Založ si blog

To sme už zažili

Dočítal som sa, že v novozélandskom parlamente sa nedávno uskutočnilo prvé čítanie nového zákona týkajúceho sa zákazu fajčenia do roku 2025. Zákon si vytýčil tri kľúčové stratégie: (1) drasticky znížiť obsah nikotínu v tabaku, tak aby prestal byť návykový (VLNC – Very Low Nicotine Content), (2) znížiť počet obchodov, ktoré budú môcť predávať tabak a tabakové výrobky, o 90 až 95 % a (3) nastálo zakázať predaj tabaku ľuďom narodeným v roku 2009 a neskôr, čím sa má vytvoriť „nefajčiarska generácia“.

Sám som celoživotný nefajčiar a absolútne nič nemám proti ochrane zdravia (vlastného a aj tých druhých),  no vynútené sociálno-inžinierske opatrenia podľa môjho názoru nemôžu viesť k ničomu pozitívnemu. Veľmi mi to pripomína opatrenia proti „alkoholizmu, tabakizmu a iným toxikomániam“ z obdobia reálneho socializmu u nás, kedy sa do „podnikov verejného stravovania“ (do krčiem) príliš ani nechodilo jesť, ale najmä a predovšetkým piť. Z národohospodárskeho hľadiska však bolo potrebné vytvárať nadhodnotu, takže verejným záujmom bolo, aby pracujúci boli ako-tak pri zmysloch aspoň predpoludním, a oficiálne sa nenalievalo skôr ako o desiatej hodine. Neoficiálne sa „káva“ alebo „čaj“ (rum v kávových či čajových šálkach) bez problémov dali zohnať už od šiestej ráno a netrápilo to nikoho – s výnimkou inšpektorov „šojky“ (ŠOI – Štátna obchodná inšpekcia) a niektorých premotivovaných príslušníkov ZNB (Zbor národnej bezpečnosti – polícia).

V boľševickom newspeaku malo veľa výrazov iný význam, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. „Chrániť“ vlastne znamenalo „zakázať“ a „ušetriť“ bolo synonymom „nedať“. A „chránili“ sme sa pred negatívnymi imperialistickými vplyvmi tak, že o „západnej“ filozofii, literatúre, hudbe, divadle a filmoch sme nevedeli takmer nič a „šetrili“ sme teplo, pohonné hmoty či elektrickú energiu tak, že sa nekúrilo, teplá voda bola v panelákoch trikrát do týždňa, rušili sa vlakové a autobusové spoje a pravidelné výpadky elektriny neboli žiadnou zvláštnosťou. Pamätníci si celkom iste spomenú, že aj na verejných WC boli ironicky mienené dobré rady: „Prď tiše, nepřítel naslouchá!“ a že nepretržite svietil akurát „reflektor mladých“. 

Už sa teším na to, ako tá prvá „nefajčiarska“ generácia bude pri cigaretke spomínať na dnešné horlivé opatrenia. 

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284226x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie