Založ si blog

Kôň v parlamente

Vo štvrtok 28. januára generálny prokurátor Maroš Žilinka skonštatoval, že Úrad verejného zdravotníctva dvomi vyhláškami porušil zákon. Prvá z nich (z 27. decembra 2020) umožnila zúčastniť sa rokovania parlamentu aj poslancom, ktorí boli pozitívne testovaní na COVID-19, alebo boli v karanténe. Bez výnimky to totiž po Vianociach nešlo – bolo „potrebných“ 90 hlasov a hlasovať musela celá koalícia donohy – aj za cenu ohrozenia vlastného zdravia a zdravia iných! NR SR sa napokon skutočne zišla – a predĺžila núdzový stav. Na pripomienky o kovidových opatreniach, ktoré na Slovensku už dlhší čas (a vraj pre všetkých!) platia, predseda NR SR ústami svojej hovorkyne poznamenal, že zvolaním schôdze len reagoval na vzniknutú situáciu. Rozumej: bez Mikasovej výnimky by nás nebolo dosť!  Zároveň sa tiež údajne nepatrí, aby predseda parlamentu vykladal a posudzoval právne normy. Súhlasím, ale mať názor na to, či „právna“ norma neodporuje zdravému rozumu, prípadne, či si pán predseda myslí, že sa vírus šíri podľa výnimiek hlavného hygienika, alebo že fóliovník v zasadacej sále parlamentu je dostatočnou ochranou pred nákazou, snáď môže?

Porušenie zákona vidí generálny prokurátor aj vo vyhláške týkajúcej sa nariadenia karanténnych povinností osôb pri vstupe na územie SR. ÚVZ podľa Žilinku nemal oprávnenie upravovať výnimky z izolácie a z karantény a ani udeľovať výnimky pre osoby v osobitnom režime (napr. ani pre vicepremiéra Štefana Holého).

Na pripomienky GP promptne zareagoval poslanec Alojz Baránik: Keďže nepoznáme presné odôvodnenie predmetného vyjadrenia pána generálneho prokurátora, k jeho opodstatnenosti je pre nás ťažké sa vyjadriť. Pokiaľ predmetné vyhlášky neboli zrušené, musíme však v súlade so všeobecnými pravidlami vychádzať z toho, že tieto sú platné a záväzné. Ak teda nedôjde k ich zmene, vyjadrenia pána generálneho prokurátora na skutočnosti záväznosti takých vyhlášok nič nemenia. Preložme si juristickú funkcionársku novoreč (newspeak) pána poslanca do zrozumiteľného jazyka: Ak nedostaneme od pána generálneho prokurátora rozsiahly elaborát, prečo si myslí, že vírus sa neriadi výnimkami hlavného hygienika, že igelit v zasadacej sále parlamentu nedostatočne chráni prítomných pred nákazou a že voľný pohyb osôb s kovidom ohrozuje okolie, dovtedy sa  jeho pochybnosťami nenecháme vyrušovať. A akákoľvek sprostosť, oficiálne vydaná „našimi“, bude platiť dovtedy, kým ju my alebo Boží súd nezrušia. A nezmení to ani Maroš Žilinka.  

Koňa v senáte si história už pamätá. Ak by sa dnes na základe akejsi „vyhlášky“ náhodou ocitol kôň aj v našom parlamente, vyviesť ho bude veľmi ťažké. A môže protestovať aj generálny prokurátor. 

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284232x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie