Založ si blog

Iba tie predčasné voľby

Ministerka Veronika Remišová vidí dve východiská zo súčasnej vládnej krízy: (1) predčasné voľby, (2) dobrovoľný odchod Igora Matoviča a Richarda Sulíka z vlády. Keďže prvý variant považuje za „veľmi nešťastný“, v médiách niekoľkokrát „poprosila“ svojich dvoch koaličných partnerov, aby sa v záujme upokojenia situácie na Slovensku vzdali svojich vládnych funkcií.

Z OĽaNO (bývalej materskej strany pani vicepremiérky) presakujú zároveň neoverené informácie o akomsi „stiahnutí sa“ sa predsedu vlády z verejného života. Predstava „stiahnutého sa“ premiéra – nepremiéra veľmi pripomína rozprávku Boženy Němcovej „O chytré horákyni“. V nej dôvtipná Manka dokáže splniť „zadanie“ pána prokurátora a dostaví sa k nemu ani nahá, ani oblečená (zamotaná v rybárskej sieti), ani vo dne, ani v noci (nadránom) a ani pešo, ani na voze (na somárovi ťahajúc nohy po zemi). Ak toto má byť predstava budúcej formy vládnutia na Slovensku, nuž Boh nás ochraňuj! To už potom snáď radšej „chytrú“ diktatúru s rozprávkovou Mankou na čele.

Niekoľkokrát opakovanej požiadavke pani ministerky sa asi dá legálne vyhovieť iba jediným spôsobom – demisiou. Čo v prípade pána premiéra znamená tiež ukončenie funkčného obdobia všetkých členov vlády – aj vicepremiérov Sulíka a Remišovej. Úlohou pani prezidentky bude potom poveriť niekoho zostavením vlády, ktorej povinnosťou následne bude získať si dôveru parlamentu. Neviem si predstaviť, kto z víťaznej strany OĽaNO by bol ochotný sedieť v kresle predsedu vlády s urazeným Igorom Matovičom za chrbtom, či skôr, ako dlho by sa mu to darilo. Menovanie nového ministra hospodárstva by malo háčiky dva: prvý – podobný ako v prípade „nového“ premiéra, kto by to chcel robiť?, druhý – s jeho nomináciou by musela súhlasiť nielen SaS, ale aj designovaný predseda vlády. A ten s Igorom Matovičom za chrbtom … atď., atď.

Možnosti riešenia súčasnej vládnej krízy sú naozaj iba dve, nie však celkom podľa predstáv vicepremiérky Remišovej: (1) Igor Matovič vstúpi do seba a zmení sa, (2) predčasné voľby. Prvý variant mi pripomína bradatý vtip z boľševickej éry: Kto bol prvým tajomníkom ÚV KSČ pred trinástym zjazdom? Antonín Novotný. Kto je prvým tajomníkom po trinástom zjazde? Antonín Novotný. A čo sa zmenilo po trinástom zjazde? Antonín Novotný. Nuž, kto chce, uverí, že zmeniť k lepšiemu sa môže aj súčasný slovenský premiér.

Inak, a v tom sa s pani Remišovou zhodneme, ostávajú iba tie predčasné voľby.           

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Volodymyr Zelenskyj, Singapur

Lídri G7 sa dohodli - Ukrajina dostane 50 miliárd dolárov, pomôžu ruské aktíva

12.06.2024 22:18

"Máme dohodu," uviedol v stredu nemenovaný francúzsky predstaviteľ s tým, že išlo o iniciatívu USA.

fico, handlová, atentát

Polícia hľadá svedkov atentátu na Fica. Žiada o pomoc s identifikáciou

12.06.2024 21:45

Policajti žiadajú o pomoc s identifikáciou osôb.

Jadrová ponorka / Kazaň / Kuba /

Ruská ponorka a bojové lode priplávali na Kubu, vítali ich domáci. Podľa USA nie sú hrozbou

12.06.2024 19:01

Zoskupenie predtým vykonalo cvičenie s použitím rakiet v Atlantickom oceáne.

parlament

Zaviesť by sa mohlo tzv. právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov

12.06.2024 18:14

SNS tiež navrhuje zavedenie osobitných povinností pre prevádzkovateľov spravodajských webových portálov umožňujúcich diskusiu k článkom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 321266x
Priemerná čítanosť článkov: 2278x

Autor blogu

Kategórie