Založ si blog

Štatistika platí aj v politike

Väčšina javov, s ktorými sa v každodennom živote stretávame, sa riadi tzv. normálnym rozdelením, charakterizovaným známou zvonovitou krivkou. Bez toho, aby sme sa podrobne zaoberali matematickými detailmi, z tohto rozdelenia vyplýva, že extrémne nízke alebo extrémne vysoké hodnoty sa vyskytujú iba zriedkavo, prevládajú hodnoty málo sa odlišujúce od priemeru. A platí to v prírodných vedách, vo vede, v technike, v psychológii, v športe a pod. 

Dobre pozorovateľná je aplikácia normálneho rozdelenia v oblasti vedeckých objavov, technického pokroku a športu. Záujem vzbudia iba tí najvýkonnejší a najschopnejší, priemerné výkony spravidla nikoho nepriťahujú. Má to, prirodzene, aj tienisté stránky, v snahe byť najlepším mnohí nedokážu odolať nelegálnym metódam a spôsobom (napr. doping v športe, plagiátorstvo vo vede a vo výskume a pod.).

Zvláštnu kapitolu tvorí politika, pretože v nej sa kríži úloha jednotlivca s postavením „davu“. Zo základných princípov demokracie vyplýva, že úloha väčšiny v spoločnosti je nepopierateľná. Vysvetlenie je jednoduché: „priemeru“ je v porovnaní s „výnimočnosťou“ oveľa viac a názory väčšiny v demokracii musia prevažovať. Väčšinové idey a názory nemusia, prirodzene, dosahovať intelektuálnu úroveň a brilantnosť myšlienok „osvietených duchov“, no rešpektovanie väčšinových názorov býva poistkou pred ohňostrojom geniálnych nápadov, nedomyslených excesov a rýchle sa striedajúcich koncepcií.

Úlohou jednotlivcov v politike (a v histórií) býva odhaľovať skryté súvislosti, hľadať netradičné riešenia, poukazovať na nové trendy a pod. Individuálne názory sa v demokratickej spoločnosti môžu presadiť iba tak, že jednotlivci ovplyvnia názory a postoje väčšiny, ktorá sa s nimi stotožní. Od kvality dominantných jednotlivcov, od vnímavosti ich publika a od spôsobu presadzovania individuálnych názorov následne závisí smer vývoja spoločnosti – k progresu alebo k úpadku.

V poslednom období (a nielen na Slovensku) sme svedkami toho, že predstavitelia politických subjektov, ktoré sa pasujú do úlohy reprezentantov „väčšiny“, aby sa vyhli vplyvu tých schopnejších (morálnejších), sa obklopujú kádrami, ktoré ich v ničom nemôžu „ohroziť“. Druhotriedni manipulátori sa stavajú na čelo, spájajú sa s treťotriednymi pochlebovačmi a samozvaní nositelia absolútnej pravdy a predestinovaní interpretátori slušnosti sa silou-mocou (presnejšie: silou a mocou) snažia o verejnú akceptáciu. Ľudí, ktorých o svojej pravde „presvedčili“, vydávajú za väčšinu – a ostatnými opovrhujú.

Výsledok vidíme: rozdelená spoločnosť, dezilúzia, rozvrat, úpadok.

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Pellegrini, Fico, Danko

Danko: Parlament bude kvôli voľbám mŕtvy, pretože Pellegrini o to požiadal Fica

29.02.2024 23:39

Danko aj Naď kritizujú, že najbližšia riadna schôdza NR SR má byť až v polovici apríla.

Grasalkovičov Prezidentský palác

Pellegrini sa v druhom kole volieb môže spoľahnúť na Harabina, hlas by mu dalo vyše 60 percent jeho voličov

29.02.2024 22:50

Agentúra zisťovala, koho by voliči neúspešných kandidátov volili v druhom kole prezidentských volieb.

Vladimir Putin

Kremľu sa míňajú rezervy, Putin oznámil zvýšenie daní pre občanov a firmy

29.02.2024 20:00

Putin neuviedol, aká bude po novom výška dane pre lepšie zarábajúcich občanov.

fico, susko

Lipšicova prokuratúra končí. Podľa odborníkov to nie je definitívne, Fico hovorí o splnení misie

29.02.2024 18:40, aktualizované: 20:25

Nečakaná zhoda. Vládna koalícia považuje rozhodnutie ÚS za úspech, rovnako aj prezidentka a opozícia.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 313698x
Priemerná čítanosť článkov: 2225x

Autor blogu

Kategórie