Založ si blog

Rovní a rovnejší

Hlavný hygienik Ján Mikas čelí v ostatných dňoch kritike, že jeho úrad udeľuje výnimky z vlastných opatrení zavedených počas pandémie, ktorých údajne má byť asi tisíc. Len tak na okraj – myslím si, že tisíc prípadov čohokoľvek na Slovensku ťažko možno považovať za čosi „výnimočné“.

Podľa vyhlásenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) výnimky sú možné od apríla 2020, na udelenie výnimky je potrebná žiadosť člena vlády a ÚVZ nie je kompetentný tieto žiadosti preverovať.

Zdá sa, že nová vládna garnitúra – podľa jej vlastného vyjadrenia ušľachtilý vzor pre učebnice dejepisu – predstavuje ďalšiu privilegovanú vrstvu „služobníkov“ (z latinského ministrare – slúžiť, prisluhovať, posluhovať, činiť druhému to, čo si praje – podobný pôvod má napr. aj slovo miništrant), ktorí si sami sebe udeľujú výnimky z toho, čo tvrdo vyžadujú od druhých. V tejto súvislosti by stálo za objasnenie, ktorý z členov vlády a z akých dôvodov požiadal o výnimku pre súkromné zahraničné cesty podpredsedu vlády Štefana Hollého. Alebo sme už v štádiu, keď si tí „rovnejší“ medzi rovnými udeľujú privilégia sami pre seba?

Otázne sú tiež kompetencie a postavenie trojnásobného doktora Mikasa. Je svojprávny, alebo „musí“ bez odvrávania (tisíckrát) podpísať čokoľvek, čo mu „zhora“ doručia?     

Domácí festival politických absurdít

16.01.2023

Pred pár rokmi nám ako vrchol mienkotvornej kreativity mohla pripadať idea nazvať vznikajúcu politickú stranu menom božím. Dnes už neexistujúci subjekt s názvom Demokratická únia sa totiž podľa svojich zakladateľov mal pôvodne volať Demokratická únia Slovenska, v skratke DEUS. Podľa latinského slovníka to však znamená Boh a aj vtedajší [...]

„Kolkovaný“ list premiérovi v demisii

15.01.2023

Niekedy býva pomerne užitočné vrátiť sa v čase o niekoľko desiatok rokov nazad a porovnať si súčasnosť s nedávnou minulosťou. Spravidla na to ani netreba historickú erudíciu, ba ani stroj času, postačia spomienky pamätníkov, prípadne televízny archív. Môžeme si porovnať, s čím nás kŕmili mocipáni kedysi a čo nám „naši najlepší“ servírujú dnes. [...]

Vymeňme národ

19.12.2022

Po páde najlepšej vlády v dejinách Slovenska, vlastne jej mierne pozmeneného klonu, ktorý sa celkom príslovečne ujal vlády na Deň vtákov (1. apríla) minulého roka, nasleduje ďalšie dejstvo domácej politickej tragi-frašky. Politici, politológovia, komentátori a aj krčmoví znalci sa predbiehajú vo variantoch a v scenároch toho, čo nás čaká a čo nám hrozí. Ak si [...]

Kim Čong-un Kim Čchu-e Ri Sol-ču

Kim Čong-un navštívil vojakov, priviedol aj svoju dcéru

08.02.2023 10:15

K návšteve došlo v období náznakov, že sa Severná Kórea pripravuje na rozsiahlu vojenskú prehliadku, kde by mohla predviesť najnovšiu vojenskú techniku.

dušan kracina

Kracinu, obžalovaného z príprav vrážd prokurátorov, prepustili na slobodu

08.02.2023 09:27

Obžalovaný dostal elektronický náramok na monitorovanie pohybu.

NAKA

Akcia Koloseum: NAKA zadržala policajta z krajskej kriminálky aj člena sýkorovcov

08.02.2023 08:53, aktualizované: 10:30

Akciu vykonáva na západnom Slovensku Národná protidrogová jednotka.

Nový Zéland kokaín

Novozélandská polícia našla v mori zásielku vyše troch ton kokaínu

08.02.2023 08:51

Zadržané množstvo by vystačilo na zásobovanie záujemcov na Novom Zélande počas 30 rokov alebo v susednej Austrálii po dobu jedného roka.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 137
Celková čítanosť: 284244x
Priemerná čítanosť článkov: 2075x

Autor blogu

Kategórie