich stupňoch Celzia.

Okrem vysokých nadmorských výšok je to za normálnych okolností v rozpore s elementárnou fyzikou, no aké úspory sa budú dať vyčísliť!

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Thunbergová

Švédska prokuratúra obvinila Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti

23.04.2024 19:35

Súdy v minulosti už dvakrát uložili celosvetovo známej aktivistke pokutu za občiansku neposlušnosť na klimatických protestoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 317194x
Priemerná čítanosť článkov: 2250x

Autor blogu

Kategórie