Založ si blog

Budú nám stále opice tancovať na hroboch?

Pán premiér si nedávno pred televíznymi kamerami zaspomínal na protesty pred Úradom vlády z konca uplynulého roka: „Sedemnásteho novembra tu jak opice naskakovali bez rúšok z opozície a teraz ich kolega je na umretie.“ Nebudeme si všímať „trnafskú“ dikciu a popletený slovosled citátu a zameriame sa iba na to, čo jeho autor vlastne „chcel povedať“. Je jasné, že u verchušky strany a vlády (OĽaNO: Matovič, Naď) je celkom bežné považovať oponentov za „opice“. Oveľa dôležitejšie však je, že na podporu svojich vlastných pochybných argumentov sa neštítia použiť čokoľvek – nechutnosť vyvolených (či skôr „vyOĽaNOnených“?) zreteľne dokazuje aj to, že Matovič sa na zvýšenie dramatického účinku svojich výplodov bez hanby priživuje na tragických zdravotných ťažkostiach parlamentného kolegu.

Asi som mierne (?) pripečený, ale niektoré móresy súčasných politických „reprezentantov“ jednoducho nechápem. Podľa slovníka cudzích slov má pojem „reprezentovať“ dva významy: (1) zastupovať pred verejnosťou nejaký celok, (2) byť typickým predstaviteľom niekoho alebo niečoho. Ak je predstava spoluobčanov ako opíc prijateľná pre „celok“ súčasnej vládnej koalície, potom sa s nimi ťažko môžem stotožniť (a asi nebudem sám). A ak je Igor Matovič typickým predstaviteľom „niekoho alebo niečoho“, kto sa neštíti parazitovať na ľudskom nešťastí, potom nech sa nečuduje, že slušní ľudia (nie  Šeliga a jeho „slušňáci“!) na neho a na jeho „obyčajný“ spolok hľadia cez prsty. 

Názory na politikov a na ich činy sa dajú vyjadriť rôznymi spôsobmi. Po roku 1945 sa napríklad z kalendárov väčšiny európskych krajín (takmer) vytratil Adolf. Ak nejakí ešte žijú, ide spravidla o mužov, ktorí sa narodili pred a počas druhej svetovej vojny. Viac ako sedemdesiatpäť rokov toto meno totiž pripomína Adolfa Hitlera, iniciátora holokaustu a najväčšej vojny v dejinách ľudstva.

Som zvedavý, kto v blízkej budúcnosti ešte dá svojmu novorodenému synovi meno Igor? 

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284235x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie