Založ si blog

Štatistika platí aj v politike

Väčšina javov, s ktorými sa v každodennom živote stretávame, sa riadi tzv. normálnym rozdelením, charakterizovaným známou zvonovitou krivkou. Bez toho, aby sme sa podrobne zaoberali matematickými detailmi, z tohto rozdelenia vyplýva, že extrémne nízke alebo extrémne vysoké hodnoty sa vyskytujú iba zriedkavo, prevládajú hodnoty málo sa odlišujúce od priemeru. A platí to v prírodných vedách, vo vede, v technike, v psychológii, v športe a pod. 

Dobre pozorovateľná je aplikácia normálneho rozdelenia v oblasti vedeckých objavov, technického pokroku a športu. Záujem vzbudia iba tí najvýkonnejší a najschopnejší, priemerné výkony spravidla nikoho nepriťahujú. Má to, prirodzene, aj tienisté stránky, v snahe byť najlepším mnohí nedokážu odolať nelegálnym metódam a spôsobom (napr. doping v športe, plagiátorstvo vo vede a vo výskume a pod.).

Zvláštnu kapitolu tvorí politika, pretože v nej sa kríži úloha jednotlivca s postavením „davu“. Zo základných princípov demokracie vyplýva, že úloha väčšiny v spoločnosti je nepopierateľná. Vysvetlenie je jednoduché: „priemeru“ je v porovnaní s „výnimočnosťou“ oveľa viac a názory väčšiny v demokracii musia prevažovať. Väčšinové idey a názory nemusia, prirodzene, dosahovať intelektuálnu úroveň a brilantnosť myšlienok „osvietených duchov“, no rešpektovanie väčšinových názorov býva poistkou pred ohňostrojom geniálnych nápadov, nedomyslených excesov a rýchle sa striedajúcich koncepcií.

Úlohou jednotlivcov v politike (a v histórií) býva odhaľovať skryté súvislosti, hľadať netradičné riešenia, poukazovať na nové trendy a pod. Individuálne názory sa v demokratickej spoločnosti môžu presadiť iba tak, že jednotlivci ovplyvnia názory a postoje väčšiny, ktorá sa s nimi stotožní. Od kvality dominantných jednotlivcov, od vnímavosti ich publika a od spôsobu presadzovania individuálnych názorov následne závisí smer vývoja spoločnosti – k progresu alebo k úpadku.

V poslednom období (a nielen na Slovensku) sme svedkami toho, že predstavitelia politických subjektov, ktoré sa pasujú do úlohy reprezentantov „väčšiny“, aby sa vyhli vplyvu tých schopnejších (morálnejších), sa obklopujú kádrami, ktoré ich v ničom nemôžu „ohroziť“. Druhotriedni manipulátori sa stavajú na čelo, spájajú sa s treťotriednymi pochlebovačmi a samozvaní nositelia absolútnej pravdy a predestinovaní interpretátori slušnosti sa silou-mocou (presnejšie: silou a mocou) snažia o verejnú akceptáciu. Ľudí, ktorých o svojej pravde „presvedčili“, vydávajú za väčšinu – a ostatnými opovrhujú.

Výsledok vidíme: rozdelená spoločnosť, dezilúzia, rozvrat, úpadok.

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284230x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie