Založ si blog

Obyčajný človek Tatko Ubu

To, čo sa v súčasnosti na našej politickej scéne deje, čoraz viac začína pripomínať absurdné divadlo. Posúďte: Do seba zahľadený premiér si vo vláde vyrába umelú opozíciu a naháňa percentá tej ozajstnej. „Striktné“ pravidlá hlavného hygienika majú na priamy popud členov vlády tisícky výnimiek. Členovia vlády a poslanci parlamentu (tí za igelitovou plentou) sa za dodržania všetkých „hygienických predpisov“ navzájom obšťastňujú koronavírusom. Duševná nedostatočnosť ministra hospodárstva má na grafoch predsedu vlády od decembra viac obetí než je všetkých mŕtvych na Slovensku. Usvedčení prominentní plagiátori sa jeden druhého ponúkajú, kto z nich v súlade so zákonom skôr prestane byť „magistrom“. Treba pokračovať?

Keďže divadlá v súčasnosti veľmi nehrajú, pre milovníkov absurdných kusov ostáva iba televízia alebo domáce kino. Ak máte možnosť, pozrite si český film z roku 1996 Kráľ Ubu. Podobne ako v prípade nášho politického „teátra“, ťažko povedať, či ide o absurdnú drámu alebo o absurdnú komédiu, v každom prípade ide o opus o hlúposti a o moci, ide o rozprávkový (?) príbeh, v ktorom vládnu pudy a v ktorom absentuje rozum. Popisuje svet, ktorého hlavným motívom je túžba po moci, pýcha a sprostota.

Dej filmu sa odohráva vo fiktívnom Poľsku a nie je príliš komplikovaný: Obyčajný človek – Tatko Ubu – sa na naliehanie svojej manželky rozhodne vyvraždiť rodinu kráľa Václava a zmocniť sa trónu. To sa mu za pomoci kapitána Obrubu aj podarí. Z kráľovskej rodiny sa podarí zachrániť iba princovi Hromoslavovi. Tatko Ubu, ktorý sľúbil kapitánovi Obrubovi tituly a majetky, ho namiesto toho uvrhne do väzenia. Ako samozvaný vladár zdvojnásobí dane, dá popraviť všetkých šľachticov a prisvojí si (sprivatizuje?) ich majetky.

Kapitánovi Obrubovi sa z väzenia podarí ujsť a odchádza do Ruska za cárom Nikolajom požiadať ho o pomoc. Cár sa s vojskom vypraví do Poľska. Na odpor sa mu postaví sám Ubu, prehrá a zdupká z bojiska. Matka Ubu zatiaľ ukradne štátny poklad a ujde do hôr. Princ Hromoslav vyvolá vzburu a zasadne na kráľovský trón.

Kapitán Obruba vytrvalo hľadá kráľa Ubu, aby si s ním vyrovnal účty. Keď sa mu to nakoniec podarí, chce na Tatka Ubu hodiť granát, no zrazí ho prichádzajúce auto, v ktorom sedí kráľ Hromoslav s celou svojou rodinou. Granát sa dostane do rúk Tatkovi Ubu, ktorý ním vyhodí do vzduchu kráľovo auto, pričom výbuch prežije len jedna Hromoslavova dcérka.

Tatko (kráľ) Ubu je vulgárny primitív, prototyp človeka bažiaceho po moci a po peniazoch. Indivíduum bez zásad a bez ohľadov, človek bez schopností, amorálne, kruté a cynické monštrum. Stelesňuje všetko to, čo ostane z „politika“, keď odloží značkový oblek, kravatu, hodinky a pretvárku. Ukazuje, že v odľudštenom svete – pre ten politický to platí dvojnásobne – nie je miesto pre city a emócie. Absurdný príbeh obyčajného človeka (kráľa) Ubu nastoľuje otázku – čo dokáže zastaviť nenásytnú ľudskú túžbu po moci a po majetku? A dokáže ju vôbec niečo zastaviť u amorálnych jednotlivcov bez vzťahu k takým hodnotám, akými sú česť, pravda, právo a spravodlivosť?

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

mistrík

Mistrík plánuje vstup do politiky a hovorí o nádeji pre Slovensko

08.02.2023 11:20

Vedec zatiaľ nekonkretizoval, s ktorou stranou debatuje.

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284248x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie