Založ si blog

Testovacie spartakiády naozaj nie sú jediným riešením

Kľúčovou otázkou dneška je, ako zabezpečiť, aby v súvislosti s kovidom prestalo hroziť riziko zrútenia sa zdravotného systému a ako vrátiť ľuďom životy bez obmedzení. Je to problém, pred ktorým nestojí iba Slovensko, ale riešia ju vlády všetkých krajín sveta.

U nás sme na koronavírus ako jediní na svete zhodili už niekoľko testovacích „atómových bômb“. Premiér chcel to najlepšie, no skončilo sa to ako vždy. Výsledok? Na počet obyvateľov máme najviac úmrtí na svete. Bombometčík totiž nepochopil, že podstata „boja proti hnusobe“ netkvie v žiadnych testovacích zbraniach hromadného ničenia, ale v tom, ako zabrániť nákaze a úmrtiam ľudí, predovšetkým tých, ktorí sú extrémne zraniteľní a ktorých vírus vážne ohrozuje.

Jednou z ciest k naozaj „normálnemu“ životu je vakcinácia – zacielená primárne na ľudí staršieho veku (na seniorov s nadváhou?). Ak prioritne zaočkujeme členov takejto rizikovej skupiny, ktorí navyše mávajú viacero chorôb naraz (a vírus ich naozaj vážne ohrozuje), zaručíme, že sa nedostanú do ťažkej fázy choroby COVID -19 a nebudú zahlcovať nemocnice. Do rizikovej skupiny treba prirodzene zaradiť aj zdravotníkov a rad ďalších exponovaných profesií, ako sú napríklad pracovníci v sociálnych službách či v infraštruktúre, alebo hoc aj obsluha jadrových reaktorov. Diskutovať však možno o tom, či tam patria aj tuctoví politici?

Sme v situácii, keď dosť ľudí infekciu už prekonalo – a mnohí z nich o tom ani nevedia. Tých asi nebude potrebné urgentne očkovať, stačí u nich overiť prítomnosť protilátok (test na IgG a IgA protilátky), čo sa však zatiaľ bežne nerobí. 

Priebeh kovidu výrazne zhoršuje následný chronický zápal organizmu. Existuje vysoký stupeň korelácie medzi chronickým zápalom a nadváhou, ešte vyššia väzba sa pozoruje medzi chronickým zápalom a deficitom vitamínu D. Britská vláda preto napríklad od septembra minulého roka poskytuje zadarmo vitamín D všetkým, ktorí to potrebujú. Keďže deficit vitamínu D a vyššia zrážanlivosť krvi predstavujú riziko vážneho priebehu kovidu, asi by nezaškodilo skríningovo ich zisťovať.

Ak by sme reagovali aj na názory na vhodnosť, účinky, dostupnosť a cenu liečiv Ivermectin či Remdesivir, mohli by sme v debate ešte veľmi dlho pokračovať. Aj tak sa mi však vidí, že okrem zavedených celoplošných testovacích spartakiád sú k dispozícii aj iné (účinnejšie?) spôsoby „boja s hnusobou“. Zavedú sa štandardne aj u nás?

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 09:55

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284203x
Priemerná čítanosť článkov: 2074x

Autor blogu

Kategórie