Založ si blog

Zvíťazí kovid?

Fixná idea o celoplošnom testovaní už dlhší čas rozdeľuje Slovensko. Mnohí (nielen preťažené nemocnice) sa s ňou však jednoducho nemôžu stotožniť. A to aj napriek tomu, že riskujú hysterickú reakciu Igora Matoviča, nevôľu ministra zdravia (podľa volebného programu OĽaNO sa takto má premenovať ministerstvo zdravotníctva), či hnev ministra obrany, nadšeného premiérovho pritakávača a najnovšie možno aj „veliteľa“ samosprávy.

A oponenti majú v podstate pravdu. COVID –19 je respiračné ochorenie a negatívne výsledky všetkých súvisiacich testov majú iba obmedzenú platnosť – v krajnom prípade iba niekoľko minút. Negatívne výsledky zvádzajú k neopodstatnenému optimizmu a nijako neprispievajú k požadovanému obmedzovaniu mobility ľudí, skôr naopak. Jediný racionálny spôsob, ako sa s pandémiou naozaj „vysporiadať“, je intenzívne očkovanie. Aj to však má háčik, vakcína chráni pred nákazou iba „zaštepených“. Tí aj po absolvovanom očkovaní môžu byť roznášačmi koronavírusu. 

Logika káže, že akútnou „pandemickou“ prioritou by mala byť podpora urgentnej masívnej preočkovanosti obyvateľov. Chyba lávky – opäť platí notoricky známe: chceli sme to najlepšie, ale dopadlo to ako vždy. A popravde netýka sa to iba našich predstaviteľov. Vakcín sa zatiaľ nevyrába dosť a Svetová zdravotnícka organizácia kritizuje aj spôsob, akým sa vo svete prerozdeľujú. Až 95 % všetkých dávok bolo údajne dovezených len do desiatich krajín. Bez ohľadu na to si na Slovensku čoskoro budeme musieť vybrať – buď celoplošné testovanie alebo masívne očkovanie. Na kombináciu jedného aj druhého jednoducho „nejsou lidi“.

Rozhodujúce slovo budú mať, prirodzene, politici. Ide však o to, či sa budú riadiť iba vlastnými citmi a pocitmi, alebo dajú aj na rady naozajstných odborníkov. Ak budú pokračovať v žabomyších vojnách a nebudú sa riadiť logikou a zdravým rozumom, potom ľahko odhadnúť budúceho víťaza – zvíťazí kovid (a to nielen nad lžou a nad nenávisťou).  

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

EÚ, Európska únia, vlajka

Mihál vyzval Brusel brániť právny štát na Slovensku, Hajšel hovoril o politickom boji

23.02.2024 06:58

Vo štvrtok bolo vypočúvanie zástupcov Európskej komisie v Európskom parlamente vo Výbore pre kontrolu rozpočtu (CONT) s účasťou slovenských poslancov.

Pranie špinavých peňazí / Peniaze / Euro /

Sídlom nového úradu EÚ na boj proti praniu špinavých peňazí bude Frankfurt

23.02.2024 06:41

V závažných prípadoch alebo pri opakovanom porušení zákona bude mať tento úrad právomoc uvaliť aj sankcie.

cannabis, marihuana, konope

Bundestag hlasuje o legalizácii konope na rekreačné účely

23.02.2024 06:26

Prípadné schválenie umožní dospelým ľuďom obmedzené pestovanie a tiež vlastnenie až 50 gramov tejto drogy na rekreačné účely.

húfnica M777, vojna na Ukrajine, streľba, kanón, vojaci

ONLINE: ABC News: Na jar a v lete môže mať Ukrajina katastrofálny nedostatok munície

23.02.2024 06:20, aktualizované: 07:23

Ak Ukrajina nedostane od USA sľúbenú pomoc v miliardách dolárov, tak už počas jari môže čeliť "katastrofálnemu" nedostatku munície, píše ABC News.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 313035x
Priemerná čítanosť článkov: 2220x

Autor blogu

Kategórie