Založ si blog

Stála konferencia inštitútu Igora Matoviča

Tieto riadky píšem v nedeľu popoludní a kvitujem, že takmer celý uplynulý týždeň sa vláda SR intenzívne venovala problematike národného zdravia, predovšetkým otázke testovania v súvislosti s kovidovou pandémiou.

Vláda zasadala v pondelok (testovaniu sa, tuším, nevenovala), v utorok – pauza, v stredu áno, vo štvrtok nie – to pán premiér plánované stretnutie zrušil, v piatok áno, v sobotu áno a „zasedenie“ je naplánované aj nadnes. A po každom rokovaní tlačovka, na ktorej (by) sme sa mali s definitívnou platnosťou dozvedieť, či predseda vlády „umlátil“ svojou utkvelou predstavou koaličných partnerov a či opäť všetci s vystrčenými nosmi dobrovoľne a s nadšením „zabojujeme za vidinu slobody“.

Ak sa pozrieme do slovníka, zistíme, že pravidelne sa opakujúca poradná schôdza sa dá označiť aj ako „konferencia“. V súvislosti s týmto pojmom, si možno spomeniete, že podobnú politicky aktívnu permanentne zasadajúcu ustanovizeň sme na Slovensku mali (máme?): Stálu konferenciu občianskeho inštitútu (SKOI).

SKOI vznikla koncom roku 1993 ako reakcia na politický vývoj po voľbách v roku 1992. VPN sa pred týmito voľbami rozpadla na dve časti – na mečiarovské HZDS a na Občiansku demokratickú úniu (ODÚ). Kým HZDS vo voľbách s veľkým náskokom zvíťazilo, „odutí“ získali zhruba štyri percentá hlasov, do parlamentu sa nedostali a ODÚ onedlho zanikla. 

Podľa lexikónu pojem „inštitút“ predstavuje okrem iného aj spoločenstvo ľudí združujúcich sa na základe spoločne vyznávaných hodnôt. Pre členov, priaznivcov a sympatizantov SKOI sú takými hodnoty liberálnej demokracie. Adjektívum „stála“ v názve signalizuje, že sa chcú schádzať a diskutovať čo najčastejšie (permanentne?). Z dodnes aktívnych politikov možno v súvislosti so SKOI spomenúť pána doktora Osuského, poslanca NR SR za SaS. 

Mám pre predsedu vlády návrh. Mohol by sa poradiť s koaličným kolegom Osuským a pre prípad, keď pocíti potrebu permanentne diskutovať o akomkoľvek vlastnom nápade (napr. aj o plošnom testovaní), založiť si vhodnú súkromnú platformu, napríklad Stálu konferenciu inštitútu Igora Matoviča. Z predchádzajúceho textu vyplýva, že navonok to bude pripomínať minulotýždňovú sériu rokovaní vlády – pôjde o hojné a pravidelne sa opakujúce schôdze spoločenstva ľudí zdieľajúcich myšlienky pána premiéra.

Podoba však bude čisto vonkajšia, pretože nie o všetkých súčasných členoch vlády možno s určitosťou tvrdiť, že nadšene „zdieľajú“ všetky nápady jej predsedu.

Pomocná otázka

25.02.2021

Hitom médií v ostatných dňoch je „núdzový stav“ a jeho predĺženie. Hovoriace hlavy v médiách sa zhodli, že núdzový stav je predovšetkým o obmedzeniach, ktoré bude národ dodržiavať. A nie preto, že to niekto rozkázal, nie preto, že nad ľuďmi stojí dráb s bičom v ruke, ale preto, že všetci budú o užitočnosti opatrení presvedčení. Presviedčať však [...]

Kto ešte nebol ministrom zdravotníctva, nech sa prihlási u súdruha Žinčicu

24.02.2021

Ionesco a ďalší autori absurdných drám by mali zo správania sa našich vládnych predstaviteľov celkom určite radosť. Obyčajní ľudia (a nielen tí Matovičovi) pri pohľade na nich však dosť často iba bezradne „čumia“. Po dnešku (streda) môžeme iba tipovať: (1) či sa strane SaS zachcelo ďalšieho ministerstva, (2) či sa jej predseda naozaj už nemôže pozerať [...]

Dve prípadové štúdie

23.02.2021

V poslednom čase sa čoraz častejšie musí pýtať, kde to vlastne žijem. Správanie sa, vystúpenia a verejné prezentácie našich „najvyšších“ začínajú vo mne budiť pochybnosti, či to, čoho som svedkom, je ešte realita alebo už len moja vlastná bludná predstava. Netrápi ma to, že ľudia „v postavení“ by mali rešpektovať isté normy slušnosti, že by sa mali [...]

Jozef Brhel

Jozef Brhel zostáva vo väzbe, rozhodol Najvyšší súd

01.03.2021 16:20

Najvyšší súd sa stotožnil s rozhodnutím Špecializovaného trestného súdu z 5. februára, ktorý obvinenému konštatoval dôvody útekovej a kolúznej väzby.

Mária Kolíková

Pripomienku ku Kolíkovej súdnej mape podpísalo vyše 800 sudcov a zamestnancov súdov

01.03.2021 16:08

V prípade hromadnej pripomienky podpísanej minimálne 500 podporovateľmi je ministerka spravodlivosti povinná pristúpiť k rozporovému konaniu, pokiaľ pripomienkam nevyhovie.

Zuzana Čaputová

Slovensko má vďaka EÚ podľa Čaputovej lepšiu šancu zabezpečiť si vakcíny proti covidu

01.03.2021 15:58

Podľa slovenskej hlavy štátu sa však rokovania o nákupe vakcín mohli začať o niečo skôr a mohli sa prípadne zaoberať aj otázkou výrobných kapacít.

Univerzita Komenského

Univerzita Komenského vstupuje do protestu proti politizácii verejných vysokých škôl

01.03.2021 15:37

Politizáciu univerzita vníma nielen cez predstavený návrh novely vysokoškolského zákona z dielne Ministerstva školstva, ale aj finančnou politikou ministerstva voči verejným vysokým školám.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 108476x
Priemerná čítanosť článkov: 1778x

Autor blogu

Kategórie