Založ si blog

Povolebný (predvolebný) polčas

Dobre si pamätáme inauguračné ubezpečenia víťaza ostatných parlamentných volieb Igora Matoviča o historicky najlepšej vláde, ktorú Slovensku ponúka. Príkazy desatora sa mali brať vážne – najmä to siedme „nepokradneš – a hlboko do minulosti. A nie iba tak obyčajne, ale ako show pre médiá a pre verejnosť v štýle stredovekých verejných popráv. Ostatným deviatim pravidlám sa až taká veľká pozornosť venovať nemusela, šiestemu („nezosmilníš“) s ohľadom na koaličného partnera, dodržiavanie ôsmeho o „krivom svedectve voči blížnemu“ sa upravilo na mieru kajúcnikov a udavačov.

Zhruba po dvoch rokoch „najlepšieho“ vládnutia Igor Matovič už formálne nie je premiérom a na numerické vyjadrenie dôvery k vláde, v ktorej sedí ako správca verejných financií, postačia matematické výkony priemerného predškoláka. Voliči dnes (prekvapivo?) najviac dôverujú tým, ktorí od roku 2020 mali pokorne šúchať nohami a čakať, kedy si po nich príde NAKA. „Znepokojení“ sú však vládni majstri arogancie, ktorých zrazu znervózňuje, že si ktosi všíma výsledky ich práce, a nechápu, že byť zvolený, neznamená (po)slušný život v závetrí, tučný poslanecký plat a bohatý výber v parlamentnom bufete. Pochopiť ich nie je ťažké, veď také pojmy ako „česť“, „morálka“, či „vlastný názor“ sú v niektorých politických zoskupeniach nezlučiteľné s výkonom akejkoľvek funkcie. Opice a dezoláti – a pre vyznávačov jedinej „pravdy“ je to každý, kto nepapagájuje overené a povolené floskuly – im jednoducho vadia a vyrušujú ich. V duchu najlepších totalitných tradícií s nimi „nediskutujú“ a dobre vedia, ako s nimi „zatočiť“ – aby bol pokoj.

V druhom polčase aktuálneho volebného obdobia zažijeme zrejme ešte nejeden exces.  Podhubie na budúce nemilé prekvapenia pripravuje aj EÚ, ktorá s posvätným zeleným svitom v očiach na jednej strane horlivo likviduje funkčné zdroje energie (zákaz spotreby fosílnych palív, zatváranie jadrových elektrární a pod.), na druhej strane vehementnou podporou elektromobility sa úspešne angažuje v boji proti uhlíku a za nedostatok elektriny. Skeptické hlasy odborníkov nik nepočúva a roztvárajúce sa energetické nožnice majú úspešne kompenzovať slnko a vietor. Nič to, že vtedy, keď je to najviac treba, slnko dostatočne nesvieti a vietor vhodne nefúka. Hádajte, aký bude výsledok? Energie bude na trhu čoraz menej a jej ceny určite klesať nebudú. A žiadne byrokratické regulačné zásahy elektrinu nevyrobia. „Poroučet“ vetru a dažďu sa pokúšali aj boľševickí potentáti a do európskej „ekologickej“ diskusie by sme mohli prispieť napríklad pripomienkou výsledkov, ktoré u nás „dosiahli“. Optimizmus nevzbudzuje ani to, že podľa spomenutých „zelených“ plánov môže zhruba štvrtina európskej populácie v blízkej budúcnosti pociťovať „energetickú“ núdzu, inak povedané, bude trieť biedu.

Ďalšou okolnosťou, s ktorou pred ostatnými voľbami málokto rátal (naši súčasní mocipáni vôbec nie), je kovid. Nebudem sa tu rozpisovať o komisiach, testovaní, očkovaní, karanténe, mrazničkách s mŕtvolami a o ďalších (často nedemokratických) aspektoch tejto pandémie. Môžeme ich v ostatných dvoch rokoch dobre pozorovať nielen u nás, ale na celom svete. Z hľadiska budúcnosti je však dôležité čosi iné. Väčšina vlád si ako prostriedok na „liečenie“ dôsledkov kovidu zvolila futrovanie spoločnosti peniazmi. Ekonomiky nefungujú, no rotačky idú naplno a na svetlo sveta sa dostáva čoraz viac (nekrytých) peňazí. Množstvo tovarov sa adekvátne nezvyšuje, takže dopyt začína prevyšovať ponuku – a ceny rastú. Príjmy obyvateľov (a ich úspory) však rovnako nerastú (rastú výrazne menej) a začína sa prejavovať inflácia. K jej zvyšovaniu prispejú v blízkej budúcnosti aj spomínané európske „zelené“ aktivity, ktorých výsledkom bude nedostatok energií a priamo úmerný vzostup ich cien. 

Zvládne toto všetko naša rozhádaná koalícia a jej „najlepšia“ vláda? Výsledky čoskoro pocítime všetci – aj tá väčšina populácie, ktorá im už dávno nedôveruje. Čas, ktorý ostáva do budúcich riadnych volieb, je zhruba rovnaký s časom, počas ktorého sa prezentuje súčasná vládna moc. Ak sa nič nestane, máme teda dosť času premyslieť si, komu v roku 2024 zveríme svoje osudy do rúk.   

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 09:55

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284210x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie