Založ si blog

História – zdroj po(p)učenia

Pamätáte si ešte na jedného z ministrov Vladimíra Mečiara – ministra medzinárodných vzťahov (stále nie zahraničia) Jozefa Moravčíka? Áno toho, ktorý bol v roku 1994 krátko (od marca do decembra) aj predsedom vlády. A spomeniete si, ako sa tým premiérom stal?

Rok predtým, v marci 1993, sa od HZDS odštiepila Aliancia demokratov Slovenska (skratka ADS), ktorej spoluzakladateľom bol (okrem Jána Budaja a iných) aj Milan Kňažko. Práve toho Moravčík vystriedal v ministerskej funkcii, keď Mečiar Kňažka ako zradcu v marci 1993 odvolal. Po zlúčení ADS s inými stranami vznikla v marci 1995 Demokratická únia (DÚ), ktorej zasa predsedoval Moravčík. Tá sa pred voľbami v roku 1998 stala súčasťou Slovenskej demokratickej koalície (SDK), ktorá sa neskôr pretransformovala na SDKÚ.

V marci 1994 časť poslancov vtedy stále dominantného HZDS „vypovedala poslušnosť“ predsedovi strany a vlády Mečiarovi a napomohli tomu, že mu národná rada vyslovila nedôveru. V zmenených mocenských pomeroch poveril vtedajší prezident republiky Michal Kováč zostavením novej vlády toho, kto disponoval dostatočnou parlamentnou väčšinou – Jozefa Moravčíka.

Že sa to celé nakoniec skončilo na prelome septembra a októbra 1994 parlamentnými voľbami, v ktorých získalo Mečiarovo HZDS drvivú prevahu – 35 % hlasov (61 parlamentných kresiel) – a napokon „nocou dlhých nožov“, to je už iná história. Dôležitejší je precedens, ktorý ukazuje, že ani na prvý pohľad neporaziteľný LEN ON nemá nič „garantované“.

Tak ako pred viac ako dvadsiatimi piatimi rokmi sa aj dnes vo vládnych stranách môžu nájsť uvažujúci poslanci, ktorým rétorika a maniere súčasného dvojnásobného predsedu nie sú pochuti. A podobne ako vtedy, „zrada“ môže prísť aj z okruhu „najbližších“. (Dobre si pamätáme, ako „Milanko“ v priamom prenose odhalil „zlomyseľnú vépéenkársku cenzúru“ premiérskych televíznych kázní, a ako babky – demokratky po prvom odvolaní Mečiara bolestne vzdychali: „Mečiar, Kňažko, bez vás je nám ťažko!“)

Na druhej strane – mnohí zo súčasných poslancov NR SR ani netušia, aké je poslanie zákonodarného zboru a aká je ich úloha v ňom, no oči majú vylezené na vrch hlavy z toho, koľko peňazí im ako „zaslúžená“ odmena každý mesiac „cinkne“ na účte. Je isté, že mnohí z nich za celý život nevideli toľko peňazí pokope, koľko dnes prinesú každý mesiac mamičke domov. A riskovať „výnosné miesto“ kvôli akýmsi pochybnostiam sa im celkom iste nevyplatí. 

Ostáva nám teda dúfať v opätovné víťazstvo ducha nad hmotou, prípadne veriť, že v najbližších parlamentných voľbách opäť nepodľahneme vidine jednoduchých a priamočiarych riešení.      

Kto podporuje Smer II?

18.01.2021

Mnohí si už ani nespomenú na časy, kedy sme pri pozeraní televízie mali tri oficiálne možnosti: (1) hľadieť na vypnutú obrazovku, (2) sledovať prvý alebo (3) druhý program cenzurovaného celoštátneho vysielania. A keďže neuvedomelí obrázkov chtiví občania uprednostňovali pred angažovanými zlátaninami často čokoľvek iné na druhom programe, „kľúčové“ [...]

Stála konferencia inštitútu Igora Matoviča

17.01.2021

Tieto riadky píšem v nedeľu popoludní a kvitujem, že takmer celý uplynulý týždeň sa vláda SR intenzívne venovala problematike národného zdravia, predovšetkým otázke testovania v súvislosti s kovidovou pandémiou. Vláda zasadala v pondelok (testovaniu sa, tuším, nevenovala), v utorok – pauza, v stredu áno, vo štvrtok nie – to pán premiér plánované stretnutie [...]

Zvíťazí kovid?

15.01.2021

Fixná idea o celoplošnom testovaní už dlhší čas rozdeľuje Slovensko. Mnohí (nielen preťažené nemocnice) sa s ňou však jednoducho nemôžu stotožniť. A to aj napriek tomu, že riskujú hysterickú reakciu Igora Matoviča, nevôľu ministra zdravia (podľa volebného programu OĽaNO sa takto má premenovať ministerstvo zdravotníctva), či hnev ministra obrany, [...]

vakcína koronavírus očkovanie

Vedci podporujú očkovanie, odporúčajú nastaviť aj ďalšie opatrenia

19.01.2021 15:59

Iniciatíva slovenských vedcov odporúča, aby boli čo najskôr zaočkovaní starší ľudia a testovanie v ohniskách.

čína baňa baníci

Záchranári zostávajú v telefonickom kontakte s pracovníkmi uväznenými v bani

19.01.2021 14:50

Najmenej dvanásti z 22 baníkov v podzemí stále žijú a sú v relatívne dobrom zdravotnom stave.

Robert Fico, Smer,

Smer chce iniciovať mimoriadnu schôdzu o vyhlásení referenda

19.01.2021 14:35, aktualizované: 15:57

Potrebných 30 podpisov podľa Fica nebude problém vyzbierať.

Záchranár Viliam Dobiáš

Záchranár Dobiáš: Pacienti majú strach z plných nemocníc

19.01.2021 14:00

Ako plné nemocnice a zlá epidemiologická situácia zmenili službu sanitkám podľa skúseného záchranára Viliama Dobiáša.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 46
Celková čítanosť: 75990x
Priemerná čítanosť článkov: 1652x

Autor blogu

Kategórie