Založ si blog

Exempla trahunt?

Dan Eliasson, riaditeľ švédskej agentúry zodpovednej za civilnú ochranu, verejnú bezpečnosť a núdzové riadenie (známej ako MSB), na čele ktorej stál od roku 2018, sa začiatkom tohto roka ocitol v centre kritiky. Koncom decembra ho totiž odfotili na letisku v Las Palmas (na ostrove Gran Canaria), kam vraj cestoval nevyhnutne „z rodinných dôvodov“. 

Pre švédske médiá poznamenal, že počas pandémie sa musel vzdať mnohých výletov a cestu považoval za nevyhnutnú, pretože na Kanárskych ostrovoch žije jeho dcéra. „Oslavoval som Vianoce s ňou a s mojou rodinou,“ povedal pre denník Expressen a dodal, že aj počas pobytu na Kanárskych ostrovoch na diaľku pracoval. (Nepripomína vám to niekoho a niečo?)

Z hľadiska striktného dodržiavania zákonov vlastne o nič nešlo. Švédom totiž predpisy v súvislosti s koronavírusom podmienky cestovania do zahraničia nijako nelimitujú. Problémom však je, že MSB nedávno rozposlala miliónom obyvateľov Švédska SMS správy s výzvou, aby s ohľadom na pandémiu COVID-19 cestovanie obmedzovali.

Eliasson nakoniec svoje pochybenie uznal a po dohode s ministrom vnútra v stredu 6. januára 2021 na svoju funkciu rezignoval: „Dôležitý nie som ja ako osoba, ale MSB ako orgán musí mať čo najlepšie podmienky na plnenie svojho dôležitého poslania. Podstatné je, aby sme pandémiu zvládli ako spoločnosť.“

Exempla trahunt – príklady tiahnu (ťahajú). Nezaškodilo by, keby si naši vrcholní predstavitelia aspoň v niečom začali brať príklad od svojich zahraničných kolegov. Aj „celebrity“ (rôzni domáci potentáti a papaláši, slovenskí europolitici, hviezdne športovkyne a pod.) by si tiež mohli prestať myslieť, že Slovensko (prípadne Zemeguľa) bez nich a bez ich názorov, fóbií a excesov nemôže existovať, a počkali si napríklad trpezlivo, až na nich v „šóre“ na očkovanie proti kovidu príde rad – podobne ako to spravila viac ako deväťdesiatročná anglická kráľovna a jej takmer storočný manžel.

Chýbajú nám tradície a pozitívne historické vzory. Výsledkom je, že u nás sa politická kultúra môže (bude) meniť iba veľmi, veľmi pomaly. Súčasná vládna garnitúra – podľa slov I. Matoviča najlepšia v histórii – v tomto smere nie je výnimkou. Aj v prípade jasných a dokázateľných prešľapov počuť z jej strany to známe: „skutok sa nestal“, „zákon porušený nebol“, „má moju dôveru“. A niečo také ako pripravenosť a ochotu prijať (politickú) zodpovednosť za negatíva, ktoré síce priamo nespôsobili, no udiali sa v „ich“ gescii, by ste u väčšiny dnešných politikov na Slovensku nenašli ani s lampášom v ruke. A je otázne, čo môže priniesť zmenu k lepšiemu?  

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

Volodymyr Zelenskyj, Singapur

Lídri G7 sa dohodli - Ukrajina dostane 50 miliárd dolárov, pomôžu ruské aktíva

12.06.2024 22:18

"Máme dohodu," uviedol v stredu nemenovaný francúzsky predstaviteľ s tým, že išlo o iniciatívu USA.

fico, handlová, atentát

Polícia hľadá svedkov atentátu na Fica. Žiada o pomoc s identifikáciou

12.06.2024 21:45

Policajti žiadajú o pomoc s identifikáciou osôb.

Jadrová ponorka / Kazaň / Kuba /

Ruská ponorka a bojové lode priplávali na Kubu, vítali ich domáci. Podľa USA nie sú hrozbou

12.06.2024 19:01

Zoskupenie predtým vykonalo cvičenie s použitím rakiet v Atlantickom oceáne.

parlament

Zaviesť by sa mohlo tzv. právo na opravu aj nové pravidlá pre diskutérov

12.06.2024 18:14

SNS tiež navrhuje zavedenie osobitných povinností pre prevádzkovateľov spravodajských webových portálov umožňujúcich diskusiu k článkom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 321268x
Priemerná čítanosť článkov: 2278x

Autor blogu

Kategórie