Založ si blog

Rada Ducha Svätého?

Určite si spomeniete (ak nie, Google vám pomôže) na video ministra zdravotníctva, ktoré sa objavilo krátko po jeho nástupe do funkcie, o tom, ako sa spolu s inými veriacimi modlili za konkrétneho brata. Robili to tak intenzívne, že na pána Krajčího (vtedy ešte nie ministra) údajne zostúpil Duch Svätý. „Bolo to naozaj ako vánok, …, pocítil som to fyzicky ako vytrženie, presne ako sa píše, ale išlo to dole od nôh, hore, hore ako bublotajúca voda. Prišlo mi to hore a otvoril som ústa a rieka sa začala valiť ústami, bol som vo vytržení, ale vedel som, že chválim Boha. Z mojich úst sa liali nejaké zvláštne jazyky, nevedel som to ovládať, ale vedel som, že som chválil Boha.“

V pondelok (1. februára) pán minister zdravotníctva opäť hovoril akýmsi „zvláštnym jazykom“. Načrtol nám svoju predstavu o možnom sprísnení zákazu vychádzania s tým, že štát by mohol pohyb ľudí kontrolovať pomocou esemesiek. „Ľudia si pošlú SMS vzhľadom na nejakú výnimku, ktorú budú požadovať, a centrála im odošle naspäť správu, ktorá im povolí porušiť zákaz vychádzania na určitý čas, ktorý budú potrebovať na tento úkon,“ uviedol.

Krajčího nápad nebude jednoduché zaviesť do praxe zo dňa na deň – napríklad vyhláškou hlavného hygienika – určite bude potrebný (ústavný?) zákon. S ohľadom na súčasnú parlamentnú prax to však nie je nič neprekonateľné – hoc aj v skrátenom legislatívnom konaní a možno aj v kovidovom  fóliovníku. Predpokladá to iba (čiastočný?) súhlas koalície.

Problém bude v čomsi inom. Ak si odmyslíme, že systém bude asi po desiatich minútach ostrej prevádzky zahltený žiadosťami a nefunkčný (pozrime si ako fungujú iné prihlasovacie SMS systémy, napríklad systém prihlasovania sa na testovanie a/alebo na očkovanie), otázkou ostáva, kde bude umiestnená Krajčího centrála, ktorá má „povoľovať porušenia zákazu vychádzania“, kto v nej bude požadované výnimky schvaľovať a kto bude dodávateľom nevyhnutnej technickej infraštruktúry. Odhadujem, že si predstavuje novú centrálnu inštitúciu so stovkami zamestnancov a s miliónovým rozpočtom. Že by šanca pre nejakú šikovnú trnavskú firmu?

Je veľmi pravdepodobné, že s individuálnym posudzovaním žiadostí sa v projekte ani neráta a že každá „výnimka“ bude automaticky schválená. Dôležité však je, že kdesi ostane adresná elektronická stopa o tom, kto, kedy a kam chcel ísť.

Kto toto Krajčímu poradil? Duch Svätý to určite nebol.

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284212x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie