Povolebný (predvolebný) polčas

Dobre si pamätáme inauguračné ubezpečenia víťaza ostatných parlamentných volieb Igora Matoviča o historicky najlepšej vláde, ktorú Slovensku ponúka. Príkazy desatora sa mali brať vážne – najmä to siedme „nepokradneš – a hlboko do minulosti. A nie iba tak obyčajne, ale ako show pre médiá a pre verejnosť v štýle stredovekých verejných popráv. Ostatným deviatim pravidlám sa až taká veľká pozornosť venovať nemusela, šiestemu („nezosmilníš“) s ohľadom na koaličného partnera, dodržiavanie ôsmeho o „krivom svedectve voči blížnemu“ sa upravilo na mieru kajúcnikov a udavačov.

Zhruba po dvoch rokoch „najlepšieho“ vládnutia Igor Matovič už formálne nie je premiérom a na numerické vyjadrenie dôvery k vláde, v ktorej sedí ako správca verejných financií, postačia matematické výkony priemerného predškoláka. Voliči dnes (prekvapivo?) najviac dôverujú tým, ktorí od roku 2020 mali pokorne šúchať nohami a čakať, kedy si po nich príde NAKA. „Znepokojení“ sú však vládni majstri arogancie, ktorých zrazu znervózňuje, že si ktosi všíma výsledky ich práce, a nechápu, že byť zvolený, neznamená (po)slušný život v závetrí, tučný poslanecký plat a bohatý výber v parlamentnom bufete. Pochopiť ich nie je ťažké, veď také pojmy ako „česť“, „morálka“, či „vlastný názor“ sú v niektorých politických zoskupeniach nezlučiteľné s výkonom akejkoľvek funkcie. Opice a dezoláti – a pre vyznávačov jedinej „pravdy“ je to každý, kto nepapagájuje overené a povolené floskuly – im jednoducho vadia a vyrušujú ich. V duchu najlepších totalitných tradícií s nimi „nediskutujú“ a dobre vedia, ako s nimi „zatočiť“ – aby bol pokoj.

V druhom polčase aktuálneho volebného obdobia zažijeme zrejme ešte nejeden exces.  Podhubie na budúce nemilé prekvapenia pripravuje aj EÚ, ktorá s posvätným zeleným svitom v očiach na jednej strane horlivo likviduje funkčné zdroje energie (zákaz spotreby fosílnych palív, zatváranie jadrových elektrární a pod.), na druhej strane vehementnou podporou elektromobility sa úspešne angažuje v boji proti uhlíku a za nedostatok elektriny. Skeptické hlasy odborníkov nik nepočúva a roztvárajúce sa energetické nožnice majú úspešne kompenzovať slnko a vietor. Nič to, že vtedy, keď je to najviac treba, slnko dostatočne nesvieti a vietor vhodne nefúka. Hádajte, aký bude výsledok? Energie bude na trhu čoraz menej a jej ceny určite klesať nebudú. A žiadne byrokratické regulačné zásahy elektrinu nevyrobia. „Poroučet“ vetru a dažďu sa pokúšali aj boľševickí potentáti a do európskej „ekologickej“ diskusie by sme mohli prispieť napríklad pripomienkou výsledkov, ktoré u nás „dosiahli“. Optimizmus nevzbudzuje ani to, že podľa spomenutých „zelených“ plánov môže zhruba štvrtina európskej populácie v blízkej budúcnosti pociťovať „energetickú“ núdzu, inak povedané, bude trieť biedu.

Ďalšou okolnosťou, s ktorou pred ostatnými voľbami málokto rátal (naši súčasní mocipáni vôbec nie), je kovid. Nebudem sa tu rozpisovať o komisiach, testovaní, očkovaní, karanténe, mrazničkách s mŕtvolami a o ďalších (často nedemokratických) aspektoch tejto pandémie. Môžeme ich v ostatných dvoch rokoch dobre pozorovať nielen u nás, ale na celom svete. Z hľadiska budúcnosti je však dôležité čosi iné. Väčšina vlád si ako prostriedok na „liečenie“ dôsledkov kovidu zvolila futrovanie spoločnosti peniazmi. Ekonomiky nefungujú, no rotačky idú naplno a na svetlo sveta sa dostáva čoraz viac (nekrytých) peňazí. Množstvo tovarov sa adekvátne nezvyšuje, takže dopyt začína prevyšovať ponuku – a ceny rastú. Príjmy obyvateľov (a ich úspory) však rovnako nerastú (rastú výrazne menej) a začína sa prejavovať inflácia. K jej zvyšovaniu prispejú v blízkej budúcnosti aj spomínané európske „zelené“ aktivity, ktorých výsledkom bude nedostatok energií a priamo úmerný vzostup ich cien. 

Zvládne toto všetko naša rozhádaná koalícia a jej „najlepšia“ vláda? Výsledky čoskoro pocítime všetci – aj tá väčšina populácie, ktorá im už dávno nedôveruje. Čas, ktorý ostáva do budúcich riadnych volieb, je zhruba rovnaký s časom, počas ktorého sa prezentuje súčasná vládna moc. Ak sa nič nestane, máme teda dosť času premyslieť si, komu v roku 2024 zveríme svoje osudy do rúk.   

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

irán, urán, Arak, reaktor

Irán odmieta jadrové rokovania s USA podmienené zastavením obohacovania uránu

14.07.2025 22:22

Washington a Teherán viedli niekoľko kôl jadrových rokovaní s cieľom dosiahnuť dohodu, keď ich Izrael prerušil útokom na Irán.

SR Pečovská Nová Ves, Robert Fico

Fico dostal návrh Bruselu, čo Slovensku garantuje po podpore protiruských sankcií. Premiér ho posiela politickým stranám

14.07.2025 21:19

Kto chce s vlkmi žiť, musí s nimi vyť, komentoval premiér Robert Fico hľadanie kompromisu s Bruselom o podpore 18. balíka protiruských sankcií.

rumunsko vlajka

Rumunská vláda ustála hlasovanie o opozičnom návrhu na vyslovenie nedôvery

14.07.2025 20:41

Hlasovanie sa týka balíka fiškálnych opatrení, ktorý má v krajine zvýšiť dane a znížiť tak rozpočtový deficit.

lietadlo, Frankfurt, Nemecko, letisko

Havária malého lietadla na londýnskom letisku si vyžiadala štyri životy

14.07.2025 17:38

Vzlet z letiska Southend neďaleko Londýna smerom do holandského Lelystadu sa skončil tragicky.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 349264x
Priemerná čítanosť článkov: 2477x

Autor blogu

Kategórie