Založ si blog

Rovní a rovnejší

Hlavný hygienik Ján Mikas čelí v ostatných dňoch kritike, že jeho úrad udeľuje výnimky z vlastných opatrení zavedených počas pandémie, ktorých údajne má byť asi tisíc. Len tak na okraj – myslím si, že tisíc prípadov čohokoľvek na Slovensku ťažko možno považovať za čosi „výnimočné“.

Podľa vyhlásenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) výnimky sú možné od apríla 2020, na udelenie výnimky je potrebná žiadosť člena vlády a ÚVZ nie je kompetentný tieto žiadosti preverovať.

Zdá sa, že nová vládna garnitúra – podľa jej vlastného vyjadrenia ušľachtilý vzor pre učebnice dejepisu – predstavuje ďalšiu privilegovanú vrstvu „služobníkov“ (z latinského ministrare – slúžiť, prisluhovať, posluhovať, činiť druhému to, čo si praje – podobný pôvod má napr. aj slovo miništrant), ktorí si sami sebe udeľujú výnimky z toho, čo tvrdo vyžadujú od druhých. V tejto súvislosti by stálo za objasnenie, ktorý z členov vlády a z akých dôvodov požiadal o výnimku pre súkromné zahraničné cesty podpredsedu vlády Štefana Hollého. Alebo sme už v štádiu, keď si tí „rovnejší“ medzi rovnými udeľujú privilégia sami pre seba?

Otázne sú tiež kompetencie a postavenie trojnásobného doktora Mikasa. Je svojprávny, alebo „musí“ bez odvrávania (tisíckrát) podpísať čokoľvek, čo mu „zhora“ doručia?     

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

SR Pohoda festival počasie búrky ukončenie predčasné TNX

Exprezidentku Čaputovú mrzí, že sa predčasne ukončila tohtoročná Pohoda, zraneným praje skoré uzdravenie

13.07.2024 14:09

Okrem toho ocenila desiatky príbehov pomoci, podpory a solidarity.

seniorka

Seniorka vyhodila z okna 15-tisíc eur. Nedôverujte neznámym ľuďom, vyzýva polícia

13.07.2024 14:05

Podvodník dôverčivú seniorku inštruoval, aby peniaze vložila do igelitovej tašky a odovzdala ich jeho známemu.

Fico, oslavy Cyrila a Metoda

Oslavy prijatia Deklarácie o zvrchovanosti budú v Starej Bystrici

13.07.2024 13:37

Podujatie, ktoré je pripomienkou prijatia Deklarácie o zvrchovanosti Slovenskej republiky dňa 17. júla 1992, sa koná pod záštitou predsedu vlády Fica.

Irán, voľby, Masúd Pezeškiján

Novozvolený iránsky prezident je pripravený na konštruktívny dialóg s EÚ

13.07.2024 13:28

Prezident vyzval na konštruktívne vzťahy so západnými krajinami a vyslovil sa za obnovenie jadrovej dohody.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 323737x
Priemerná čítanosť článkov: 2296x

Autor blogu

Kategórie