Založ si blog

Určite sa budeme hanbiť

Pamätám si, že vo svojom „najmúdrejšom“ veku som sa svojho otca ironicky vypytoval, ako sa „im“ to mohlo v roku 1948 pritrafiť, že sa moci u nás nadlho chopili boľševici. Na margo mojich pubertálnych komentárov treba poznamenať, že v čase „víťazného“ februárového puču mal môj otec dvadsať rokov a „oni“ boli pre mňa všetci, ktorí už pubertu absolvovali. Nemienim tu dopodrobna rozoberať pozadie a podrobnosti komunistickej stratégie a taktiky v bývalom Československu, no faktom je, že nemálo ľudí v Čechách a na Slovensku by sa určite mohlo (a niektorí sa ešte môžu) červenať za to, ako pomáhali boľševikom k moci a ako z toho profitovali.

 Ak sa nás deti a vnuci o pár rokov spýtajú, ako bolo možné, že Slovensko sa dostalo do spárov absolútne nekompetentnej garnitúry, hanbiť sa veru budeme musieť. Len si spomeňme, aká pohnútka viedla značnú časť elektorátu k voľbe Igora Matoviča a jeho „strany“. Neraz to bolo: „On im všetkým ukáže“, resp. „Bude sranda“. Sranda veru je a víťazná koalícia to už „ukázala“ všetkým, nielen „im“. Dosť dlho terajšia (a aj tá „predchádzajúca“) vláda vydržala s rétorikou: „Lebo Fico“, „Prázdna špajza“ a „Rozviazané ruky“, neskôr mali „kovid“, teraz majú, chvalabohu, „Putina“. Strmo rastúcu infláciu, energetickú krízu a chudobu úspešne ignorujú, o to viac sa venujú osobným sporom, tvrdohlavej ješitnosti a vzájomným podrazom. Kto je kedy s kým a kto je kedy proti komu, to už nevie ani Boh, nieto prezidentka či členovia vlády a už vôbec nie poslanci. Ako sa v tom potom majú vyznať chudáci vševedkovia žurnalisti, či jednoduchí voliči (občania)?

O kompetentnosti, morálke a kvalifikácii viacerých súčasných potentátov možno celkom oprávnene pochybovať, v niektorých prípadoch by veru nezaškodila ani návšteva u psychiatra. Len tak sami pre seba si môžeme urobiť jednoduchý test. Vezmime si mená všetkých členov vlády a všetkých členov parlamentu a vyberme si tých, ktorí okrem svojej terajšej funkcie niečo znamenali (znamenajú). A môže sa začať licitácia podobne ako medzi Abrahámom a Bohom pred zničením Sodomy a Gomory. Hľadali sa „spravodliví“ (Gn 18, 20 – 32) – najprv ich malo byť päťdesiat, potom štyridsaťpäť, neskôr štyridsať, tridsať, dvadsať a nakoniec stačilo aj desať.  Výsledok vieme, zachránili sa traja: Lót s dvomi dcérami. Podobne by asi dopadol aj náš výber – ťažko by sme našli trojicu úctyhodných. 

Na rozdiel od tých, ktorí „víťaznému“ februárovému prevratu u nás s ohľadom na povojnovú medzinárodnú situáciu nemohli zabrániť, sa my veru budeme hanbiť. Budeme sa červenať za to, že volíme nezodpovedne, že nevenujeme dostatočnú pozornosť tomu, kto nás smie viesť, že neodoláme pozlátku a že falošným heslám dávame prednosť pred serióznymi ideami. Proste budeme sa hanbiť za to, že nám nezáleží na vlastných životoch a na životoch našich detí a vnukov.

Alebo že by platil názor niektorých skeptikov, že Slováci si sami nedokážu vládnuť? 

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284266x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie