Založ si blog

Zvíťazí kovid?

Fixná idea o celoplošnom testovaní už dlhší čas rozdeľuje Slovensko. Mnohí (nielen preťažené nemocnice) sa s ňou však jednoducho nemôžu stotožniť. A to aj napriek tomu, že riskujú hysterickú reakciu Igora Matoviča, nevôľu ministra zdravia (podľa volebného programu OĽaNO sa takto má premenovať ministerstvo zdravotníctva), či hnev ministra obrany, nadšeného premiérovho pritakávača a najnovšie možno aj „veliteľa“ samosprávy.

A oponenti majú v podstate pravdu. COVID –19 je respiračné ochorenie a negatívne výsledky všetkých súvisiacich testov majú iba obmedzenú platnosť – v krajnom prípade iba niekoľko minút. Negatívne výsledky zvádzajú k neopodstatnenému optimizmu a nijako neprispievajú k požadovanému obmedzovaniu mobility ľudí, skôr naopak. Jediný racionálny spôsob, ako sa s pandémiou naozaj „vysporiadať“, je intenzívne očkovanie. Aj to však má háčik, vakcína chráni pred nákazou iba „zaštepených“. Tí aj po absolvovanom očkovaní môžu byť roznášačmi koronavírusu. 

Logika káže, že akútnou „pandemickou“ prioritou by mala byť podpora urgentnej masívnej preočkovanosti obyvateľov. Chyba lávky – opäť platí notoricky známe: chceli sme to najlepšie, ale dopadlo to ako vždy. A popravde netýka sa to iba našich predstaviteľov. Vakcín sa zatiaľ nevyrába dosť a Svetová zdravotnícka organizácia kritizuje aj spôsob, akým sa vo svete prerozdeľujú. Až 95 % všetkých dávok bolo údajne dovezených len do desiatich krajín. Bez ohľadu na to si na Slovensku čoskoro budeme musieť vybrať – buď celoplošné testovanie alebo masívne očkovanie. Na kombináciu jedného aj druhého jednoducho „nejsou lidi“.

Rozhodujúce slovo budú mať, prirodzene, politici. Ide však o to, či sa budú riadiť iba vlastnými citmi a pocitmi, alebo dajú aj na rady naozajstných odborníkov. Ak budú pokračovať v žabomyších vojnách a nebudú sa riadiť logikou a zdravým rozumom, potom ľahko odhadnúť budúceho víťaza – zvíťazí kovid (a to nielen nad lžou a nad nenávisťou).  

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284255x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie