Založ si blog

Sebareflexia a vyvodenie zodpovednosti – nech žije národný front

Richard Sulík, podobne ako minulý týždeň M. Krajčí, verejnosti zvestoval, že na svoju stoličku prilepený nie je. Ale, ak ho o to Igor Matovič požiada, tak sa z nej odlepí. A SaS si dáva viac ako týždeň času na to, aby si počkala, ako sa politická situácia na Slovensku „vyvrbí“. Predstava druhej „zvalenej“ vlády ministra hospodárstva máta tiež natoľko, že napriek všetkým voľným okom viditeľným symptómom nie je ochotný pripustiť, že vládu vedie absolútne nekompetentná persóna, ktorá na to nemá základné osobnostné, kvalifikačné a asi ani zdravotné predpoklady. Ako označiť Sulíkovu predstavu, že SaS odíde z vlády, no nie z koalície? To je R. Sulík iba naivný, že si vie (štvorčlenné) OĽaNO s majiteľom Igorom Matovičom zrazu predstaviť ako rozvážneho a stabilného koaličného partnera? A berie niekto okrem predsedu SaS vážne „zákaz“ pre predsedov koaličných strán „sedieť“ vo vláde? Však by to znamenalo, že všetko podstatné sa bude „variť“ na stretnutiach koaličnej „štvorky“ – mimo vlády, mimo parlamentu, mimo akýchkoľvek legálnych štruktúr. Alebo povýšime novodobý „národný front“ nad vládu a parlament?

Zdá sa, že zdravý rozum a logické uvažovanie sa stalo v našej vládnej koalícii nedostatkovým tovarom. Nikto nemá ochotu nahlas povedať, že vlaňajšie voličské predstavy, ktorými sa každý z jej predstaviteľov oháňa, jednoducho spolu nie sú v čase kovidu schopní zrealizovať. Myslím si, že opakované voľby by jasne ukázali, že mantra „boja proti mafii“ by dnes už nikoho neuspokojila.

Boľševici svoje bašovanie viac ako štyridsať rokov zaštiťovali tým, že vo februári 1948 ľud predsa „rozhodol“. Podobne aj štyri koaličné „hlavy“ si ešte tri roky budú húsť svoje o boji proti mafii a o tom, ako sa voliči 29. februára 2020 jednoznačne „rozhodli“.

R. Sulík a aj I. Matovič, no aj V. Remišová a B. Kollár sú si dobre vedomí, že nás čakajú: (1) tri roky „koaličných“ prekáraní, hádok, (2) predčasné voľby. Z prvého variantu sa celkom iste teší Mr. Covid.

Jedno je isté – voľby budú – najneskôr o tri roky. A dnešné reči o boji proti mafii na ich výsledku pravdepodobne nič nezmenia. Tragické však je, že vďaka „zodpovednej“ tvrdohlavosti predstaviteľov dnešnej koalície sa volieb nedožijú mnohí, ktorí na to inak mali šancu.        

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284242x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie