Založ si blog

Motdlitba alebo Ivermectin?

Duch svätý, ako sa zdá, ministra zdravotníctva dnes už veľmi nenavštevuje. Občas síce – podobne ako v onom humne – počúvame z Krajčího úst reči sťaby „v nezrozumiteľnom jazyku“, no žiadny „vánok“ mu nepomáha odvracať tristné slovenské kovidové svetové rekordy. A v dejepise o Krajčím určite budú písať ako o ministrovi zdravotníctva, ktoré nielenže nedokázalo pacientom pomáhať, ale naopak – bolo ho treba pred pacientmi chrániť.

Ako vyznávač „transcendentných riešení“ sa predstavil aj ďalší reprezentant našej najlepšej vládnej zostavy – minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak: „Ako veriaci človek som sa vo svojom živote veľakrát presvedčil, že duchovný svet je rovnako reálny ako ten viditeľný, v ktorom žijeme. Nijako tieto svoje skúsenosti iným ľuďom nenanucujem, ale rád sa o ne podelím s tými, ktorí majú záujem. Som veľmi racionálny človek a na základe vlastných skúseností som presvedčený, že viera v Boha a rozum sa nevylučujú, ale dopĺňajú.“

Porovnávať reálnosť viditeľného a duchovného sveta je asi téma na rozsiahlu dišputu, viac o tom by mohli rozprávať nielen okultisti, no aj psychológovia a psychiatri, tiež asi umelci a prirodzene teológovia. Viera v (akéhokoľvek) Boha je každého súkromná záležitosť a aj jeho sväté právo a musí sa bezvýhradne rešpektovať. 

Ako historickú paralelu so súčasnou pandemickou situáciou ponúka Posledný križiak Ignác Milan Krajniak (Ignác podľa toho svätého z Loyoly) trnavskú skúsenosť spred viac ako tristo rokov: „V roku 1710 koncom jari zasiahol mesto Trnava mor. Prvá obeť bola zaznamenaná 19. júna 1710. Nasledovali mesiace a mesiace tvrdého lockdownu (vtedy tomu určite hovorili inak), ale nepomáhali. V novembri 1710 bola Trnava stále “zavretá”, ale mor sa šíril ďalej a kosil bohatých aj chudobných. Zúfalí občania sa rozhodli v spoločnej modlitbe prosiť o pomoc Pannu Máriu. 21. novembra 1710 sa celé mesto zhromaždilo v Dóme sv. Mikuláša pri zázračnom obraze Panny Márie. Potom po modlitbách v procesii obišli námestie a Trojičný stĺp a za hlaholu všetkých zvonov v meste sa vrátili naspäť do Dómu sv. Mikuláša. A stal sa zázrak. Od toho momentu mor skončil. Od toho momentu už v Trnave nikto na mor nezomrel.“

Štatistické údaje naznačujú, že rast pandémie kovidu sa na Slovensku zastavil, ale pokles nie a nie nastať. A v takejto situácii by podľa Krajniaka mohla pomôcť modlitba. Nič proti tomu, no nenapadlo mu to ako prvému. Priamy prenos z Vatikánu s prosbami pápeža za odvrátenie pandémie odvysielali tuším už v apríli minulého roka a podobné bloky modlitieb sa pravidelne vysielajú na viacerých religióznych TV staniciach.

Pán minister práce však ide ďalej – čo keby sme dovolili ľuďom, aby sa mohli za presne vymedzených podmienok zúčastniť bohoslužieb, a modlili sa za všetkých ľudí na Slovensku? Za veriacich aj neveriacich. Aby nás Boh našich otcov a dedov ochránil pred covidom a zbavil nás covidu čo najrýchlejšie.

Stratiť tým v súčasnej situácii údajne nemôžeme nič (?), modlitbou a liturgiou veriacich môžeme však získať pomoc a nádej, ktorú potrebujeme. Neverím, že milosť Božia sa rozdeľuje dajako špeciálne, že jej účinkom sa napríklad v zhromaždeniach veriacich kovid šíriť nebude, no na svahu, v telocvični, v kine alebo v kaviarni celkom iste áno. Ak existuje nejaké „kritické“ množstvo zúčastnených občanov a ak je známy istý súhrn „nevyhnutných“ preventívnych opatrení, pri ktorých sa možnosť kovidovej infekcie minimalizuje, potom sa celkom iste budú týkať akejkoľvek ľudskej aktivity, nielen modlitebných a liturgických zhromaždení. Ak pán minister Krajniak pozná toto „kritické“ množstvo a tieto „nevyhnutné“ opatrenia, mal by o nich urýchlene poinformovať trojnásobného doktora Mikasa, vládu a Igora Matoviča, aby sa konečne mohla ukončiť testovacia celoštátna spartakiáda a aby už ľudia mohli normálne chodiť do práce, smeli nakupovať a aby sa dalo „normálne“ schádzať.

Modlitby a bohoslužby celkom určite nikomu neuškodia a pre veriacich majú bezpochyby veľký význam. Riziko nákazy na nich nie je o nič menšie (a ani väčšie) v porovnaní s inými podobnými zhromaždeniami. Ivermectin sa mi však v boji s kovidom zdá účinnejší.

Pomocná otázka

25.02.2021

Hitom médií v ostatných dňoch je „núdzový stav“ a jeho predĺženie. Hovoriace hlavy v médiách sa zhodli, že núdzový stav je predovšetkým o obmedzeniach, ktoré bude národ dodržiavať. A nie preto, že to niekto rozkázal, nie preto, že nad ľuďmi stojí dráb s bičom v ruke, ale preto, že všetci budú o užitočnosti opatrení presvedčení. Presviedčať však [...]

Kto ešte nebol ministrom zdravotníctva, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu

24.02.2021

Ionesco a ďalší autori absurdných drám by mali zo správania sa našich vládnych predstaviteľov celkom určite radosť. Obyčajní ľudia (a nielen tí Matovičovi) pri pohľade na nich však dosť často iba bezradne „čumia“. Po dnešku (streda) môžeme iba tipovať: (1) či sa strane SaS zachcelo ďalšieho ministerstva, (2) či sa jej predseda naozaj už nemôže pozerať [...]

Dve prípadové štúdie

23.02.2021

V poslednom čase sa čoraz častejšie musí pýtať, kde to vlastne žijem. Správanie sa, vystúpenia a verejné prezentácie našich „najvyšších“ začínajú vo mne budiť pochybnosti, či to, čoho som svedkom, je ešte realita alebo už len moja vlastná bludná predstava. Netrápi ma to, že ľudia „v postavení“ by mali rešpektovať isté normy slušnosti, že by sa mali [...]

Gröhling

Gröhling: Splnili sme odporúčanie odborníkov vo fungovaní škôl

01.03.2021 17:51

MŠ a prvý stupeň ZŠ budú otvorené pre deti rodičov z kritickej infraštruktúry a tých, ktorí nemôžu pracovať z domu.

Jozef Brhel

Jozef Brhel zostáva vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd

01.03.2021 16:20

Najvyšší súd sa stotožnil s rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu z 5. februára, ktorý obvinenému konštatoval dôvody útekovej a kolúznej väzby.

Mária Kolíková

Pripomienku ku Kolíkovej súdnej mape podpísalo vyše 800 sudcov a zamestnancov súdov

01.03.2021 16:08

V prípade hromadnej pripomienky podpísanej minimálne 500 podporovateľmi je ministerka spravodlivosti povinná pristúpiť k rozporovému konaniu, pokiaľ pripomienkam nevyhovie.

Zuzana Čaputová

Slovensko má vďaka EÚ podľa Čaputovej lepšiu šancu zabezpečiť si vakcíny proti covidu

01.03.2021 15:58

Podľa slovenskej hlavy štátu sa však rokovania o nákupe vakcín mohli začať o niečo skôr a mohli sa prípadne zaoberať aj otázkou výrobných kapacít.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 108488x
Priemerná čítanosť článkov: 1778x

Autor blogu

Kategórie