Založ si blog

Rovní a rovnejší

Hlavný hygienik Ján Mikas čelí v ostatných dňoch kritike, že jeho úrad udeľuje výnimky z vlastných opatrení zavedených počas pandémie, ktorých údajne má byť asi tisíc. Len tak na okraj – myslím si, že tisíc prípadov čohokoľvek na Slovensku ťažko možno považovať za čosi „výnimočné“.

Podľa vyhlásenia Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) výnimky sú možné od apríla 2020, na udelenie výnimky je potrebná žiadosť člena vlády a ÚVZ nie je kompetentný tieto žiadosti preverovať.

Zdá sa, že nová vládna garnitúra – podľa jej vlastného vyjadrenia ušľachtilý vzor pre učebnice dejepisu – predstavuje ďalšiu privilegovanú vrstvu „služobníkov“ (z latinského ministrare – slúžiť, prisluhovať, posluhovať, činiť druhému to, čo si praje – podobný pôvod má napr. aj slovo miništrant), ktorí si sami sebe udeľujú výnimky z toho, čo tvrdo vyžadujú od druhých. V tejto súvislosti by stálo za objasnenie, ktorý z členov vlády a z akých dôvodov požiadal o výnimku pre súkromné zahraničné cesty podpredsedu vlády Štefana Hollého. Alebo sme už v štádiu, keď si tí „rovnejší“ medzi rovnými udeľujú privilégia sami pre seba?

Otázne sú tiež kompetencie a postavenie trojnásobného doktora Mikasa. Je svojprávny, alebo „musí“ bez odvrávania (tisíckrát) podpísať čokoľvek, čo mu „zhora“ doručia?     

Permanentný festival šialencov IV.

02.03.2023

O tom, že slovenskí matadori dokážu vymyslieť aj nemysliteľné, netreba nikoho presviedčať. „Tipéri“ môžu so záujmom sledovať, či na prerazenie politického dna postačí bager, alebo bude musieť vypuknúť politické tsunami. Odvolanie vlády by v normálnom štáte bolo závažným popudom na urýchlené riešenie takéhoto netradičného stavu. Výsledkom by zväčša bolo [...]

Permanentny festival šialencov III.

20.02.2023

Rozumná časť ľudstva už najmenej päťdesiat rokov chápe, že ochrana a tvorba životného prostredia je nanajvýš dôležitá vec. No zároveň chápe, že environmentálne problémy nemôžu byť nadradená nad čokoľvek ostatné a „dobro“ planéty sa nemôže stať posvätným grálom smerujúcim ku zničeniu ľudí samotných. Ochranárske ciele (ak nechcú byť likvidačnou [...]

Permanentný festival šialencov II.

16.02.2023

Súčasná slovenská realita dennodenne poskytuje dostatok námetov na zamyslenie, vymykajúcich sa bežnému chápaniu obyčajných ľudí (nie tých z OĽaNO). Niekoľko príkladov: Pôvodne bola aj pani prezidentka prívrženkyňou skoršieho termínu volieb, následne však usúdila, že s ohľadom na realitu dokáže žiť so septembrom. Takže aj jej zásluhou pôjdeme k urnám v [...]

fico, pellegrini, majerský

Sú na stole už len dve koalície? Fico štartuje rokovania. KDH uteká do opozície a Pellegrini už má svoju taktiku

03.10.2023 19:00

Začalo sa prvé kolo oficiálnych rokovaní o vzniku novej vlády. Pellegrini si uvedomuje svoju pozíciu čoraz viac a zrejme sa ju nebojí využiť.

Mondi SCP, Ružomberok

Výkonnejší kotol v ružomberských papierňach vraj zhorší ovzdušie. Spustili petíciu

03.10.2023 17:21

„Žijeme v dopravnom a ekologickom pekle. Obávame sa zhoršenia životného prostredia,“ komentuje plán výmeny starého kotla za podstatne výkonnejší mestský poslanec Ján Kuráň. Primátor hovorí o strašení.

Voľby 2023 / Volebná miestnosť /

Vo Vysokých Tatrách prišlo voliť viac turistov než domácich

03.10.2023 16:51

Vo Vysokých Tatrách odvolilo 4 064 voličov, z toho 2 089 na hlasovacie preukazy.

Voľby 2023, PS, Šimečka,

Šimečka: Nemáme žiadne červené čiary. Všetci chcú pokračovať v rozhovoroch

03.10.2023 16:00

Šimečka uviedol, že rokovania nenarazili na žiadnu požiadavku, o ktorej by sa nedalo ďalej rokovať.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 141
Celková čítanosť: 306901x
Priemerná čítanosť článkov: 2177x

Autor blogu

Kategórie