Založ si blog

Matovičovo víťazstvo

Boľševici (v blahej pamäti) jednotlivé etapy „dejinného vývoja“ ukončili neraz všeobecne platnými „poučeniami“ – a následnými previerkami, výmenami a represiami. Prvého marca (v tomto roku nebudeme mať 29. február) to bude rok od volebného úspechu Igora Matoviča a jeho štvorčlenného spolku (strany?) OĽaNO.

Na pripomienku vlaňajšieho celoštátneho „Februárového víťazstva Igora Matoviča“ by možno nezaškodilo vydať akési nové „Po(p)učenie z krízového vývoja“, z ktorého by sme sa dozvedeli o „dostiženiach“ vládnej kamarily, bude v ňom zoznam múdrosráčov, záškodníkov a zradcov a aj súpis trestov za neposlušnosť.    

Je ľahko možné, že Matovič, o vláde ktorého by sa nielen v tomto „Po(p)učení“, ale vraj aj v učebniciach dejepisu malo písať ako o najlepšej v slovenských dejinách, v lexikónoch úspešne nahradí epirského kráľa Pyrrha. Výrazom „Pyrrhovo víťazstvo“ sa označuje príliš draho zaplatený úspech, alebo víťazstvo, ktoré sa vlastne „udialo“ omylom. Môže to tiež znamenať výsledok, ktorý namiesto zisku prináša straty. Pyrrhos (318 – 272 pr. Kr.) ako spojenec Grékov v južnej Itálii dvakrát zvíťazil nad Rimanmi. Jeho vojská však pri tom utrpeli také straty, že víťazstvo sa prakticky rovnalo porážke.

Nepôsobí na vás vývoj na Slovensku od marca 2020 trochu ako „Matovičovo víťazstvo“? 

V súvislosti s „Matovičovým víťazstvom“ mi napadá rozhovor, ktorý som si nedávno vypočul v rozhlase. Nemenovaný starosta v ňom popisoval, ako sa mu obyvateľka jeho obce so slzami v očiach zverila, že: (1) už nemá z čoho žiť, (2) volila Matoviča. Prvý problém starosta operatívne riešil – zo svojho. Na okraj druhého moderátor relácie poznamenal, že milá občianka by si predovšetkým mala byť vedomá, že svojim hlasom prispela k onomu víťazstvu a k jeho dôsledkom a utiekať by sa mala predovšetkým ku svojmu volebnému favoritovi.

Ako sa to celé skončilo? Kráľa Pyrrha vlastní nakoniec z Itálie vyhnali.        

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pristál v Londýne, stretne sa aj s kráľom Karolom III.

08.02.2023 11:58

Ukrajinský prezident sa prihovorí aj k britskému parlamentu, stretne sa tiež s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284301x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie