Založ si blog

Bieda a socializmus, socializmus a bieda

Prvému československému ministrovi financií (neporovnávať, prosím, so súčasným slovenským rezortným náprotivkom) A. Rašínovi býva pripisovaný výrok, že kde hrozí bieda, tam hrozí socializmus. 

Mnohým z nás, ako sa ukazuje, hrozí bieda viac – menej určite. Obmedzovanie dodávok surovín a raketové zvyšovanie cien čohokoľvek, na čo si pomyslíme, sú realitou. Objektívne treba dodať, že svoj podiel na tom má aj pandémia, ktorá nás už druhý rok sužuje, no vyhovárať sa iba na kovid nepostačí. Terapia dotácií a o kompenzácií, ktorú sme podľa hesla, že štát sa „musí“ o každého postarať, zvolili ako spôsob riešenia, jedného dňa nielen na Slovensku narazí na dno ekonomických zdrojov a rezerv. Namiesto „každému podľa jeho potrieb (rozumej požiadaviek)“ nastúpi potom „každému podľa jeho zásluh“. A máme viac ako štyridsaťročnú skúsenosť, že „potreby“ a aj „zásluhy“ sa dajú hodnotiť a určovať všelijako.

Odvracať hroziaci socializmus sa nijako nesnaží ani súčasná Európska komisia. V časoch energetickej krízy (a súvisiacej biedy), prišla s návrhom, aby do konca roka 2040 celá Európska únia prestala kúriť plynom. Súdny človek by povedal, že v časoch, keď ceny kľúčových komodít nezmyselne stúpajú, je povinnosťou „vrchnosti“ postarať sa nie o kompenzácie, ale o to, aby ceny nerástli v dôsledku nezmyselných a nelogických výmyslov. Ak sú teda hlavnou príčinou cenovej explózie energií zelené emisné povolenky, tak jednoznačne treba ceny týchto odpustkov znížiť, alebo ich (na čas?) jednoducho zrušiť. 

Každý, kto má zdravý rozum vie, že keď v EÚ zakážeme uhlie a aj zemný plyn, žiadnej inej dostupnej rozumnej energetickej náhrady niet. Vietor a slnko (najmä v zime) celkom určite stačiť nebudú. Ostáva už len jadrová energetika, no v jej prípade tiež nie je celkom isté, že ju bruselská vrchnosť vezme na milosť. A predpokladať, že vedci v najbližších dvadsiatich rokoch v tomto smere niečo prevratné „vymyslia“, pripomína boľševické plánovanie budovateľských úspechov – nemožné okamžite, zázraky do troch dní. Hodí sa na to aj výraz, ktorý použil Karel Poláček v románe Bylo nás pět: opovážlivé spoliehanie sa na milosť Božiu.

A keď sa vedcom aj podarí do roku 2040 „niečo“ objaviť, celkom určite to „niečo“ nebude bežne fungovať už v nastávajúcom roku, ani v nasledujúcom, ba ani v tom ďalšom, kedy, ako nás uisťujú ekonómovia a prognostici, bude cenový tlak najväčší. Väčšina z nás nie sú blúznivci a rojkovia a tak nás nezaujímajú svetlé zajtrajšky, ale momentálna realita a blízka budúcnosť. Nič na tom nezmení fakt, že moskovské červené zore na obzore, ktorými nás ohlupovali boľševickí mocipáni, sa aktuálne menia na bruselské zelené.     

Citovaný Rašínov výrok platí aj inverzne – kde hrozí socializmus, tam hrozí bieda. Pri pohľade na dnešnú európsku vrchnosť, no aj na tú slovenskú, ktorá sa paradoxne považuje za „pravicovú“, sa ma zmocňuje nástojčivý pocit, že jedného a aj druhého si ešte užijeme vrchovato.

P. F. 2022.   

Protokolárne novinky

07.05.2022

Tak nás navštívila pani Bidenová. Minister zahraničných vecí ju na letisku v Bratislave prijal s poctami, ktoré patria hlave štátu. Doteraz som si myslel, že USA nie sú dedičnou monarchiou a že ide o krajinu s volenou hlavou štátu. Návšteve manželke amerického prezidenta treba celkom iste venovať patričnú pozornosť a vzdať jej náležitú úctu, no [...]

Pomoc a fyzika

06.05.2022

Témou niekoľkých ostatných dní je ďalší balíček proukrajinských opatrení Európskej únie obsahujúci aj požiadavku zastaviť od budúceho roka dovoz ruskej ropy do členských krajín. Vojna je, samozrejme, záležitosť úplne výnimočná, no ani takomto prípade sa nevypláca strácať hlavu a podliehať návalom súcitu a emócií. Mýliť si „hystériu“ s [...]

Zmeníme stratégie prežitia?

22.04.2022

Covid-19 a konflikt na Ukrajine celkom iste prekreslia doterajšiu mapu svetových medzinárodných vzťahov a určite ovplyvnia zabehnuté svetové ekonomické, energetické a finančné toky. V časoch pred pandémiou sústavne stúpali objemy produktov v rámci medzinárodnej výmeny a neustále rástlo množstvo tovarov a služieb distribuovaných medzi [...]

NR SR parlament

OĽANO nemá problém so zrušením potreby súhlasu NR SR s väzbou poslanca

21.05.2022 18:23

Úvahy o zrušení tohto ustanovenia naznačil Matovič po tom, ako plénum NR SR neschválilo žiadosť prokuratúry o vydanie Fica do väzby.

ZOO, medveď, hnedý medveď,

Pod kolesami tatranskej električky zahynul približne desaťročný medveď

21.05.2022 17:26

Z viac ako 200-kilogramového medveďa bude zrejme muzeálny exponát, ostatky poslúžia i na výskumné účely.

Opičie kiahne

Španielsko vyšetruje možné šírenie opičích kiahní z festivalu na Gran Canarii

21.05.2022 15:28, aktualizované: 21:14

Vírus sa môže prenášať kvapôčkami vo vzduchu, ale aj kontaktom s telesnými tekutinami, krvou alebo vriedkami postihnutého.

Michal Simecka Dominik Jursa

Šimečka: Zobrať samosprávam 500 miliónov eur je od vlády cynické a devastačné

21.05.2022 15:04

Samosprávy sú podľa Šimečku v našej krajine jedna z mála inštitúcií, ktoré ešte ako-tak fungujú a poskytujú ľuďom kvalitné služby.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 93
Celková čítanosť: 190857x
Priemerná čítanosť článkov: 2052x

Autor blogu

Kategórie