Založ si blog

Pomocná otázka

Hitom médií v ostatných dňoch je „núdzový stav“ a jeho predĺženie. Hovoriace hlavy v médiách sa zhodli, že núdzový stav je predovšetkým o obmedzeniach, ktoré bude národ dodržiavať. A nie preto, že to niekto rozkázal, nie preto, že nad ľuďmi stojí dráb s bičom v ruke, ale preto, že všetci budú o užitočnosti opatrení presvedčení. Presviedčať však môže iba niekto, kto na to má, a preto by som rád pripomenul:

  1. V prípade núdzového stavu ide o mimoriadnu situáciu, počas ktorej sa všetci musíme zmieriť s tým, že život sa riadi inými pravidlami ako obyčajne. K tomu, prirodzene, patrí kontrola a aj represie. Jedno aj druhé však musí mať reálne rámce. Nanič je zákon, ktorý sa nedodržiava a nanič je sankcia, ktorá je nevymožiteľná alebo likvidačná. Určite si mnohí z nás spomenú, ako svojim deťom za trest na iks dní zakazovali televíziu či počítač – a milé dietka už o hodinu sedeli pred obrazovkou. A takmer tisícsedemsto eur predstavuje pre väčšinu Slovákov sumu, akú často nevídajú, nie že ju len tak zaplatia za chýbajúce rúško.
  2. Doterajšie, takmer rok trvajúce, verzie, varianty a opatrenia „núdzového stavu“ už zbedačili a podráždili značnú časť národa, takže každá novinka musí byť veľmi dôkladne premyslená – niet miesta na žiadne nové „atómové bomby“.
  3. Kým „pomsta bude sladká“ a pokiaľ opoziční poslanci budú „smieť“ s požehnaním koalície v parlamente iba sedieť, šúchať nohami a čakať, kedy „príde NAKA“, dovtedy ťažko možno od nich (a predovšetkým od ich voličov a sympatizantov) čakať podporu.
  4. Vládne zámery (predovšetkým tie nepopulárne) by mali verejnosti predstavovať skutočné osobnosti a hodnoverné autority. Ťažko uveriť spolku, v ktorom „v nerozbornej jednote“ sedia odhalení plagiátori, svojim šéfom viackrát zhadzovaný a kritizovaný „masový vrah“, tvrdohlavá pyšná princezná a bohviekto ešte. Vláda (a predovšetkým jej predseda) si za rok svojho účinkovania získali také renomé, že aj keby hovorili ako svätý Ján Zlatoústy, uveria im už iba svedkovia Igorovi.
  5. Niekoľkodňové „konzultácie“ pána premiéra s odborníkmi tiež asi žiadny zvrat neprinesú. Kým odborníci aspoň na stodesať percent neschvália nápady šéfa exekutívy (a to aj tie, o ktorých ešte ani sám nemá potuchy) budú preňho stále iba kuvikmi, sabotérmi a „múdrosráčmi“. Igor sa ťažko zmení. 

Takže, ako hovorí nadporučík Troník v Čiernych barónoch – „pomocná otázka“: Je v silách aktuálnej vládnej garnitúry zjednotiť národ tak, aby sme kovidovú pandémiu prežili bez tisícov ďalších zbytočných mŕtvych? Navyše v situácii, keď vakcinácia viazne a keď sa začínajú ozývať hlasy odborníkov, že proti novým mutáciám koronavírusu vlastne ani nemusí byť účinná.         

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 09:55

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284209x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie