Založ si blog

Vnútorný hlas a prestupová turistika

Cez prázdniny – v uhorkovej sezóne – sa spektrum televíznych politických diskusných relácii výrazne zúžilo. K dispozícii je, tuším, jediná – V politike na TA3. 31. júla boli jej hosťami poslanci NR SR J. Krúpa (už s uvedenou najnovšou straníckou príslušnosťou – SaS) a R. Takáč (Smer). Relácia jasne ukázala, ako sa v našom zákonodarnom zbore „rešpektuje“ vôľa voličov. Ak ma pamäť a archívy neklamú, tak sa Juraj Krúpa dostal do parlamentu na kandidátke Igora Matoviča vďaka dôvere a sympatiám voličov OĽaNO. Príliš veľa preferenčných hlasov od nich síce nezískal, no aj tak sa za „obyčajných“ stal poslancom a dokonca aj predsedom výboru NR SR. Na to, aby sa zo dňa na deň stal fundovaným parlamentným hlásateľom politiky SaS už žiadne hlasy nepotreboval, stačí mu jeho osobné „samorozhodnutie“. Predvolebný cirkus, vôľa voličov a doterajšie parlamentné pôsobenie už nikoho nemusí (a nesmie?) zaujímať. Proste – rozhodol (vlastný?) vnútorný hlas.

O úlohe vnútorného hlasu sa na príklade premeny hriešneho Šavla na svätého apoštola Pavla dočítame už v Biblii. Dôvodov, ktoré viedli k aktuálnemu „obráteniu“ poslanca bude asi viacero a nie všetky budú čisto biblické. Dá sa napríklad odolať neobsadenej pozícii bezpečnostného straníckeho šéfexperta? Politický objaviteľ a dovčera nespochybniteľný idol J. Krúpu Igor Matovič si zasa myslí, že náhlu premenu nemajú na svedomí žiadne ušľachtilé pohnútky, ale mrzké volanie peňazí. 

Voliči vládneho „štvorspolku“ môžu byť nakoniec radi, že pán poslanec sa rozhodol z OĽaNO prestúpiť aspoň do SaS, ostáva tak (do konca augusta?) v koaličnej rodine. Bez toho, aby „bol porušený zákon“, si teoreticky mohol vybrať z oveľa exkluzívnejších ponúk. 

Správy z ostatných dní naznačujú, že aj do poslaneckého klubu Sme rodina majú takisto pribudnúť traja (šiesti?) poslanci, ktorých by sme na pôvodnej kandidátke tejto strany hľadali márne.

Asi je načase zamyslieť sa nad „prestupovou turistikou“, ktorú v našom parlamente nepozorujeme prvýkrát, a zakázať ju. Inak sa môžeme v oveľa väčšej miere dožiť nikým nevolených „poslancov“, reprezentujúcich kohokoľvek a vlastne nikoho. V porovnaní s „voľbami“, ktorých výsledok možno samoobslužne jednoducho meniť, sa potom ako lepší a hlavne lacnejší ukazuje výber „zástupcov ľudu“ pomocou generátora náhodných čísel.      

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Thunbergová

Švédska prokuratúra obvinila Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti

23.04.2024 19:35

Súdy v minulosti už dvakrát uložili celosvetovo známej aktivistke pokutu za občiansku neposlušnosť na klimatických protestoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 317186x
Priemerná čítanosť článkov: 2250x

Autor blogu

Kategórie