Založ si blog

Kto ešte nebol ministrom zdravotníctva, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu

Ionesco a ďalší autori absurdných drám by mali zo správania sa našich vládnych predstaviteľov celkom určite radosť. Obyčajní ľudia (a nielen tí Matovičovi) pri pohľade na nich však dosť často iba bezradne „čumia“. Po dnešku (streda) môžeme iba tipovať: (1) či sa strane SaS zachcelo ďalšieho ministerstva, (2) či sa jej predseda naozaj už nemôže pozerať na ten „bordel“ s kovidom a dobrovoľne sa ponúka za ministra zdravotníctva, pričom po tejto sebažertve hodlá R. Sulík hospodárstvo ponechať v rukách svojho doterajšieho štátneho tajomníka.

Laici by si mohli myslieť, že ministerstvá si vládne strany môžu medzi sebou prehadzovať, ako sa im zachce – výsledky volieb sem, koaličné dohody tam. Dnes máš dve ministerstvá, zajtra päť, dnes si ministrom hospodárstva, zajtra zdravotníctva, o týždeň možno premiérom. Škatule, hýbte sa!

Igor Matovič sa, prirodzene, zaťal – Sulík asi žartuje, žiadne vládne rošády nebudú. Ministrom zdravotníctva ostane Marek Krajčí a punktum. Ak by sa aj mal vymieňať, celkom určite ho nenahradí sabotér, osobne zodpovedný za tisíce mŕtvych. Zaujímavosťou je, že svoje stanovisko vyjadril počas prestávky v rokovaní s odborníkmi, práve s tými, ktorí to podľa neho na Slovensku deväť a pol týždňa vedú od desiatich k piatim. Myslel som si, že štát vedie vláda a za jej rozhodnutia že zodpovedá premiér.  

Nezaškodí si pripomenúť, že nesúhlas s krokmi ktoréhokoľvek vládneho kolegu sa neprejavuje tak, že ho jednoducho vyšmarím z rezortu a rozvalím sa v jeho kresle. Minimálne do toho treba zainteresovať aj premiéra a hlavu štátu. Ak sa R. Sulík principiálne nedokáže zmieriť s postupmi a/alebo s postojmi niektorého z kolegov (prípadne celej vlády), nesmie sa tváriť, že „z koalície nikam neodíde“. Byť vo vláde disidentom a zároveň v nej aj „konštruktívne“ pracovať, to bez pretvárky nejde. Otázkou pre pána premiéra však ostáva, ako si človek, podľa neho zodpovedný za tisícky zmarených životov, môže len tak preberať ministerské posty.

Kvôli zachovaniu duševného zdravia najlepšie asi bude nebrať reči vládnych predstaviteľov príliš vážne. Jedným uchom dnu a druhým von. Čo nás však ešte čaká? 

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pristál v Londýne, stretne sa aj s kráľom Karolom III.

08.02.2023 11:58

Ukrajinský prezident sa prihovorí aj k britskému parlamentu, stretne sa tiež s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284283x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie