Založ si blog

Nebude sa mariť preverovanie?

Potešujúce – podľa vyhlásenia GP SR generálny prokurátor Maroš Žilinka na základe medializovaných informácií uložil zástupcovi špeciálneho prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry preveriť, či v súvislosti s poskytnutím podpory občianskemu združeniu Pre lepšiu budúcnosť z operačného programu Kvalita životného prostredia Ministerstvom životného prostredia SR vo výške takmer 390-tisíc eur, nedošlo k spáchaniu trestného činu poškodzovania finančných záujmov Európskej únie alebo niektorého z trestných činov korupcie.

Podľa nášho právneho poriadku sa ako malá definuje škoda prevyšujúca sumu 266 eur. O väčšej škode hovoríme vtedy, ak dosahuje najmenej desaťnásobok predchádzajúcej sumy. Značnou škodou je najmenej stonásobok 266 eur. Škodou veľkého rozsahu sa rozumie suma dosahujúca najmenej 500-násobok malej škody. Ak sa nemýlim, údajne neoprávnenú „podporu“ 390 tisíc eur možno pokojne považovať za škodu veľkého rozsahu. 

 V tejto súvislosti mi vo vyhlásení pána generálneho prokurátora chýba akákoľvek zmienka o opatreniach v súvislosti s možným pokračovaním v trestnej činnosti a s možným ovplyvňovaním svedkov. Dúfam, že kompetentní (aj s ohľadom iné podobné kauzy) si na to spomenú a že všetkým zainteresovaným v tom „pre istotu“ zabránia. Poskytovateľom i prijímateľom „podpory“ to nakoniec nijako nemôže poškodiť, však aj pani ministerka spravodlivosti im potvrdí, že na ľudí vo väzbe sa až do právoplatného rozhodnutia súdu „hľadí“ ako na nevinných. A určite sa ich tiež nedotkne, keď pôjde o „hľadenie“ do prešovskej väznice.    

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pristál v Londýne, stretne sa aj s kráľom Karolom III.

08.02.2023 11:58

Ukrajinský prezident sa prihovorí aj k britskému parlamentu, stretne sa tiež s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284290x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie