Založ si blog

Kto túži po vrede na krku?

Po dvoch rokoch vládnutia „najlepšej“ vlády sme sa konečne dočkali roztržky, ktorú sa štvorspolku nepodarilo zamiesť pod koberec. O neschválenom vládnom návrhu zákona, o dlhom nose pani ministerky M. Kolíkovej, o „kultivovanej“ diskusii v parlamente i mimo neho, o „vredoch na krku“ a o podobných koaličných prekáračkách sa ani nemusíme baviť, oveľa dôležitejšie sú však pochybnosti ktoréhosi z vládnych predstaviteľov o potrebe terajšej vládnej koalície. Spýtajme sa teda aj my: „Načo nám je takáto koalícia?“

Mnohým možno ako prvé napadne, že na dve veci, ale hrubozrnnému humoru sa venovať nebudeme. Zvykli sme si (a nielen na Slovensku), že nasledujúce generácie sa mali v porovnaní s predkami vždy o čosi lepšie, uverili sme, že „progres“ je nezastaviteľný, ba viacerí nepochybujú o tom, že „právo na blahobyt“ patrí medzi prirodzené ľudské práva. Kovid však s takýmito predstavami výrazne zatriasol. Okrem pandémie tu máme aj ekonomickú krízu a infláciu ako hrom.

Inflácia sa prejavuje predovšetkým zdražovaním, ktoré vyvoláva napätie v spoločnosti a priniesť aj sociálne nepokoje. Najjednoduchším receptom na „vyriešenie“ takýchto problémov býva natlačenie nových peňazí a ich rozdávanie. Príspevky a podpora „zadarmo“ načas upokoja verejné vášne, no málokto si uvedomí, že prísun obeživa, ktorý nesprevádza adekvátny prílev tovaru, znamená ďalší rast inflácie a následné znehodnocovanie platov, dôchodkov a úspor. A z histórie dobre vieme, že Nemcov dohnala k nacizmu predovšetkým rastúca inflácia a strata úspor. Všetky veľkolepé plány obnovy rozvoja a ďalšie balíky „európskych“ peňazí, ktoré sa dostávajú a ešte majú dostať do obehu, znamenajú iba prilievanie oleja do ohňa. Peniaze, ktorých efekt sa priamo neprejaví na raste produkcie, sú jednoducho toxické a zvyšujú nebezpečenstvo ďalšieho inflačného vývoja. Zodpovedný hospodár (a netýka sa to iba Slovenska) jednoducho nemôže pripustiť prílev takýchto financií. V tejto súvislosti by bolo dobré prehodnotiť všetky plánované investície, ktoré sa iba „prejedia“. 

Ďalšie výrazné nebezpečenstvo, ktoré si naši mocipáni neuvedomujú, skôr naopak –  s vidinou „európskych“ peňazí zadarmo sa mu priam prispôsobujú – predstavuje „zelený“ socializmus so svojim posvätným bojom proti uhlíku a za energetický nedostatok. Značnú časť svojho života som čítal a počúval o zahnívajúcom kapitalizme a o úspechoch „reálneho“ socializmu. Nikdy by mi nenapadlo, že sa dožijem toho, že kapitalizmus sa pod tlakom „zeleného“ socializmu bude rúcať naozaj.

Ostatné dva roky ukazujú, že naša súčasná vládna moc veľa z toho, čo tu spomínam, jednoducho nezvláda. Oni a ich favoriti sa rozliezli po všetkých úradoch a inštitúciách a sú presvedčení, že spoločnosť je ich dedičným lénom. Vzdelanie (pozri napr. počet plagiátorov v najvyšších funkciách) a kvalifikácia ich netrápia a arogantne presadzujú svoju jedinú pravdu. Očistu spoločnosti od korupcie a zlodejstva, ktoré si určili ako svoj posvätný cieľ, nemožno ani v najmenšom spochybňovať, no aj tu platí, že nie je dôležité, čo ti hovoria, ale kto ti to hovorí. Ani tie najlepšie úmysly nie sú dôvodom na umlčovanie, hanobenie, cenzúru a vymazávanie odlišných názorov a ich nositeľov.

Koaliční predstavitelia samých seba označili za vred (nádor) na krku. To je niečo, čomu sa každý z radosťou vyhne. V tom tkvie aj jednoduchá odpoveď na otázku z titulku. Nikto, Mimochodom, problémy s vredom na krku sa riešia pomerne jednoduchým chirurgickým zákrokom. 

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 09:55

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284202x
Priemerná čítanosť článkov: 2074x

Autor blogu

Kategórie