Založ si blog

Iba tie predčasné voľby

Ministerka Veronika Remišová vidí dve východiská zo súčasnej vládnej krízy: (1) predčasné voľby, (2) dobrovoľný odchod Igora Matoviča a Richarda Sulíka z vlády. Keďže prvý variant považuje za „veľmi nešťastný“, v médiách niekoľkokrát „poprosila“ svojich dvoch koaličných partnerov, aby sa v záujme upokojenia situácie na Slovensku vzdali svojich vládnych funkcií.

Z OĽaNO (bývalej materskej strany pani vicepremiérky) presakujú zároveň neoverené informácie o akomsi „stiahnutí sa“ sa predsedu vlády z verejného života. Predstava „stiahnutého sa“ premiéra – nepremiéra veľmi pripomína rozprávku Boženy Němcovej „O chytré horákyni“. V nej dôvtipná Manka dokáže splniť „zadanie“ pána prokurátora a dostaví sa k nemu ani nahá, ani oblečená (zamotaná v rybárskej sieti), ani vo dne, ani v noci (nadránom) a ani pešo, ani na voze (na somárovi ťahajúc nohy po zemi). Ak toto má byť predstava budúcej formy vládnutia na Slovensku, nuž Boh nás ochraňuj! To už potom snáď radšej „chytrú“ diktatúru s rozprávkovou Mankou na čele.

Niekoľkokrát opakovanej požiadavke pani ministerky sa asi dá legálne vyhovieť iba jediným spôsobom – demisiou. Čo v prípade pána premiéra znamená tiež ukončenie funkčného obdobia všetkých členov vlády – aj vicepremiérov Sulíka a Remišovej. Úlohou pani prezidentky bude potom poveriť niekoho zostavením vlády, ktorej povinnosťou následne bude získať si dôveru parlamentu. Neviem si predstaviť, kto z víťaznej strany OĽaNO by bol ochotný sedieť v kresle predsedu vlády s urazeným Igorom Matovičom za chrbtom, či skôr, ako dlho by sa mu to darilo. Menovanie nového ministra hospodárstva by malo háčiky dva: prvý – podobný ako v prípade „nového“ premiéra, kto by to chcel robiť?, druhý – s jeho nomináciou by musela súhlasiť nielen SaS, ale aj designovaný predseda vlády. A ten s Igorom Matovičom za chrbtom … atď., atď.

Možnosti riešenia súčasnej vládnej krízy sú naozaj iba dve, nie však celkom podľa predstáv vicepremiérky Remišovej: (1) Igor Matovič vstúpi do seba a zmení sa, (2) predčasné voľby. Prvý variant mi pripomína bradatý vtip z boľševickej éry: Kto bol prvým tajomníkom ÚV KSČ pred trinástym zjazdom? Antonín Novotný. Kto je prvým tajomníkom po trinástom zjazde? Antonín Novotný. A čo sa zmenilo po trinástom zjazde? Antonín Novotný. Nuž, kto chce, uverí, že zmeniť k lepšiemu sa môže aj súčasný slovenský premiér.

Inak, a v tom sa s pani Remišovou zhodneme, ostávajú iba tie predčasné voľby.           

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pristál v Londýne, stretne sa aj s kráľom Karolom III.

08.02.2023 11:58

Ukrajinský prezident sa prihovorí aj k britskému parlamentu, stretne sa tiež s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284273x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie