Založ si blog

Na margo ostatných a aj budúcich volieb

Jednou zo všeobecných  čŕt súčasnej doby, o ktorej sa hovorí aj ako o dobe postmodernej, je strata autority odborníkov a spochybňovanie výsledkov vedy. Každý má právo na svoju vlastnú pravdu a preč sú časy, kedy kňazi poučovali o morálke, herci hrali svoje role a nemoralizovali, pacienti rešpektovali lekárov, odborníci učili laikov a učitelia vzdelávali žiakov. Dnes už niet miesta pre „autority“, všetci sme si navzájom „rovní“ – bez ohľadu na IQ, na spôsob života, na morálne zásady, či na poslednú triedu školského vzdelania. Každý je univerzálnym „odborníkom“, ktorý vie všetko najlepšie a sumárnym výsledkom nakoniec je, že každý pripúšťa iba svoj vlastný názor a žiadna dohoda nie je možná. V našej „najlepšej“ vláde výsledky takéhoto procesu môžeme dnes pozorovať v priamom prenose. 

Z oficiálnych miest sme neustále varovaní, aby sme neverili konšpiračným teóriám, ktorých cieľom je podkopať dôveru občanov k inštitúciám a poškodiť demokraciu. Oddávna je však známe, že dôvera sa najľahšie získa tak, že sa na stôl vyložia všetky karty a nehrá sa s falošnými. A demokratické vlády musia občanom jasne a otvorene vysvetľovať, čo sa vo svete skutočne deje. Málo dôveryhodne v tejto súvislosti napríklad pôsobí vysvetlenie, že planetárne kovidové šialenstvo je dôsledkom toho, že si ktosi kdesi v čínskej tržnici kúpil na nedeľný obed netopiera, nedovaril polievku z neho a celosvetová pandémia bola zrazu na svete. A matovičovské testovaco-očkovacie „Slovenské národné povstanie“ a jeho výsledky v porovnaní s krajinami, kde žiadne povstanie nemali, našim vládnym oficiálnym „riešeniam“ na dôveryhodnosti tiež určite nič nepridali. 

Chaos (nielen v súvislosti s kovidom) bol (a je) oficiálnou pracovnou metódou súčasnej koaličnej garnitúry. Rušenie prijatých opatrení a opätovné prijímanie definitívne odvolaných nebolo a nie je ničím výnimočným. Ako rozprávkový kráľ, ktorý odvolával, čo sľúbil, a sľuboval, čo odvolal, dnes už asi nikto z vládneho štvorspolku nie je schopný posúdiť, či je lepšie prijímať rozhodnutia po dôkladnej analýze, alebo sa nechať len tak voľne unášať osudom. A nepochopiteľne pôsobí Sulík, ktorý chce koncom augusta dodržať, čo začiatkom júla naznačil.

Vďaka koalícii, ktorá sa pred voľbami v roku 2020 oháňala posvätnými heslami o boji proti zlodejom a proti korupcii, sa opäť zbavujeme naivnej ilúzie o tom, že politika je páchaním ušľachtilých skutkov. Znovu sa potvrdzuje, že cieľom protimafiánskej rétoriky vôbec nebolo „dobro“, ale len snaha poraziť reálnych i vymyslených odporcov a konkurentov – s použitím všetkých možných fígľov, faulov, úskokov a podfukov.     

Šklbanie vlasov a imunita

25.09.2022

Forma vzájomnej komunikácie v radoch zvolených „zástupkýň“ a „zástupcov“ slovenského národa dosiahla ďalší intelektuálny vrchol. (Podľa mňa by stačilo napísať iba „zástupcov“, no ak si za bernú mincu vezmeme oficiálne média, potom osobitné vymenúvanie mužských a ženských predstaviteľov akejkoľvek profesionálnej či spoločenskej skupiny je v ostatnom [...]

„Objektívne“ spravodajstvo

21.09.2022

Pred bývalým Grassalkovichovym, neskôr prezidentským, potom pionierskym a dnes opäť prezidentským palácom v Bratislave sa v utorok večer konal protivládny protest s mottom „vláda sa o ľudí nestará“. Na mieste sa zišlo niekoľko tisíc ľudí, ktorí požadovali demisiu vlády a dožadovali sa riešenia energetickej krízy. Volali tiež po zmene ústavy umožňujúcej [...]

Zlepšovací návrh

20.09.2022

Zdá sa, že ostatná výmena ministrov pomohla k tomu, že konečne vieme, ako ochrániť peňaženky Slovákov pred rastúcimi cenami energií. Šéf rezortu hospodárstva Hirman nám radí: „Znížte kúrenie o stupeň, znížite spotrebu o šesť percent.“ Chcel nám tým asi povedať, že v bytoch v zime postačí teplota nižšia v porovnaní s vlaňajškom zhruba [...]

orbán

Orbánov Fidesz sa chce spýtať Maďarov, čo so sankciami proti Rusku

26.09.2022 06:44

Orbánova strana Fidesz chce medzi obyvateľmi Maďarska vykonať "národnú konzultáciu" ohľadom sankcií.

Joe Biden

Ak Rusi použijú jadrové zbrane, budú čeliť katastrofickým následkom, pohrozili USA

26.09.2022 06:42

Washington Moskve neverejne "podrobnejšie vysvetlil, čo presne to bude znamenať".

Andrej Babiš

Expert: Pre Babiša je to riziko, ale myslím si, že skúsi boj o prezidenta

26.09.2022 06:00

eské opozičné strany ANO a SPD sa dajú pokladať za víťazov komunálnych volieb, ktoré sa konali v piatok a v sobotu.

Rusko, Ukrajina, mobilizácia, vojna na Ukrajine, branci

ONLINE: Rusi sa snažia uniknúť mobilizácii. Zavrie Putin hranice?

26.09.2022 05:55, aktualizované: 07:25

Po vyhlásení čiastočnej mobilizácie utieklo z Ruska viac ako 260-tisíc mužov, tvrdí opozičný denník Novaja Gazeta a odvoláva sa na zdroj blízky Kremľu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 127
Celková čítanosť: 257209x
Priemerná čítanosť článkov: 2025x

Autor blogu

Kategórie