Založ si blog

Futbal a kapusta

Ako nám v stredu ráno oznámil policajný hovorca Michal Szeiff, bratislavská polícia pripravuje v súvislosti s dnešným futbalovým zápasom medzi Slovanom Bratislava a Ferencvárosom Budapešť bezpečnostné opatrenia. Cieľom má byť ochrana života, zdravia a majetku občanov, zabezpečenie verejného poriadku, ako aj bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky na území Bratislavy. Polícia totiž zápas považuje za rizikový a predpokladá vznik bezpečnostných rizík na štadióne a aj mimo neho. Možné je aj narušenie verejného poriadku a vznik komplikácií v premávke.

Nie je to tak dávno, čo sme v súvislosti s kovidom museli „strpieť“ celý rad oprávnených a aj menej oprávnených výmyslov a opatrení. Prevencia sa stala kľúčovým zaklínadlom a na dlhý čas sa prakticky „zakázal“ kontakt medzi ľuďmi. A ak aj bol povolený, tak jedine s rúškami či respirátormi, pomaly aj doma v spálni. A čokoľvek „rizikové“ bolo zakázané, aj cesty z okresu do okresu – a polícia na to dohliadala. Pri kovide sme z dôvodu preventívnej eliminácie rizika boli schopní zakázať omše, či návštevy príbuzných v nemocniciach, no zabrániť z rovnakého dôvodu nájazdu rizikového davu asi nedokážeme.

Neviem koľko Bratislavčanov sa zaujíma o futbal, koľkých zaujíma zápas Slovanu s Ferencvárosom a koľkí skutočne na zápas aj prídu. Určite to bude zlomok obyvateľov hlavného mesta, no „preventívne“ opatrenia zažijeme viac-menej všetci. Nehľadiac na to, že rozsiahle policajné manévre tiež čosi stoja a vo vstupnom to zohľadnené určite nie je. 

Teoreticky si predstavme opatrenia v prípade iného rizika. Predchádzať mu bude mediálne vyhlásenie napríklad o tom, ako bratislavská polícia pripravuje bezpečnostné opatrenia v súvislosti s predajom kyslej kapusty na Miletičke. A cieľom takisto bude ochrana života, zdravia a majetku občanov, zabezpečenie verejného poriadku, ako aj bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky na území Bratislavy. Polícia bude očakávať bezpečnostné riziká na trhovisku a aj mimo neho a možné bude aj narušenie verejného poriadku a vznik komplikácií v premávke. Ide, samozrejme, o fikciu – a kovidové skúsenosti to potvrdzujú, pretože „bezpečnostne rizikové“ tetky zo Záhoria by sa cez policajné zátarasy nedostali ani len do Malaciek.

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284247x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie