Založ si blog

Ako by sme volili

V médiách (a nielen v tých pochybných) často čítame (vidíme, počúvame) o zadubenosti premiéra, o duševnej menejcennosti „idiota“ vicepremiéra, o nekompetentnosti ministra zdravotníctva, ministrov vojny, školstva, práce, ministerky spravodlivosti, o neschopnosti podpredsedníčky vlády, ministra… Až to vyzerá, že nemáme vládu a parlament, ale že nás riadi banda „tupcov“ a „diletantov“. Nečudujme sa však priveľmi, veď hlasovanie viac ako štvrtiny voličstva bolo intuitívne a značne ho motivovali všakovaké cirkusantské kúsky (napr. kade–tade polepené lístočky o majetku Slovenskej republiky). Vlastne si nič iné ani nezaslúžime.

Vyhovárať sa na voliča je však dosť nespravodlivé a zjednodušujúce. Predstavme si – čisto teoreticky – že by sa zajtra na Slovensku konali parlamentné voľby. Aký by asi bol ich výsledok? Z politickej mapy by sa celkom iste vytratili Remišovej (Kiskovi) „Žaludi“, problémy by pravdepodobne mala aj svojská „Rodina“ Borisa Kollára. V prípade lídra vládnej koalície a jeho „obyčajného“ spolku sa s veľkou pravdepodobnosťou potvrdí známe „svetská sláva – poľná tráva“ a voliči tak, ako sa nechali okúzliť psími kúskami opozičného poslanca Matoviča, opovrhnutím ocenia excesy súčasného testovaním posadnutého premiéra. „Saskári“ si nechávajú liať na hlavu vedrá špiny (ak nie niečoho smradľavejšieho) a veria, že „samo“ sa vyplní to, čo im naznačujú prieskumy verejnej mienky a že trpezlivosť naozaj „ruže prináša“. No naše hypotetické voľby by aj tak nevyhrali.

Barometer voličských preferencií naznačuje, že k moci smerujú „mafia“ a „zlodeji“, ktorých sme koncom minuloročného februára údajne mali navždy poslať na smetisko dejín (a do basy).  Ficovi I. a Ficovi II. (Pellemu) úplne stačí ničnerobenie a len vďaka „schopnostiam“ aktuálnych mocipánov im percentá utešene rastú. Ako im poradil pán predseda vlády, „pod stolom ticho šúchajú nohami“, no paradoxne im akútne nehrozí, že si po nich príde sľubovaná NAKA, to skôr prídu ceremoniári s červeným kobercom a s kľúčmi od Úradu vlády.

Nezabúdajme však, že s „pontifikátom“ Igora Matoviča sa spája aj bezprecedentne najkomplikovanejšie obdobie súdobých slovenských dejín. Kovidová „hnusoba“ síce nie je dielom súčasnej vládnej koalície, no významne preveruje jej (ne)schopnosti. Tisícky mŕtvych, ktorých si premiér a vicepremiér prehadzujú ako horúci zemiak, sekera v rozpočte, skrachovaní živnostníci, zdravotníctvo, ktoré nelieči a ktoré treba chrániť pred pacientmi, množstvo ľudí bez práce, hlúpnuca mladá generácia, ohrozená ekonomika, obmedzenia, výnimky, papalášstvo, testovanie, očkovanie – témy, s ktorými sa musí vyrovnávať. Pre mnohých nie veľmi presvedčivo.

S postupujúcim časom a priamo úmerne s rastúcim počtom komplikácii a nezvládnutých problémov vzrastá aj napätie v spoločnosti. Ľuďom, ktorí sa ocitli alebo sa čoskoro ocitnú na dne a ktorí majú pocit, že sa nich každý vykašľal, aj Pelle a aj Fico môžu pripadať málo dôrazní. A nechcem potom odhadovať víťaza nielen hypotetických volieb.

Kde sú však politickí reprezentanti tých samostatných, ktorí pochopili, že štát nemá byť všemocným a vševediacim tútorom, ktorý občanom (takmer) všetko zoberie a následne „spravodlivo“ rozdelí, reprezentanti tých zodpovedných, ktorí sú si vedomí toho, že za svoje životy a za životy svojich blízkych nesú zodpovednosť predovšetkým oni sami, reprezentanti tých pracovitých, ktorí vedia, že zárukou úspechu je poctivá práca, a ktorí neveria, že existujú akési tajné recepty a tajomné (európske?) zdroje na zabezpečenie „všeobecného“ blahobytu.

Bolo by dobré, keby sa objavili, pretože momentálne je výber značne zúžený. 

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Systém Patriot, PVO

Le Monde: Mnohé krajiny EÚ sa nechcú s Kyjevom deliť o svoju protivzdušnú obranu

23.04.2024 21:45

Šéfovia vlád jednotlivých krajín si dávali dobrý pozor, aby neurobili žiadny konkrétny sľub.

Izrael Palestína Gaza Hamas Rukojemníci Prepustenie

Vojna v Gaze trvá 200 dní. Izrael zosilnil údery, nariadil nové evakuácie na severe

23.04.2024 20:55

Ostreľovanie severu palestínskeho územia bolo za posledný deň jedno z najintenzívnejších od začiatku vojny.

USA Izrael Gaza univerzity protesty

Polícia zatýkala na pro-palestínskych protestoch na univerzite v New Yorku

23.04.2024 19:49

Biely dom antisemitské vyjadrenia počas študentských protestov na viacerých univerzitách slovne odsúdil.

Thunbergová

Švédska prokuratúra obvinila Gretu Thunbergovú z občianskej neposlušnosti

23.04.2024 19:35

Súdy v minulosti už dvakrát uložili celosvetovo známej aktivistke pokutu za občiansku neposlušnosť na klimatických protestoch.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 317183x
Priemerná čítanosť článkov: 2250x

Autor blogu

Kategórie