Založ si blog

Dve prípadové štúdie

V poslednom čase sa čoraz častejšie musí pýtať, kde to vlastne žijem. Správanie sa, vystúpenia a verejné prezentácie našich „najvyšších“ začínajú vo mne budiť pochybnosti, či to, čoho som svedkom, je ešte realita alebo už len moja vlastná bludná predstava. Netrápi ma to, že ľudia „v postavení“ by mali rešpektovať isté normy slušnosti, že by sa mali vyjadrovať „na úrovni“, že by mali dodržiavať spoločenské pravidlá, jednoducho, že by mali „reprezentovať“. Trápi ma u nich nedostatok elementárnej logiky, o čom svedčia aj dva ostatné (škoda že nie aj posledné) výstupy našich mocipánov.

Igor Matovič na grafoch, ktoré odborníci, mimochodom, označili ako zavádzajúce, na asi tisícej tlačovke ukazoval, kto všetko je za našu súčasnú „rekordnú“ kovidovú situáciu zodpovedný. Sú to odborníci (inak aj kuvici, sabotéri a múdrosráči), údajný masový vrah (inak aj predseda koaličnej strany, podpredseda vlády a minister), kedysi kde-čo odhaľujúca, dnes vetujúca bývalá členka OĽaNO (inak aj predsedníčka koaličnej strany, podpredsedníčka vlády a ministerka) a – všetci občania Slovenska. Tí ignorujú a nerešpektujú vytrucované spásonosné nápady pána premiéra, ktorého navyše frustruje aj to, že prevratný atómový objav z jeho hlavy o TESTOVANÍ ako o najúčinnejšom lieku proti kovidu Nobelovu cenu nezíska. Zabúda však na jedno, že jeho pracovné zaradenie už nie je opozičný poslanec NR SR, ale predseda vlády. Uniká mu, že v hierarchii štátnej moci stojí na čele výkonnej zložky a za jej „výkony“ teda osobne (aspoň politicky) zodpovedá. A že nezáleží na tom, či všetko priamo riadi len on, že nerozhoduje ani to, či pár dní práve nebol hyperaktívny, a že si, ako sa vraví, „odbehol za medveďmi“. Od marca minulého roka jeho garnitúra a predovšetkým on sám jednoducho nesie zodpovednosť za Slovensko. Nikto ho do funkcie netlačil, vybral si ju sám – a reči o Ficovi, o mafii a o „prázdnych špajzách“ boli pre verejnosť zaujímavé asi tak do mája.

Ďalší člen našej najlepšej vládnej garnitúry Milan Krajniak chápe kovid ako „trest Boží“. Ľudstvo je bezbožné, málo sa modlí a „Boh našich otcov a dedov“ naň zoslal zaslúžené súženie. Minister (asi v reverende namiesto poľnej uniformy) si spomenul na analógiu spred viac ako tristo rokov a prišiel s bombastickým riešením, ktoré nám bude môcť závidieť celý svet: najlepším liekom na kovid je ZÁZRAK. Modlenie – zásadne hromadné – a procesie podmienia, podobne ako v Trnave v roku 1710, obrat, chorí nebudú, tlak na nemocnice sa zníži a počet zázračne uzdravených na Slovensku určite prevýši aj Lurdy. K dokonalému obrazu kajúcnosti chýbajú tejto vízii už len zástupy flagelantov putujúcich krajinou.

V súvislosti s nápadmi Posledného križiaka mi napadol starší český televízny seriál „Bolo nás päť“ a spomenul som si na repliku z neho: „Opovážlivé spoliehanie sa na milosť Božiu!“  Na milosť Božiu by sa opovážlivo spoliehali (aj s ohľadom na ich vek) všetci tí, ktorí by sa hromadnej aplikácie liečebnej metódy ministra práce, sociálnych vecí a rodiny chceli zúčastňovať. Ale keďže základom prevratnej Krajniakovej liečebnej metódy je zázrak a ten, ako vieme, pripúšťa aj porušovanie prírodných zákonov, nedá sa vedieť. Možno sa svätená voda ukáže účinnejšia ako vakcína.

Amatérstvo, zaťatosť, nekompetentnosť a bludy sa asi navždy stali súčasťou pracovných metód nášho aktuálneho „vedenia“. Predmetom ďalších úvah môže byť, dokedy to ešte nebude vadiť tým, ktorých „vedú“ a ktorí, čo je podstatné, si ich zvolili.             

Pomocná otázka

25.02.2021

Hitom médií v ostatných dňoch je „núdzový stav“ a jeho predĺženie. Hovoriace hlavy v médiách sa zhodli, že núdzový stav je predovšetkým o obmedzeniach, ktoré bude národ dodržiavať. A nie preto, že to niekto rozkázal, nie preto, že nad ľuďmi stojí dráb s bičom v ruke, ale preto, že všetci budú o užitočnosti opatrení presvedčení. Presviedčať však [...]

Kto ešte nebol ministrom zdravotníctva, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu

24.02.2021

Ionesco a ďalší autori absurdných drám by mali zo správania sa našich vládnych predstaviteľov celkom určite radosť. Obyčajní ľudia (a nielen tí Matovičovi) pri pohľade na nich však dosť často iba bezradne „čumia“. Po dnešku (streda) môžeme iba tipovať: (1) či sa strane SaS zachcelo ďalšieho ministerstva, (2) či sa jej predseda naozaj už nemôže pozerať [...]

Motdlitba alebo Ivermectin?

22.02.2021

Duch svätý, ako sa zdá, ministra zdravotníctva dnes už veľmi nenavštevuje. Občas síce – podobne ako v onom humne – počúvame z Krajčího úst reči sťaby „v nezrozumiteľnom jazyku“, no žiadny „vánok“ mu nepomáha odvracať tristné slovenské kovidové svetové rekordy. A v dejepise o Krajčím určite budú písať ako o ministrovi [...]

Jozef Brhel

Jozef Brhel zostáva vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd

01.03.2021 16:20

Najvyšší súd sa stotožnil s rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu z 5. februára, ktorý obvinenému konštatoval dôvody útekovej a kolúznej väzby.

Mária Kolíková

Pripomienku ku Kolíkovej súdnej mape podpísalo vyše 800 sudcov a zamestnancov súdov

01.03.2021 16:08

V prípade hromadnej pripomienky podpísanej minimálne 500 podporovateľmi je ministerka spravodlivosti povinná pristúpiť k rozporovému konaniu, pokiaľ pripomienkam nevyhovie.

Zuzana Čaputová

Slovensko má vďaka EÚ podľa Čaputovej lepšiu šancu zabezpečiť si vakcíny proti covidu

01.03.2021 15:58

Podľa slovenskej hlavy štátu sa však rokovania o nákupe vakcín mohli začať o niečo skôr a mohli sa prípadne zaoberať aj otázkou výrobných kapacít.

Univerzita Komenského

Univerzita Komenského vstupuje do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl

01.03.2021 15:37

Politizáciu univerzita vníma nielen cez predstavený návrh novely vysokoškolského zákona z dielne Ministerstva školstva, ale aj finančnou politikou ministerstva voči verejným vysokým školám.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 108477x
Priemerná čítanosť článkov: 1778x

Autor blogu

Kategórie