Založ si blog

To sú paradoxy!

Pri prezeraní médií na internete som na Postoji narazil na údajný názor Borisa Kollára o koaličnej kríze, že by pomohlo, keby R. Sulík aj I. Matovič navždy zmizli z politiky. S týmto názorom možno iba súhlasiť a doplniť ho o konštatovanie, že sa v nej nikdy spolu ani nemali objaviť. Oprávnene sa môžete spýtať, prečo spolu? Nuž preto, že „obyčajných ľudí“ do parlamentu prekrúžkovali vo voľbách v roku 2010 prívrženci Slobody a solidarity z posledných štyroch miest kandidátky tejto strany, a „obyčajní“ sa následne stali vládnymi poslancami v klube SaS. R. Sulík je teda vlastne akýsi „spiritus agens“ politickej kariéry I. Matoviča. Voľby sa konali v júni a už v júli celé „obyčajné“ hnutie (štyria poslanci) zvažovalo odchod do opozície, pretože podľa I. Matoviča im ich vtedajší koaliční partneri negovali štyridsaťšesť „unikátnych“ návrhov do programového vyhlásenia Radičovej vlády. (Na okraj: malo to byť mementom, „unikátnymi“ riešeniami hýri I. Matovič dodnes.) To, že „obyčajní“ koalíciu až do povalenia vlastnej vlády neopustili, nič nemení na fakte, že osobná nevraživosť medzi I. Matovičom a R. Sulíkom sa od roku 2010 iba prehlbuje.

„Browsovanie“ po internete ma však presviedča, že názory na to, kto sa do slovenskej politiky hodí, nie sú celkom konzistentné ani v hnutí (strane?) Sme rodina. Milan Krajniak 4. marca 2020 ako nádejný minister práce, sociálnych vecí a rodiny (vláda I. Matoviča začala fungovať až o sedemnásť dní neskôr) v Denníku N napríklad tvrdí, že jeho stranícky šéf je ako stvorený na funkciu predsedu parlamentu, no osem rokov predtým ako „posledný križiak“ vo svojej knihe Banda zlodejov píše: „Štvrtý typ oligarchov tvoria osoby uvádzané na tzv. mafiánskych zoznamoch. Najznámejšími z nich sú Marián Kočner a Boris Kollár.“ Vyplývala zmena názorov súčasného pána ministra z rozdielneho pôsobiska oboch kritizovaných pánov (M. Kočner je od roku 2018 vo väzbe), alebo pramení z premeny bojovného rytiera na uhladeného člena vlády? 

Vo vzťahu „obyčajných“ a SaS pozorujeme za ostatných pár rokov vývoj od politickej lásky k osobnej animozite, v „rodine“ B. Kollára je to, zdá sa, naopak – od „konštruktívnej“ kritiky k nekritickému obdivu. Otázkou ostáva, aký vývoj do konca prázdnin prevládne v celom koaličnom „štvorspolku“.

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284229x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie