Založ si blog

Futbal a kapusta

Ako nám v stredu ráno oznámil policajný hovorca Michal Szeiff, bratislavská polícia pripravuje v súvislosti s dnešným futbalovým zápasom medzi Slovanom Bratislava a Ferencvárosom Budapešť bezpečnostné opatrenia. Cieľom má byť ochrana života, zdravia a majetku občanov, zabezpečenie verejného poriadku, ako aj bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky na území Bratislavy. Polícia totiž zápas považuje za rizikový a predpokladá vznik bezpečnostných rizík na štadióne a aj mimo neho. Možné je aj narušenie verejného poriadku a vznik komplikácií v premávke.

Nie je to tak dávno, čo sme v súvislosti s kovidom museli „strpieť“ celý rad oprávnených a aj menej oprávnených výmyslov a opatrení. Prevencia sa stala kľúčovým zaklínadlom a na dlhý čas sa prakticky „zakázal“ kontakt medzi ľuďmi. A ak aj bol povolený, tak jedine s rúškami či respirátormi, pomaly aj doma v spálni. A čokoľvek „rizikové“ bolo zakázané, aj cesty z okresu do okresu – a polícia na to dohliadala. Pri kovide sme z dôvodu preventívnej eliminácie rizika boli schopní zakázať omše, či návštevy príbuzných v nemocniciach, no zabrániť z rovnakého dôvodu nájazdu rizikového davu asi nedokážeme.

Neviem koľko Bratislavčanov sa zaujíma o futbal, koľkých zaujíma zápas Slovanu s Ferencvárosom a koľkí skutočne na zápas aj prídu. Určite to bude zlomok obyvateľov hlavného mesta, no „preventívne“ opatrenia zažijeme viac-menej všetci. Nehľadiac na to, že rozsiahle policajné manévre tiež čosi stoja a vo vstupnom to zohľadnené určite nie je. 

Teoreticky si predstavme opatrenia v prípade iného rizika. Predchádzať mu bude mediálne vyhlásenie napríklad o tom, ako bratislavská polícia pripravuje bezpečnostné opatrenia v súvislosti s predajom kyslej kapusty na Miletičke. A cieľom takisto bude ochrana života, zdravia a majetku občanov, zabezpečenie verejného poriadku, ako aj bezpečnosti a plynulosti cestnej premávky na území Bratislavy. Polícia bude očakávať bezpečnostné riziká na trhovisku a aj mimo neho a možné bude aj narušenie verejného poriadku a vznik komplikácií v premávke. Ide, samozrejme, o fikciu – a kovidové skúsenosti to potvrdzujú, pretože „bezpečnostne rizikové“ tetky zo Záhoria by sa cez policajné zátarasy nedostali ani len do Malaciek.

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Boris Susko a Daniel Lipšic

Lipšic varuje pred novelou Trestného zákona, hovorí o premlčaní káuz. Minister Susko to odmieta

11.12.2023 19:30

Šéf rezortu spravodlivosti odmieta, že by zmeny pripravovali pre konkrétnych ľudí.

Navaľnyj

Navaľného presunuli z väzenia, nie je známe kam. USA sú znepokojené

11.12.2023 19:21

Vo väznici IK-6 v obci Melechovo vo Vladimírskej oblasti už Navaľného ako svojho väzňa "nevedú".

tusk

Podpora 248 poslancov. Tusk získal poverenie zostaviť poľskú vládu

11.12.2023 19:02

Proti bolo 201 zákonodarcov.

SR Banská Bystrica DFNsP Rekonštrukcia Otvorenie BAX

Za plnej prevádzky a v čase covidu. Náročnú štvorročnú rekonštrukciu nemocnice v B. Bystrici ukončili

11.12.2023 18:41

Ako konštatoval riaditeľ Juraj Gallo, to, čo je v iných nemocniciach len vrúcne želanie, prípadne platený nadštandard, je u nich už dnes samozrejmosťou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 310004x
Priemerná čítanosť článkov: 2199x

Autor blogu

Kategórie