Založ si blog

Pomoc a fyzika

Témou niekoľkých ostatných dní je ďalší balíček proukrajinských opatrení Európskej únie obsahujúci aj požiadavku zastaviť od budúceho roka dovoz ruskej ropy do členských krajín. Vojna je, samozrejme, záležitosť úplne výnimočná, no ani takomto prípade sa nevypláca strácať hlavu a podliehať návalom súcitu a emócií. 

Mýliť si „hystériu“ s „históriou“ je nanič, o tom nás presvedčuje aj nedávna minulosť. V roku 1945 malo rozbité Nemecko za sebou prehratú vojnu s miliónmi mŕtvych, s holokaustom, s gestapom, s koncentračnými tábormi a svätou pravdou bolo, že Nemci (vtedy „nemci“ – dôsledne iba malými písmenami) už nikdy nebudú môcť byť prijatí do žiadnych medzinárodných organizácií, ba vlastne ani medzi slušných ľudí. O štyri roky boli na svete dva nemecké štáty a zhruba o pätnásť rokov sme sa už za železnú oponu chodili do vtedajšej NSR pozerať na hospodársky zázrak a na demokraciu v praxi. Zdravý rozum zvíťazil nad „spravodlivosťou“.   

Od 24. februára je jasné, že Západ v prípade vojny na Ukrajine nehodlá prekračovať hranice NATO a EÚ, takže okrem sankcií voči Rusku a dodávok na Ukrajinu nemá inú možnosť, ako do konfliktu zasiahnuť. Zo základných fyzikálnych zákonov ale vyplýva, že ani pomoc nemôže byť nekonečná, že má istú racionálnu hornú hranicu. Ak sa takáto hranica prekročí, ochota pomôcť sa zmení na záťaž a sankčné opatrenia začnú destabilizovať krajiny, ktoré ich prijali. Výsledkom bude oslabený demokratický svet – a o to Putinovi ide. Účinnú pomoc môže Ukrajine poskytovať iba nezdecimovaná Európa.

A len tak na okraj: Nakoľko je reálne, že ešte tri roky (výnimka, ktorú sa snažíme z európskeho embarga vyrokovať) potečie ropa z Ruska na Slovensko bez akýchkoľvek obmedzení a potom Rusom jednoducho oznámime, že koniec, vozíme odinakiaľ? 

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pristál v Londýne, stretne sa aj s kráľom Karolom III.

08.02.2023 11:58

Ukrajinský prezident sa prihovorí aj k britskému parlamentu, stretne sa tiež s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284293x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie