Založ si blog

Prejavy a state I. M.

Kamsi do druhej polovice päťdesiatych (ale celkom pokojne aj do sedemdesiatych) rokov možno zaradiť historku, ktorá sa údajne stala v jednom bratislavskom kníhkupectve:

Ustarostený občan v montérkach sa obrátil na vedúceho predajne s otázkou, či majú na sklade niečo od súdruha Stalina. Odpoveď bola, samozrejme, kladná: „A ktoré tituly by to mali byť?“

„Aké tituly? Tri a pol metra! Toľko potrebujeme do zasadačky súdruha riaditeľa.“

Kilometre kníh boli bežne k dispozícii nielen od komunistických bardov, akými boli Marx, Engels, Lenin či Stalin alebo Gottwald, ale „tvorivo činný“ bol každý boľševický potentát od okresného formátu vyššie. Ich výplody potom zdobili verejné knižnice, zasadačky, kancelárie a najmä police v kníhkupectvách a regály v skladoch. Bývali častou „odmenou“ pre žiakov na konci školského roka, či pre kolektívy brigád socialistickej práce a bezpečným (lacným) darčekom k životným jubileám menej významných súdruhov. Museli ich „konspektovať“ nielen poslucháči VÚMLu (Večernej „univerzity“ marxizmu-leninizmu, inak zvanej aj ŠPUK – Škola pre udržanie koryta), ale tiež všetci poslucháči normálnych vysokých škôl (aj tých teologických) v rámci povinnej ideologickej výučby.

Už len čakám, kedy začnú svoje „state a prejavy“ verejne publikovať a nanucovať naši dnešní potentáti. Nemusia to byť práve knihy, moderná doba ponúka iné, účinnejšie prostriedky „masovej komunikácie“. „Selfíčka“ a „videjká“ stále nie sú to pravé, to dokáže každý, chcelo by to niečo údernejšie.

V prípade plodov ducha súčasného podpredsedu (a tieňového predsedu) vlády sa však obávam, že hneď od samého začiatku sa budú musieť ocitnúť v špeciálnom registri diel určených iba „na študijné účely“. Za vlády jednej strany sa v takýchto registroch ocitali rôzne „libri prohibiti“ – diela autorov v boľševickej nemilosti. Bez ostychu z nich však plagiátorsky „čerpali“ rôzni odborníci na „vedecký“ komunizmus. (Ako mohol byť rigidne dogmatický komunizmus súčasne aj vedecký?)

Vŕta mi v hlave, kto dokáže čosi čerpať z odkazu trnavského génia. Celkom určite to nebudú finančníci, no ani historici, ani podnikatelia, ani politológovia, ba ani nádejní adepti politickej kariéry. Kvôli nekultivovanému slovníku jeho opusy možno budú označené hviezdičkou – ako mládeži neprístupné.

Jedno z možných riešení sa však črtá. Keď som video s ostatným (opäť si musím povzdychnúť, škoda, že nie aj s posledným) parlamentným vystúpením nášho ministra financií preposlal priateľovi, lekárovi, trvale žijúcemu v zahraničí, dostal som odpoveď: „Ďalší dôkaz, diagnóza nepustí … je dávno jasná, treba začať s liečbou.“

Potešil som sa. Už viem (a verím, že neostanem jediný), akému okruhu špecialistov by sa mali nápady, prejavy a reakcie tohto človeka prioritne predkladať.       

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284238x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie