Založ si blog

Klaun ako riaditeľ cirkusu

O pár dní si pripomenieme vlaňajší prekvapivý volebný výsledok istého ľudového komika, notorického podpichovača a insitného politika a jeho štvorčlenného spolku (strany?, hnutia?). Po voľbách sa z klauna stáva riaditeľ cirkusu. Na novú funkciu si trúfa (ako inak?). Veď má riadiace skúsenosti pokútneho okresného tlačového magnáta a prax parlamentného šaša a nikomu nevadí, že pri vypĺňaní sčítacieho hárku má problém s otázkou legálne získaného vzdelania. Na dôveryhodnosti mu neuberá ani to, že pred pár rokmi sa ako člen poslaneckého klubu svojho dnešného námestníka pričinil o pád istej dámy v premiérskej funkcii.  

Pred voľbami klaun „svojim“ verným s krvavými očami sľuboval, že všetko bude „inak“. A „svoji“ mu uverili a vo vlaňajších voľbách im patril každý štvrtý odovzdaný hlas. Po roku by sa za klauna-riaditeľa vyslovil už len asi každý desiaty opýtaný. Ostáva len dúfať, že väčšina z nich nie je ako oná ženička ktorá sa nedávno objavila na sociálnych sieťach a ktorá v tranze alebo pod vplyvom drog žiada neznáme sily o „múdrosť“ pre klauna-riaditeľa a pre jeho mastičkára.

Parlamentný šašo pri kortešačkách ani len netušil, akú pravdu sľuboval. V čase, keď v prezidentskom paláci preberal novú funkciu, sa už po celom svete šírila pandémia kovidu a všeličo bolo aj bez jeho pričinenia zrazu „inak“. Vláda, o ktorej sám vyhlasoval, že bude najlepšia v celých novodobých dejinách Slovenska, bola postavená pred problémy, ktoré, ako vývoj ukazuje, boli a sú nad jej sily. Kým okolitým štátom sa v boji s „hnusobou“ ako-tak darí, my sme sa vďaka receptom klauna-riaditeľa a jeho pritakávačov ocitli, zdá sa, v bezvýchodiskovej situácii. Poľsko, Maďarsko, či Rakúsko otvárajú ekonomiky, Slovensko sa s ohľadom na počet obyvateľov stalo svetovým lídrom v denných úmrtiach na kovid. Toto snáď náš cirkusový principál nemal na mysli, keď hovoril o kapitolách v učebniciach dejepisu?

Aj podľa politikov, ktorých nemožno podozrievať z náklonnosti k mafii, ktorej návrat nám údajne hrozí, ak by sa klaun a jeho kamarila museli odporúčať, nastal čas principálove experimenty na občanoch vyhodnotiť a vyvodiť z nich osobnú zodpovednosť. Ani do bývalého Ústredného domu pionierov a mládeže Klementa Gottwalda by si nemuseli povolávať „múdrosráčov“, aby zistili, že situácia v súvislosti s kovidom na Slovensku je vážna a že sa rieši chaoticky. Vedecké kapacity počas audiencie v paláci asi nepovedali hlave štátu nič nové – na diletantizmus a na školácke chyby vládnych opatrení už dávno a verejne upozorňujú.

Ak by sa dnes usporiadal prieskum o tom, či by nemali klaun-principál a jeho mastičkár vyvodiť politickú zodpovednosť a odstúpiť, bolo by zaujímavé zistiť, koľkí by to na rozdiel od pani prezidentky považovali nielen za legitímne, ale aj za nanajvýš aktuálne a potrebné.

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 09:55

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284206x
Priemerná čítanosť článkov: 2074x

Autor blogu

Kategórie