Založ si blog

Protokolárne novinky

Tak nás navštívila pani Bidenová. Minister zahraničných vecí ju na letisku v Bratislave prijal s poctami, ktoré patria hlave štátu. Doteraz som si myslel, že USA nie sú dedičnou monarchiou a že ide o krajinu s volenou hlavou štátu. Návšteve manželke amerického prezidenta treba celkom iste venovať patričnú pozornosť a vzdať jej náležitú úctu, no celkom iste nejde o skutočnú „polovičku“ hlavy štátu. Neviem, či sú medzinárodné aktivity prvej dámy Spojených štátov súčasťou americkej zahraničnej politiky, no ak sa dobre pamätám, ani oveľa populárnejšia Jacquelina, manželka prezidenta Kennedyho, neabsolvovala oficiálne zahraničné návštevy bez svojho manžela.

Možno však ide o náznak nového trendu a prvé dámy a prví páni sa vo viacerých krajinách stanú oficiálnymi predstaviteľmi štátu? Predstaviteľmi, ktorých nikto nevolil, a svoje postavenie budú, podobne ako manželky kráľov, odvodzovať od svojich manželských (partnerských) zväzkov. Ak sa takáto prax ujme, navrhujem zaviesť aj funkciu prvého syna (prvej dcéry) – niečo podobné ako monarchickí korunní princovia a princezné.

Otázkou ostáva, aké požiadavky sa budú klásť na vzťah hlavy štátu ku svojej oficiálnej partnerke (partnerovi). Vynorí sa opäť problém tzv. morgantických zväzkov? Budú môcť funkciu „polovičky“ hlavy štátu vykonávať iba ich riadne zosobášení partneri, alebo to budú môcť byť aj rôzni spolubývajúci, priatelia a známi? A otázok asi bude viac.

Dnes nám média oznámili, že na oficiálnu návštevu Slovenska z Rumunska priletela manželka prezidenta Spojených štátov, nabudúce to možno už bude oficiálna návšteva priateľa prezidentky štátu XY.    

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Boris Susko a Daniel Lipšic

Lipšic varuje pred novelou Trestného zákona, hovorí o premlčaní káuz. Minister Susko to odmieta

11.12.2023 19:30

Šéf rezortu spravodlivosti odmieta, že by zmeny pripravovali pre konkrétnych ľudí.

Navaľnyj

Navaľného presunuli z väzenia, nie je známe kam. USA sú znepokojené

11.12.2023 19:21

Vo väznici IK-6 v obci Melechovo vo Vladimírskej oblasti už Navaľného ako svojho väzňa "nevedú".

tusk

Podpora 248 poslancov. Tusk získal poverenie zostaviť poľskú vládu

11.12.2023 19:02

Proti bolo 201 zákonodarcov.

SR Banská Bystrica DFNsP Rekonštrukcia Otvorenie BAX

Za plnej prevádzky a v čase covidu. Náročnú štvorročnú rekonštrukciu nemocnice v B. Bystrici ukončili

11.12.2023 18:41

Ako konštatoval riaditeľ Juraj Gallo, to, čo je v iných nemocniciach len vrúcne želanie, prípadne platený nadštandard, je u nich už dnes samozrejmosťou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 310002x
Priemerná čítanosť článkov: 2199x

Autor blogu

Kategórie