Založ si blog

Kádrové rezervy

Napriek pred voľbami sľubovanému odpolitizovaniu štátnej správy podriadilo vládnuce hnutie (strana?) prednostov okresných úradov ministrovi vnútra. Vraj sú jeho predĺženou rukou, takže čo?  Dosadili si svojich. Predseda strany a vlády Matovič sa dušoval, že toto už je naozaj, naozaj naposledy, ďalšia politizácia štátnej správy už určite nebude, ostatní zamestnanci okresných úradov sa budú vyberať podľa odbornosti. A zrazu – bác!  Poslanci OĽaNO Lukáš Kysela, Peter Kremský a Jana Majorová Garstková predložili návrh zákona, podľa ktorého by aj menovanie a odvolanie vedúcich odborov malo byť v kompetencii ministra vnútra, prípadne hociktorého iného šéfa rezortu. Príslušný návrh by mohli podať aj predsedovia ústredných orgánov štátnej správy. Dôvod? Vedúci odborov okresných úradov by sa mali stotožňovať so smerovaním a s cieľmi vlády. Stačí doplniť, že vedúci odborov by sa mali stotožňovať so smerovaním a s cieľmi strany a vlády, a netreba vymýšľať nič nové. Stačí oprášiť boľševickú „politiku práce s kádrami“ a hotovo. Z kovaných a preverených sa opäť vytvoria „kádrové rezervy“ a informácie o každom z nás sa opäť budú viesť v tzv. kádrovej evidencii, ktorej účelom bude „poskytovanie dokonalých informácií na rozhodovanie o kádroch“.

Pripomeňme, že „kádrovou rezervou“ bol súdruh, vyberaný a systematicky pripravovaný na určitú riadiacu funkciu. Hlavným zmyslom tvorby kádrových rezerv bolo vyhľadávať politicky spoľahlivých a odborne schopných pracovníkov pre potreby obmeny funkcionárov. Išlo o proces výberu a výchovy kádrov vychádzajúci zo súčasného stavu a perspektívnych úloh strany a spoločnosti. Nikoho neprekvapí, že „vyvolení“ sa vyberali predovšetkým na základe politického hodnotenia.

Predkladatelia spomenutého zákona (momentálne stiahnutého z obehu) by určite nemali problém s existenciou systému kádrových rezerv. Problém je v inom. Vládnuce hnutie (strana?) nedokáže ani zďaleka obsadiť funkcie, na ktoré by si takéto rezervy mala (mohla) vytvárať. Množina potenciálnych kandidátov, ak vylúčime ficovcov, smerákov, hlasistov, dzurindovcov, mečiarovcov, eseneskárov, mostárov, sieťkárov, komunistov, kádehákov, liberálov…, sa značne scvrkáva. A štyria členovia na to určite nebudú stačiť.    

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj pristál v Londýne, stretne sa aj s kráľom Karolom III.

08.02.2023 11:58

Ukrajinský prezident sa prihovorí aj k britskému parlamentu, stretne sa tiež s ukrajinskými vojakmi, ktorí sa cvičia v Británii.

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284286x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie