Založ si blog

Stála konferencia inštitútu Igora Matoviča

Tieto riadky píšem v nedeľu popoludní a kvitujem, že takmer celý uplynulý týždeň sa vláda SR intenzívne venovala problematike národného zdravia, predovšetkým otázke testovania v súvislosti s kovidovou pandémiou.

Vláda zasadala v pondelok (testovaniu sa, tuším, nevenovala), v utorok – pauza, v stredu áno, vo štvrtok nie – to pán premiér plánované stretnutie zrušil, v piatok áno, v sobotu áno a „zasedenie“ je naplánované aj nadnes. A po každom rokovaní tlačovka, na ktorej (by) sme sa mali s definitívnou platnosťou dozvedieť, či predseda vlády „umlátil“ svojou utkvelou predstavou koaličných partnerov a či opäť všetci s vystrčenými nosmi dobrovoľne a s nadšením „zabojujeme za vidinu slobody“.

Ak sa pozrieme do slovníka, zistíme, že pravidelne sa opakujúca poradná schôdza sa dá označiť aj ako „konferencia“. V súvislosti s týmto pojmom, si možno spomeniete, že podobnú politicky aktívnu permanentne zasadajúcu ustanovizeň sme na Slovensku mali (máme?): Stálu konferenciu občianskeho inštitútu (SKOI).

SKOI vznikla koncom roku 1993 ako reakcia na politický vývoj po voľbách v roku 1992. VPN sa pred týmito voľbami rozpadla na dve časti – na mečiarovské HZDS a na Občiansku demokratickú úniu (ODÚ). Kým HZDS vo voľbách s veľkým náskokom zvíťazilo, „odutí“ získali zhruba štyri percentá hlasov, do parlamentu sa nedostali a ODÚ onedlho zanikla. 

Podľa lexikónu pojem „inštitút“ predstavuje okrem iného aj spoločenstvo ľudí združujúcich sa na základe spoločne vyznávaných hodnôt. Pre členov, priaznivcov a sympatizantov SKOI sú takými hodnoty liberálnej demokracie. Adjektívum „stála“ v názve signalizuje, že sa chcú schádzať a diskutovať čo najčastejšie (permanentne?). Z dodnes aktívnych politikov možno v súvislosti so SKOI spomenúť pána doktora Osuského, poslanca NR SR za SaS. 

Mám pre predsedu vlády návrh. Mohol by sa poradiť s koaličným kolegom Osuským a pre prípad, keď pocíti potrebu permanentne diskutovať o akomkoľvek vlastnom nápade (napr. aj o plošnom testovaní), založiť si vhodnú súkromnú platformu, napríklad Stálu konferenciu inštitútu Igora Matoviča. Z predchádzajúceho textu vyplýva, že navonok to bude pripomínať minulotýždňovú sériu rokovaní vlády – pôjde o hojné a pravidelne sa opakujúce schôdze spoločenstva ľudí zdieľajúcich myšlienky pána premiéra.

Podoba však bude čisto vonkajšia, pretože nie o všetkých súčasných členoch vlády možno s určitosťou tvrdiť, že nadšene „zdieľajú“ všetky nápady jej predsedu.

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284221x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie