Založ si blog

Aktivistickí umelci a politika

Aktuálna politická výzva viacerých umelcov (a slovo umelcov som zámerne nedal do uvodzoviek, pretože medzi signatármi sú aj ľudia, ktorí čosi dokázali) adresovaná I. Matovičovi, aby vyhovel požiadavke SaS a aby odstúpil, mi pripadá, mierne povedané, nepatričná. Hovoria o odchode, no nie sú to ani štyri roky, kedy dramatickou fistulou zaklínali národ k odporu proti legálnej vláde a zametali cestičku Igorovi M. k veľkolepému volebnému víťazstvu. „Hosana“ a „ukrižuj“ nie je v histórií ničím novým, takže tí istí ľudia dnes veľkým hlasom zaklínajú toho istého Igora M., aby urýchlene a dobrovoľne opustil vládu, lebo len takouto sebažertvou sa dá zabrániť voľbám, v ktorých by nesvojprávni voliči mohli pred dnešnou „najlepšou“ Hegero-Matovičovskou vládou uprednostniť niekoho iného (Fica, fašistov, opice, dezolátov, mafiánov, zlodejov…).

Od novembra 1989 až dodnes som bol presvedčený, že voľby u nás sú demokratickým nástrojom na vyjadrenie vôle národa a ich výsledkom býva vláda, ktorá musela získať sympatie väčšiny národa. Možné však je, že som sa viac ako tridsať rokov mýlil, že to tak nie je a že výzva umelcov má racionálny podklad. Druhým variantom (a považujem ho za pravdepodobnejší) je, že spomenutá aktivita je motivovaná predovšetkým predstavou o vlastnej intelektuálnej nadradenosti a hypertrofovaným pocitom práva hovoriť do všetkého, najskôr však reklamnou snahou zviditeľniť sa. V takom prípade považujem za užitočnejšie, aby aktivisti rešpektovali to staré: „Šuster, drž sa kopyta“ a venovali sa umeleckým odborom, v ktorých sú doma. Inak môže vzniknúť dojem, že pred „kopytami“ uprednostňujú „korytá“.

V stredovekých mestách (sic), aby v noci mali pokoj, zaviedli dobrý zvyk pred zavretím mestských brán vykázať z mesta ženštiny ľahkých mravov, chmatákov a komediantov. Zavádzať do dnešných miest „pokoj“ takýmto spôsobom, chvalabohu, nie je možné, no s umeleckými „politickými úderkami“ máme z nedávnej minulosti tiež dostatočnú negatívnu skúsenosť.         

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284227x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie