Založ si blog

Kvíz a hry

Kvízová otázka rádia Jerevan začiatkom päťdesiatych rokov: „Aké sú najčastejšie posledné slová moskovských papalášov?“ Odpoveď: „Mýlite sa, Josif Vissarionovič.“ A realita? V celom tábore mieru a pokroku sa bojovalo sa o „nového“ človeka, nepriatelia strany a štátu mizli (alebo sa prevychovávali), budovateľsky sa rozorávali medze, vo veľkom sa pestovala kukurica a ryža (napríklad aj na Záhorí), na najlepšej pôde sa stavali oceliarske komplexy, menili sa toky riek, ako stavby mládeže sa objavovali priehrady a železnice, vo veľkom sa budoval mier (zbrojilo sa) a internacionálne sa pomáhalo. Proste čistý revolučný zápal, boľševická bdelosť, konštruktívna sebakritika, súdružská solidarita a budovateľské úspechy. Jedno za druhým – až do zamatového tresku v novembri 1989.

Jedno sa však musí nechať, vládli „istoty“. Jednou z nich bolo, že súdruhovia pri moci sa obmieňali iba sporadicky, uprednostňoval sa proces „recyklácie“ – kto sa raz predral na špičku, mal doživotnú „istotu funkcie“. Správny „káder“, ak sa nedostal do nemilosti (napríklad po „kontrarevolúcii“ v roku 1968), bol chvíľu tajomníkom, potom ministrom, pár rokov riadil „véhájéčku (VHJ)“, bol vedúcim na ONV, či KNV a nakoniec skončil prinajhoršom ako funkcionár ČSTV alebo ako docent na katedre „dejín emerhá (MRH)“. (Tí mladší si skratky z predchádzajúcej vety musia vyhľadať – najlepšie na internete.)

A dnes? Vládna štvorkoalícia si celkom iste myslí, že kovaným papalášom patrí istota „stonásobku“. A hoc už pre niektorých ministrov koaličná zmluva neplatí (a sú vlastne v opozícii), stále ostávajú „čelnými“ predstaviteľmi vládnej koalície. Vrchný parlamentný legislatívec si navyše myslí, že ani ich prípadný nesúhlas s výkonom funkcie (demisia) nenaznačuje, že by s ministrovaním naozaj chceli skončiť a hlava štátu, vraj, takéto rozhodnutie môže celkom pokojne ignorovať.

Slová „ministrovať“ a „miništrovať“ znejú veľmi podobne – a nie je to náhoda. Obidve sú odvodeného z rovnakého latinského základu „minister“, čo podľa slovníka znamená „pomocník“ alebo „sluha“. Naši vládni „miništranti“ by sa teda v polovici letnej uhorkovej sezóny konečne mohli zamyslieť aj nad tým, komu chcú (a vlastne majú!) v týchto ťažkých časoch pomáhať a slúžiť. A ak „zverené úlohy“ v prospech tých, ktorí ich volili, nedokážu so cťou plniť, treba ich vyhnať od válovov.

Problémom je, že pre mnohých z nás bolo v ostatných parlamentných voľbách hlavným motívom – voľme Igora, bude sranda. Od rímskych čias však platí to príslovečné: „Chlieb a hry!“ Hier a srandy sme si už s vládnym štvorspolkom užili dosť, poďme sa konečne nahlas baviť o chlebe.            

Káblikové ponaučenie

03.11.2022

Národná rada Slovenskej republiky už niekoľko dní nezasadá a nehlasuje a Slovenskom stále hýbe „hackerský“ útok na jej informatickú infraštruktúru. Podľa slov predsedu NR SR mohlo pritom ísť priam o ohrozenie celého Slovenska. Nakoniec sa ukázalo, že kybernetická bezpečnosť našej zákonodarnej ustanovizne významne závisí aj od správneho zastrčenia/nezastrčenia [...]

Ulice plné odpadov?

27.10.2022

Pozornosti väčšiny našich „mienkotvorných“ médií unikla nedávna tlačová správa Asociácie podnikateľov v odpadovom hospodárstve (APOH), Zväzu odpadového priemyslu (ZOP), Združenia organizácií verejných prác (ZOVP), Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Únie miest Slovenska (ÚMS), z ktorej vyplýva „nepodstatná maličkosť“ – reálna hrozba toho, že od [...]

Láska je láska

19.10.2022

Voľakedy sme na druhom stupni základnej deväťročnej školy mali predmet občianska náuka (niečo podobné je asi v školských osnovách dodnes).V rámci neho nás oboznamovali s rôznymi úskaliami vzájomnej koexistencie občanov a (vtedy socialistickej) spoločnosti. Okrem ústavy ČSSR, vedúcej úlohy strany, funkcií národných výborov, demokratického centralizmu, princípov [...]

Ukrajina / Vojak / Zbraň / Puška / Samopal /

Syna otráveného agenta Litvinenka chceli naverbovať do armády

04.12.2022 15:38

Bývalého ruského agenta a prebehlíka na stranu Západu zavraždili v roku 2006 v Londýne rádioaktívnym prvkom polónium 210.

Veronika Remišová, Marián Viskupič

Remišová obvinila SaS. Snažia sa zlomiť poslancov, aby hlasovali za pád vlády: Podľa Viskupiča opäť klame

04.12.2022 15:15

Ani vlastná mať im nerozumie. Čo vlastne chcú? Pýta sa šéfka Za ľudí Veronika Remišová.

Michal Šipoš

Šipoš pripustil diskusiu o zmenách v rozpočte

04.12.2022 14:30

Šimečka a Tomáš majú okrem chýbajúcich výdavkových limitov výhrady aj k rozsahu všeobecnej pokladničnej správy.

maroš žilinka

Žilinka má podstatne vyššiu dôveru ako Lipšic a Hamran

04.12.2022 13:53

Generálny prokurátor Maroš Žilinka je podľa prieskumu Focusu pre televíziu Markíza dôveryhodnejší ako špeciálny prokurátor či policajný prezident.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 134
Celková čítanosť: 273306x
Priemerná čítanosť článkov: 2040x

Autor blogu

Kategórie