Založ si blog

Aka má človek ostať nena… srdený?

Inflácia nám utešene rastie a sociálne najviac ohrozenou skupinou sú, prirodzene, dôchodcovia. Európsky štatistický úrad (Eurostat) začiatkom februára uviedol, že januárová inflácia na Slovensku bola cca 8,5 %, čo je najvyššia hodnota od decembra 2003. Znamená to, že v porovnaní s januárom 2021 je život na Slovensku zhruba o osem a pol percenta „drahší“. Oproti minulému roku si dôchodcovia prilepšili, ale len o tzv. dôchodcovskú infláciu, ktorá odzrkadľuje, ako rástli ceny tovarov a služieb, ktoré penzisti najviac kupujú a využívajú. Podľa štatistického úradu dosiahla 1,3 percenta, teda o toľko sa zvýšili aj dôchodky. Ak si niektorí penzisti prirátajú aj jednorázový „očkovací bonus“ 200 či 300 eur, stále sa im v porovnaní s vlaňajškom reálne dostáva o dosť menej peňazí. Úspory sa míňajú a životná úroveň utešene klesá.  Zatiaľ ide predovšetkým o tých, ktorí si svoj príjem nemajú ako zvýšiť, no bieda sa nevyhne ani pracujúcim.

Ťažko možno odhadnúť, ako sa v „tejto krajine“ (výraz „táto krajina“ používajú viacerí naši politici namiesto pojmu „Slovensko“) budú vyvíjať ceny? Málokto tuší (snáď iba ruský prezident Putin), čo sa bude diať s plynom v strednej a v západnej Európe, a všetkým trochu premýšľavým je už dnes nad slnko jasnejšie, kam (nielen v energetike) povedie posvätný EÚ-boj so sódovkovým plynom. V prípade CO2 však ide o „pliagu“, ktorú, celkom pravidelne vydychujú takmer všetky živočíchy (aj koruna tvorstva homo sapiens). Prirodzeným produktom metabolizmu prežúvavcov je navyše aj oveľa účinnejšia – matovičovsky povedané – „skleníková“ hnusoba – metán. Ten okrem toho tvorí tiež podstatnú zložku zemného plynu, ktorý po na zeleno podfarbenom zavrhnutí uhlia a po ideologickej ostrakizácii jadrovej energie ostáva voľky-nevoľky poslednou reálnou energetickou nádejou (k zármutku „greténov“ – nimi glorifikované slnko a vietor spotrebu jednoducho pokryť nedokážu).

Odhliadnuc od geopolitických súvislostí zdrojov a distribúcie zemného plynu, ak si spočítame množstvo metánu, ktorý na celom svete unikne do ovzdušia pri jeho ťažbe a pri preprave, dostaneme číslo, ktorého „skleníkové“ účinky prevýšia snáď aj radikálny efekt globálneho zákazu dýchania. Viem, takýto krok je čisto hypotetický a celkom iste nereálny, no práve preto by sa naši „vládcovia“ okrem zeleného blúznenia mohli konečne venovať aj reálnej adaptácii na meniacu sa klímu. A netýka sa to iba Slovenska. Zima, tma a hlad hrozí takmer štvrtine populácie EÚ – pripúšťajú to úvahy o zavádzaní európskeho „green dealu“. A nie všetky národy v Európe sú „holubičie“ ako Slováci, na ktorých sa dá aj drevo rúbať, kým sa rozhýbu. Napríklad predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa na nedávnom klimatickom summite v Glasgowe vyjadril, že aktuálna klimatická politika EÚ devastuje strednú triedu v Európe: zdražovanie, nové a nové regulácie a skokový rast cien to všetko ničí podľa neho strednú triedu v celej Európe, nielen vo východnej, ale aj na západe. „Utopické fantázie sú smrtiace – a to je takisto problém energetického zdražovania“, povedal maďarský premiér. Sú vám známe reakcie našich predstaviteľov? 

Z iného súdka: Nedávno u nás vyvolal rozpaky návrh ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej potrestať až desaťročným väzením toho: „kto vyrobí alebo rozširuje nepravdivú informáciu, ktorá je spôsobilá vyvolať nebezpečenstvo vážneho znepokojenia časti obyvateľstva, alebo ovplyvniť obyvateľstvo pri jeho rozhodovaní o závažných otázkach celospoločenského významu“. Univerzálna pravda však (s výnimkou fyzikálnych zákonov) neexistuje, a násilné presadzovanie akéhokoľvek názoru je v konečnom dôsledku diktatúra. Najlepším spôsobom ako uchrániť obyvateľov pred „ovplyvňovaním“ je diskusia a dostatok argumentov. Každý musí mať možnosť vytvárať si vlastný názor na základe slobodného poznávania skutočnosti a nie „papagájovať“ jedinú pravdu na základe schválených informácii.

Tá istá pani ministerka sa teraz pred novinármi „zavzdušňuje“ tým, že sa jej v NR SR nepodarilo presadiť zámer justičnej „reformy“. Reformy, ktorú nepodporila koaličná parlamentná väčšina a ktorú snáď okrem pani ministerky nechcel a nechce nikto. Za neúspech sú „vinní“ opozícia, koaliční partneri, sudcovia, zamestnanci súdov, neobjektívne médiá a … vlastne všetci. A keďže pani ministerke zo štyroch návrhov prešiel do druhého čítania iba jeden, tak nás ubezpečuje, že „prínosy“ troch neschválených predlôh, o predmete ktorých by sa šesť mesiacov diskutovať nemalo, dajako „strčí“ do tej štvrtej, ktorou sa parlament ešte bude zaoberať. A o „účelnosti“ takéhoto postupu chce do apríla presvedčiť aj koaličných partnerov. Ak sa jej to podarí, pôjde o ďalšie svedectvo „ideovej“ čistoty našich dnešných mocipánov, pretože hlavným spojivom nebude nič iné, iba vidina zhruba 500-miliónovej tranže z prostriedkov EÚ. (Nejde však o žiadny dar, ale o peniaze, ktoré bude treba v budúcnosti vrátiť.) Možné však je, že ide o babráctvo: podmieniť si výplatu európskych peňazí justičnou reformou a vložiť ju do rúk nedôveryhodnej ministerky. 

Ak sa nič mimoriadne nestane, budeme zhruba o dva roky voliť nový parlament a aj hlavu štátu. Pozrime si predstaviteľov koalície a opozície spred roka 2020 a tých istých predstaviteľov v dnešnom opačnom garde. Takéto porovnanie mnohých určite privedie k tristnému presvedčeniu, že v roku 2024 nechcú (nebudú) voliť ani jedných, ani druhých.  Takže koho? Možno som naivný, no dúfam, že počas dvoch rokov, ktoré nám do volieb ostávajú, „sa objaví“ prijateľná politická ponuka, o ktorej dnes ešte nič nevieme.  

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284264x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie