Založ si blog

Vnútorný hlas a prestupová turistika

Cez prázdniny – v uhorkovej sezóne – sa spektrum televíznych politických diskusných relácii výrazne zúžilo. K dispozícii je, tuším, jediná – V politike na TA3. 31. júla boli jej hosťami poslanci NR SR J. Krúpa (už s uvedenou najnovšou straníckou príslušnosťou – SaS) a R. Takáč (Smer). Relácia jasne ukázala, ako sa v našom zákonodarnom zbore „rešpektuje“ vôľa voličov. Ak ma pamäť a archívy neklamú, tak sa Juraj Krúpa dostal do parlamentu na kandidátke Igora Matoviča vďaka dôvere a sympatiám voličov OĽaNO. Príliš veľa preferenčných hlasov od nich síce nezískal, no aj tak sa za „obyčajných“ stal poslancom a dokonca aj predsedom výboru NR SR. Na to, aby sa zo dňa na deň stal fundovaným parlamentným hlásateľom politiky SaS už žiadne hlasy nepotreboval, stačí mu jeho osobné „samorozhodnutie“. Predvolebný cirkus, vôľa voličov a doterajšie parlamentné pôsobenie už nikoho nemusí (a nesmie?) zaujímať. Proste – rozhodol (vlastný?) vnútorný hlas.

O úlohe vnútorného hlasu sa na príklade premeny hriešneho Šavla na svätého apoštola Pavla dočítame už v Biblii. Dôvodov, ktoré viedli k aktuálnemu „obráteniu“ poslanca bude asi viacero a nie všetky budú čisto biblické. Dá sa napríklad odolať neobsadenej pozícii bezpečnostného straníckeho šéfexperta? Politický objaviteľ a dovčera nespochybniteľný idol J. Krúpu Igor Matovič si zasa myslí, že náhlu premenu nemajú na svedomí žiadne ušľachtilé pohnútky, ale mrzké volanie peňazí. 

Voliči vládneho „štvorspolku“ môžu byť nakoniec radi, že pán poslanec sa rozhodol z OĽaNO prestúpiť aspoň do SaS, ostáva tak (do konca augusta?) v koaličnej rodine. Bez toho, aby „bol porušený zákon“, si teoreticky mohol vybrať z oveľa exkluzívnejších ponúk. 

Správy z ostatných dní naznačujú, že aj do poslaneckého klubu Sme rodina majú takisto pribudnúť traja (šiesti?) poslanci, ktorých by sme na pôvodnej kandidátke tejto strany hľadali márne.

Asi je načase zamyslieť sa nad „prestupovou turistikou“, ktorú v našom parlamente nepozorujeme prvýkrát, a zakázať ju. Inak sa môžeme v oveľa väčšej miere dožiť nikým nevolených „poslancov“, reprezentujúcich kohokoľvek a vlastne nikoho. V porovnaní s „voľbami“, ktorých výsledok možno samoobslužne jednoducho meniť, sa potom ako lepší a hlavne lacnejší ukazuje výber „zástupcov ľudu“ pomocou generátora náhodných čísel.      

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284267x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie